Lifestyle

Tajne slane sobe

Haloterapija kao nova metoda u poboljšanju zdravlja

Haloterapija kao nova metoda u poboljšanju zdravlja

Saznanja o dobrim stranama udisanja soli potaknuli su mnoge na odlazak u slane sobe koje su imitacija prirodne slane spilje s njezinom mikro klimom

Svima je poznata sol kao tihi ubojica na stolu, no sljedeća bi vas primjena soli mogla preobratiti u pravog ljubitelja minerala kristalno bijele boje. Solna terapija ili haloterapija apsolutni je trend u poboljšanju zdravlja, piše she.hr

Povijest moderne uporabe haloterapije, odnosno speleoterapije koja se odnosi na boravak u slanoj spilji, seže u Drugi svjetski rat kada je njemački liječnik otkrio poboljšanje zdravstvenog stanja svojih pacijenata, koji su za vrijeme bombardiranja pronašli svoje utočište u spilji Kluterthöhle. Klinička su istraživanja otkrila da je dr. Karl Hermann Spannagel bio u pravu te da sol pozitivno utječe na smanjenje alergija i opće zdravlje dišnog sustava, a istraživanje objavljeno u European Respiratory Journal potvrdilo je da udisanje soli privremeno umanjuje kašalj kod pušača.

Saznanja o dobrim stranama udisanja soli potaknuli su mnoge na odlazak u slane sobe koje su imitacija prirodne slane spilje s njezinom mikro klimom. Dizajnerski ambijent s prigušenim svjetlima i ugodnim naslonjačima pruža mogućnost opuštanja nakon teškog dana, a pozitivni učinci na zdravlje su mnogobrojni. Zidovi, pod i strop obloženi su solju, a zrak je zasićen suhim, raspršenim, najfinijim česticama kamene soli.

Tajna ove sobe krije se u mikro česticama aerosola koje nose kinetičku energiju dobivenu nakon drobljenja u solnom generatoru. Halogenerator upuhuje mikro čestice suhog aerosola koji negativno ionizira zrak i zasićuje ga elementima dragocjenim za život. Istraživanja pokazuju da jedan negativan ion svojim nabojem omogućuje djelotvorno vezanje čak do 80 molekula iona kisika, što potvrđuje njihov značaj u biološkim procesima.

U prostoriji se održava mikroklima rudnika soli, stalna temperatura, vlažnost i ioniziranje zraka, a koncentracija blagotvornih čestica je puno veća nego na moru ili u slanim spiljama. Naime, ioniziran zrak pozitivno utječe na ljudski organizam, dovodi do psihofizičke ravnoteže, pomaže pri koncentraciji i radnoj sposobnosti. Haloterapije pomaže pri liječenju astme i bronhija, smiruje i produbljuje disanje, ubrzava kretanje dišnog epitela i čisti dišne putove, djeluje protiv upala i alergija, ubrzava oksidiranje serotonina, te regulira mineralnu uravnoteženost.

Ova metoda relaksacije te poboljšanja zdravlja potpuno je prirodna i bez nuspojava, a terapija je namijenjena svim dobnim skupinama. Tretman traje 40ak minuta za odrasle te duplo kraće za djecu, a za potpuni efekt je potrebno 10 do 15 dolazaka.

she.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.