Lifestyle

Međunarodni trening capoeire za trenere

Capoeira, simbol poštovanja i nenasilja, te promicanja jedinstvenosti i različitosti pojedinca

Capoeira, simbol poštovanja i nenasilja, te promicanja jedinstvenosti i različitosti pojedinca

Akrobacije su samo estetski dio capoeire, a nikako nužan uvjet da bi se njome netko bavio. Možete biti odličan capoeirist da nikad ne napravite više od zvijezde

Sinoć je Trg Petra Zoranića "zaplesao" u afro-brazilskim ritovima u kojima se isprepliću elementi borilačkih vještina, akrobatike, plesa i glazbe, kroz igru u nenasilnom okruženju. Naravno - riječ je Capoeiri.

Capoeira je nastala fuzijom različitih kultura, a razvili su je afrički robovi u Brazilu kao izraz težnje za slobodom. Njeni afrički korijeni i danas se manifestiraju kroz glazbu, pokrete i simboliku u samoj igri

Ona je cjelovita vještina koja uključuje elemente tjelesnog pokreta, igre, glazbe, kulture, povijesti i filozofije. U radu s djecom i mladima, a vodeći se principima capoeire koji se zasnivaju na poštovanju i nenasilju, te promicanju jedinstvenosti i različitosti svakog pojedinca, elementi capoeire koriste se kao pedagoški alat za socijalni i osobni razvoj, te izgradnju pozitivnog karaktera i interkulturalno učenje.

Trening traje već skoro 7 dana (od 31.8. do 6. 9. 2013) te je okupio 20 sudionika iz 5 zemalja: Hrvatska, Slovenija, Slovačka, Češka i Austrija. Sudionici su, osim plesača capoeire, i sami osobe aktivne u radu s mladima iz capoeira organizacija koje kroz svoje aktivnosti obuhvaćaju mlade s manje mogućnosti.

Organizator i inicijator treninga je Udruga Capoeira Amazonas iz Zagreba, u partnerstvu s organizacijama iz navedene 4 europske zemlje, a cijeli projekt financiran je od Europske Komisije, u okviru programa Mladi na djelu.

Više nam je u razgovoru rekla Tena Kostanjšek, jedna od prvih instruktorica te vještine u nas, članica Udruge Capoeira Amazonas iz Zagreba koja radi na Socijalnim programima. Inače je socijalni pedagog po struci tako da joj je ovo i posao i hobi. Osim nje, svi koji su sudjelovali na ovom treningu ili su studenti nekih pomagačkih struka poput psihologije ili socijalnog rada. Tako da, cijeli ovaj događaj zapravo je spoj capoeire i psihosocijalnog rada s djecom i mladima.

Na ovaj su trening došli treneri iz različitih zemalja kako bi istražili metodologiju capoeire, pokušali osmisliti vježbe, ušli dublje u pojam razumijevanja i problematiku mladih s manje mogućnosti kako bi kasnije u svome radu što kvalitetnije koristili capoeiru u radu s njima.

"Mi kao organizacija provodimo već nekoliko godina projekte usmjerene prema djeci i mladima, problematičnog i rizičnog ponašanja, radimo preventivne programe s mladima iz problematičnih obitelji ili bez odgovarajuće roditeljske skrbi itd. Predstavnici organizacije iz Češke koji su također ovdje s nama, već jako dugo godina provode projekt s mladim Romima. Kod nas i općenito u Europi ne postoji puno programa i organizacija koje koriste capoeiru u radu s mladima, što je velika šetat jer ona kao vještina potiče socijalnu inkluziju, njena filozofija je poštivanje i nenasilje, promicanje jedinstvenosti i različitosti svakog pojedinca, a uz capoeiru se i zdravo provodi slobodno vrijeme."

Od svog nastanka do danas, capoeira je i dalje ostala simbol borbe za jednakost i jednaka prava za sve, vrlo je pogodna baš zbog te pozitivne energije i popratnih aspekata koji su njezin neizostavni dio: sviranje, ples, pjevanje, akrobatika, kulturni elementi,... Ona tako svakom daje priliku da se izrazi na svoj način. Nema natjecanja, već predstavlja ekspresiju kroz pokret, a opet uz druženje, "igru" i prijateljstvo

"Ovo je prvi put da se provodi konkretno ovaj projekt u svijetu capoeire, i njime mi želimo potaknuti i druge organizacije diljem Hrvatske da u svome radu obuhvate i rad s mladima s manje mogućnosti", kaže Tena. Zadar je jedini grad u kojem se održava ovaj trening, a odabran je iz razloga jer se organizatorima učinio kao mjesto bogate prirodne i kulturne baštine te su bili sigurni da će svi koji dođu biti oduševljeni mjestom te će, uz uživanje u Capoeiri, uživati i u ljepotama grada.

 Capoeira u Hrvatskoj

Capoeira u Hrvatskoj postoji već oko 10-tak godina, razvila se u mnogo hrvatskih gradova. Rijeka, Zagreb, Osijek, Split, Šibenik, Dubrovnik, Zaprešić, Samobor, Zadar sada kreće,... "Lijepo je znati da capoeira polako osvaja mlade i da Hrvatska polako shvaća ljepotu te vještine i korisnost u mnogim sferama ljudskog djelovanja", objašnjava Tena.

I u Zadru postoji Capoeira grupa, doduše vrlo je mlada, i tek oformljena, ali dosta brzo raste i razvija se. Blisko surađuje i s  organizacijom Capoeira Amazonas iz Zagreb tako da će im se kroz koju godinu, čim malo ojačaju, otvoriti mnoge mogućnosti.

Capoeira  - igra tijelima, ples, ekspresija i relaksacija ...

Akrobacije su samo estetski dio capoeire, a nikako nužan uvjet da bi se njome netko bavio. Možete biti odličan capoeirist da nikad ne napravite više od zvijezde", kaže Tena. "Ipak, nakon nekoliko mjeseci treninga poželjet ćete svladati nešto od akrobacija jer su one mnogo jednostavnije i sigurnije negoli se čini".

S druge strane, želite li razviti snagu, fleksibilnost, koordinaciju, fluidno se kretati i vježbati um dok vježbate tijelo, ova je brazilska vještina idealna za vas. Već osnovno kretanje koje se izvodi savijenih koljena opisujući polukružne pokrete unatrag (takozvana ginga) jača mišiće nogu i leđa, istovremeno štedeći koljena. Svakim idućim naučenim pokretom razvijat ćete reflekse dok učite izbjegavati i usmjeravati udarce zamaskirane u meki ples pun presavijanja i okreta.

S druge strane, napredni capoeirist možete biti tek kada svladate neki od tradicionalnih instrumenata koji su neizostavni dio te vještine. Berimbao (štap s nategnutom žicom), pandeiro (def), atabaque (veliki bubanj) stvaraju tradicionalne brazilske melodije koje određuju vaše pokrete, brze i akrobatske ili spore i obrambene.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.