Olakšanje od simptoma
Pobijedite gljivične infekcije
Kandidijaza je jedna od najčešćih gljivičnih infekcija koja se kod žene javlja u rodnici ili pak ustima, te se vrlo lako prenosi na spolnog partnera
Sigurno nema osobe koja barem jednom u životu nije na nekom od svojih dijelova tijela, s većim ili manjim posljedicama imala gljivično oboljenje. Osim samih simptoma koji, kao što smo spomenuli mogu biti neugodni, gljivična oboljenja vrlo se lako šire, te mogu zadavati veće probleme ako se ne liječe, piše ordinacija.hr
A, njihovo liječenje upravo je tema ovog članka. Iako preporučamo da svakako ako imate ozbiljnijih problema posjetite osobnog liječnika ili specijalista za određeno područje, postoje i prirodni lijekovi koji vam mogu ponoći u izlječenju tegoba ili barem njihovom ublažavanju. Svako olakšanje od simptoma koje mogu prouzročiti gljivice je uvijek dobrodošlo.
Kandidijaza
Kandidijaza je jedna od najčešćih gljivičnih infekcija koja se kod žene javlja u rodnici ili pak ustima, te se vrlo lako prenosi na spolnog partnera, bez obzira ima li on simptome ili nema. Ukoliko ste sigurni da imate kandidijazu, ispirite vanjske spolne organe u litri vode u koju ste stavili dvije žlice octa. Kisela otopina će vrlo dobro djelovati na ublažavanje simptoma i širenje gljivica. Ako niste sigurni da upravo imate kandidijazu, nemojte koristiti tu otopinu, jer biste mogli poremetiti floru vagine, te izazvati širenje bakterija koje inače obitavaju u tom području.
Neugodu, svrbež i pečenje u predjelu spolnih organa ukoliko patite od kandidijaze može ublažiti i običan jogurt, koji možete staviti i unutar rodnice
Kupanje u morskoj soli, također će vam pomoći u ublažavanju svrbeža i boli, te ćete vam ujedno i ubrzati oporavak. Ukoliko imate kadnidijazu u ustima, možete ih također ispirati sa slanom vodom i naravno, ne zaboravite na konzumaciju jogurta. Ako ikako možete nabavite ovaj koji su sebi sadrži probiotik Lactobacillus acidophilus, jer su istraživanja pokazala da suzbijaju rast gljivica u rodnici i crijevima.
Također, istraživanja su pokazala da čaj od cimeta, ima izvrsno protugljivično djelovanje. Sve što trebate napraviti je jedan štapić cimeta pet minuta prokuhati u osam decilitra vode, ostaviti ga da odstoji narednih 45 minuta. Nakon toga ga možete piti. Također, s tim čajem možete i ispirati vanjske spolne organe kako bi ublažili simptome. Naravno, nikako nemojte zaboraviti ehinaceju, koja je izvrsna za podizanje imuniteta organizma, pa tako i u borbi protiv gljivica. Uzmite po 200 grama ehinaceje, tri puta na dan.
Savjeti za zdravu rodnicu (piše Zdrava krava)
- Koristi se vodom - rodnicu peri samo vodom. Izbjegavaj sve mirisne sapune i sprejeve koji mogu nadražiti sluznicu rodnice.
- Briši se od naprijed prema otraga. Nakon male ili velike nužde uvijek se briši od naprijed prema otraga kako bi spriječila da nezdrave bakterije uđu u rodnicu.
- Koristi se kondomom. Najbolje ćeš zaštititi rodnicu smanjiš li broj seksualnih partnera. Imaš li ih ipak više, koristii se kondomima i tako smanji rizik od spolno prenosivih bolesti.
- Ne jedi šećer. Nezdravim bakterijama pogoduje šećer pa ih izbjegavanje šećera drži pod kontrolom.
- Ne jedi hranu koja pogoduje stvaranju sluzi. Crveno meso, rafinirane žitarice i mliječni proizvodi (osim običnog jogurta sa živim kulturama) mogu potaknuti sluznicu stijenke rodnice na pretjerano izlučivanje sluzi i tako izmijeniti svojstva kisela ekosustava koji te štite od infekcija.
