Lifestyle

Evo u čemu je stvar

Neočekivani uzroci zimskog debljanja - i kako im doskočiti

Neočekivani uzroci zimskog debljanja - i kako im doskočiti

Da, zimi većina ljudi jede više i zbog toga se deblja, no što je s onima koji se trude paziti na prehranu i redovito vježbati, a ipak im na proljeće kazaljka na vagi ode u krivom smijeru? Zapravo nije riječ o nikakvoj misteriji nego o skupu uzroka koji se ne čine tako očitima poput spomenutog prejedanja. Jedan od njih je prehlada. Tko bi rekao?

Evo u čemu je stvar: kad smo prehlađeni i ne osjećamo se dobro lakše ćemo se odlučiti na preskakanje uobičajene rutine za tjelovježbu. Nije strašno ako se dogodi jedan ili dva puta u cijeloj zimi, ali ako se dogodi dva puta mjesečno, postaje problem. Čestim prehladama doskočit ćete podignete li imunitet (primjerice uzimanjem vitamina C i B-kompleksa), ali i redovitim pranjem ruku.

Jedan od krivaca za zimsko debljanje su i financijski problemi, navodi American Jourlan of Epidemiology. Baš sada kad su za nama sezona darivanja, a kraju se bliži i razdoblje rasprodaja, računi stižu na naplatu. Kao i povećani računi za grijanje. Sve skupa nas dovodi do stresa, a kad smo pod stresom pojačano se izlučuje hormon kortizol koji potiče osjećaj gladi i navodi tijelo na pohranjivanje masti.

Spomenuti žurnal ne navodi rješenje za financijske probleme, ali spominje kako doskočiti pretrpavanju hranom na koje nas navodi mrski kortizol: umjesto da nervozu liječimo hranom, možemo joj doskočiti nekom korisnom aktivnošću poput čišćenja ili odlaska na kakav trening na kojem ćemo se dobro ispucati, poput kickboxinga ili tae-boa. Poslužit će čak i pjevanje, ples ili trač-partija.

Za nakupljanje kilograma preko zime u zadnje se vrijeme krivi čak i boravak u zagrijanim prostorima. Što poprilično ima smisla jer smo prirodno naštimani da nam zimi bude hladno i da nam se kalorije unesene hranom troše na održavanje tjelesne temperature. No, kad smo stalno okruženi toplinom, sve se mijenja. Ovom podlom uzroku zimskog debljanja možemo vrlo jednostavno doskočiti: treba češće boraviti na friškom zraku, a preporučljivo je i temperaturu u domu i uredu sniziti za par stupnjeva, dok onu u spavaćoj sobi treba održavati na ugodno svježoj.

Kratki dani loše utječu na izlučivanje serotonina, zbog kojeg se inače osjećamo zadovoljno i sito, upozorava dr. Judith Wurtman, autorica knjige The Serotonin Power Diet. Dr. Wurtman ima recept kako pospješiti sintezu serotonina: za doručak i ručak treba jesti pretežno proteinsku hranu (na primjer ujutro jogurt i svježi sir, a za ručak piletinu s grila), a za večeru ugljikohidrate (integralnu tjesteninu, kuhane krumpire, smeđu rižu), koji će potaknuti stvaranje serotonina. Postoji još jedan način, bez promjene prehrane: fototerapija. Nabavite UV lampu.

Zimi se daleko teže oduprijeti nastupima želje za teškom hranom. Tako je kako je - ti napadi čežnje pogađaju i one koji najviše paze što jedu. Evo zgodnog trika kako lakše podnijeti te teške trenutke: povremeno si udovoljite, ali se pri tome počastite light verzijom. Primjerice, ako vam se jede tjestenina, uzmite integralnu, ako vam se po mislima mota sendvič, napravite ga s manje masnim namazom i povrćem, a umjesto kruha uzmite kreker, jese li vam se pohana piletina, pojedite filet od prsiju s grila... No, ako to što vam se jede nema light verziju pomoći će vam -kunu se stručnjaci - tanjur tople juhe od rajčice ili topla čokolada od obranog mlijeka s medom umjesto šećera.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.