Lifestyle

Google obilježava:

155. godišnjica rođenja Amelie Earhart

155. godišnjica rođenja Amelie Earhart

Amelia Earhart (rođena 24. srpnja 1897. u Atchinsons, Kansas, SAD; nestala iznad Pacifika, 2. jula 1937.) je bila američka pionirka avijacije i borac za prava žena.

Amelia je prva žena koja je tromotornim avionom preletjela (kao putnik) sjeverni Atlantik između 17. i 18. lipnja 1928. s pratiocem pilotom Wilmerom Stultzom. Prvi put je poletjela godine 1919. a samo godinu dana nakon Charlesa Lindbergha postala je prva žena koja je preletjela Atlantik i to sasvim sama između 20. i 21. svibnja 1932. U srpnju 1935. letjela je sama od Havaja do Kalifornije 18 sati i 16 minuta pri čemu je preletjela 3 860 kilometara. Smatra se jednim od najznačajnijih pionira avijacije.

Nešto prije svog 40 rođendana, krenula je u avanturu koju nitko do tada nije uspio niti isprobao. Krenula je na let oko svijeta. Željela je preletjeti zemlju po dužini Ekvatora. Kao avion joj je bio na raspolaganju Lockheed Modell 10 Electra, kojeg je financirao njen suprug George Palmer Putnam. Prvi pokušaj u ožujku 1937. godine je prekinut na Havajima zbog nezgode prilikom uzlijetanja u kojem nitko nije bio ozlijeđen. Sa svojim navigatorom Fredom Nolanom startala je ponovo 21. svibnja 1937 u Miamiju.

Nakon nekoliko međuslijetanja u Brazilu, Zapadnoj Africi, Kalkuti i Rangunu nakon što je preletjela 3/4 svoga cilja, startala je 2. srpnja iz Lae u Novoj Gvineji kako bi preletjela zadnji dio (Pacifik). Uputila se  prema otoku Howland gdje je još jednom htjela napraviti međustopno slijetanje zbog točenja goriva i odmora prije završne faze leta. Međutim tu nikada nije sletjela. Nakon nekoliko radio kontakata sa zemljom avionu se gubi svaki trag.

Najveća akcija potrage u dotadašnjoj povijesti pokrenuta je nakon njenog zadnjeg javljanja preko funka 2. srpnja u 8:45 sati sve do 19. srpnja kada je američka vlada teškog srca odustala od daljnje potrage. 64 aviona i 8 ratnih brodova američke vojske je sudjelovalo u potrazi, više od 402.000 km² Pacifičkog oceana je pretraženo a sve to je koštalo od prilike 4 milijuna američkih dolara (u tadašnje vrijeme je to vrijedilo kao danas 100 milijuna dolara).

Amelia Earhart je proglašena „nestalom, vjerojatno mrtvom". 1938. je u njenu čast na otoku Howland izgrađen svjetionik. Njeno tijelo, tijelo Freda Nolana i ostaci njihovog aviona nikada nisu pronađeni.

wikipedia/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.