- Povećaj unos beta-karotena. Beta-karoten ključan je za imunitet jer ga tijelo pretvara u vitamin A. Ima ga u mrkvi, slatkom krumpiru, marelicama i bilo kojemu drugom voću ili povrću žarkih boja, žutome i narančastom voću i povrću te brokuli, kelju, špinatu i drugome lisnatom zelenom povrću.
- Pospješi razvoj zdravih bakterija. Jedi mnogo običnoga organskog jogurta sa živim kulturama jer je on bogat zdravim bakterijama. Umjesto jogurta (ili uz njega) pij probiotski dodatak koji sadržava bar deset milijardi zdravih bakterija u kapsuli. Pij jednu kapsulu na dan. Posebno je važno uzimati ga piješ li i antibiotike.
- Izbjegavaj alkohol. Alkohol pospješuje razvoj gljivica u rodnici, što može uzrokovati gljivičnu infekciju. - Alkohol sadržava mnogo šećera i stoga opterećuje jetra, koja bi morala raditi punom snagom kako bi sustav oslobodila toksina.
- Pregledaj garderobu. U pamučnome će donjem rublju vagina disati, što sprečava znojenje i pretjeranu vrućinu, koji pogoduju razvoju nezdravih bakterija. Tajice, kupaći kostimi, odjeća za vježbu ili predugo nošenje traperica također stvaraju vrućinu i vlagu, a takvi uvjeti pogoduju razvoju nezdravih organizama. - - - Noću nemoj nositi donje rublje, a smatraš li da deterdžent ili omekšivač koji rabiš nadražuje rodnicu, odmah ga zamijeni drugime.
- Redovito mijenjaj uloške ili tampone. Rabiš li tampone, mijenjate ih bar svaka četiri sata. Pokušaj rabiti organske pamučne tampone jer takvi tamponi vjerojatno neće ispuštati kemikalije u rodnicu. Rabiš li uloške, mijenjaj ih svaka tri sata ili češće ako vam je mjesečnica obilna.
Lišaji
Lišaj na koži možda je najčešća gljivična bolest kod većine osoba, a oni blaži oblici najčešće ne zadaju gotovo nikakve probleme. No, ako već imate iskustva i sklonost jačim gljivičnim infekcijama kože, reagirajte na prvi znak nastajanja lišaja. U ljekarni bez recepta možete kupiti kreme na bazi mikonazola i kortimazola. Ako reagirate na vrijeme i ako ćete se držati uputa, lišaj bi se trebao povući u roku tjedan dana. Kako biste bili sigurni da se lišaj neće vratiti, mažite to mjesto još sljedećih nekoliko tjedana.
Ukoliko vam lišaj ne prolazi ili pak upala postaje sve jača, počinju se stvarati vlaga ili mjehuri, prvo što možete učiniti je da stavite topao ili hladan oblog, od vode u kojoj ste ranije otopili gorku sol. No, s takvim simptomima nemojte odgađati posjet liječniku.
Na jesen kada dozrijevaju orasi, kao sredstvo protiv lišaja možete iskoristiti zelenu koru u kojoj sazrijeva orah. Zgnječite tu koru i namažite s kašom četiri puta na dan, tako dugo dok vam lišaj ne nestane. No budite oprezni, jer je orahova kora je otrovna!
Začin kurkuma također je poznati po svojem ljekovitom djevovanju protiv gljivica. Sve što trebate je dvije žlice kurkuma pomiješati s toliko vode da dobijete jednoliku pastu. Tu pastu razmažite po zahvaćenom području i zamotajte u prozračnu čistu gazu. Maknite gazu i isperite područje nakon najviše sat vremena. Postupa možete ponavljati u četiri puta na dan, ali ako primijetite iritaciju kože prestanite primjenjivati ovaj recept.
ordinacija.hr/zdravakrava
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.