Rodna ravnopravnost
10 najboljih zemalja za žene
Svjetski gospodarski forum donio je listu zemalja u kojima je dosegnut najveći stupanj rodne ravnopravnosti u 2011. godini. Obuhvaćeno je 135 zemalja, a kriteriji su bili stupanj i mogućnost sudjelovanja u gospodarskom i političkom životu, pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti te prosječan životni vijek.
1. Island 2. Norveška 3. Finska 4. Švedska 5. Irska 6. Novi Zeland 7. Danska 8. Filipini 9. Lesoto 10. Švicarska
Lista Newsweeka/The Daily Beast obuhvaća 165 zemalja, kriteriji su slični onima Svjetskog gospodarskog foruma, no poredak je nešto različit:
1. Island 2. Švedska 3. Kanada 4. Danska 5. Finska 6. Švicarska 7. Norveška 8. SAD 9. Australija 10. Nizozemska
Neke istine o ženama u svijetu
Do jednakosti je dug put, što dokazuju i neki od podataka, uglavnom skupljenih od strane organizacija UN-a.
• Godine 2010. u parlamentima u svijetu bilo je 19,1 posto žena, za razliku od 1995. kada ih je bilo 11,3 posto.
• Cilj od 30 posto žena na odlučujućim pozicijama, zacrtan ranih devedesetih godina, dosad je doseglo 28 zemalja. U Sjevernoj Africi, te Južnoj i Zapadnoj Aziji na visokim službenim i menadžerskim položajima manje je od 10 posto žena. Važnu ulogu u povećanju broja žena u javnom životu odigrale su kvote i privremene posebne mjere u izbornom i korporativnom sustavu te javnim službama.
• Od 1992. godine do danas u mirovnim je pregovorima sudjelovalo manje od 10 posto žena, a potpisale su 2,4 posto mirovnih sporazuma.
• Dvije trećine od 785 milijuna nepismenih odraslih osoba u svijetu su žene. Dvije od tri zemlje bilježe nejednakost u osnovnom i srednjem obrazovanju na njihovu štetu, a u regijama poput Sjeverne Afrike, među djecom koja ne pohađaju nikakvu školu, 66 posto su djevojčice.
• Od 35 milijuna izbjeglica u svijetu 80 posto su žene i djeca.
• Rodilja u Sierra Leoneu ima 600 puta veću mogućnost da umre u porodu od Britanke. Gotovo svaka druga djevojčica u nerazvijenim zemljama rađa prije 18. godine, 53 posto zaraženih sidom su žene, svaka treća je fizički, seksualno ili na druge načine zlostavljana tijekom života, a u nekim zemljama i njih do 70 posto.
• Žene proizvedu 50 posto hrane, a ubiru 10 posto primanja i vlasnice su jedan posto imovine. U zdravlje, obrazovanje i ostale potrebe obitelji ulažu 90 posto zarade, a muškarci 30 do 40 posto.
• Kada bi bile jednako plaćene za iste poslove kao muškarci, procjenjuje se da bi američki BDP porastao za devet, a onaj u eurozoni za 13 posto.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.