Ljudsko tijelo savršeno je uigrani mehanizam
Tijelo u brojkama: Za debljanje treba 3 sata, a začeće 30 min
Ljudsko tijelo savršeno je uigrani mehanizam koji funkcionira na principu primanja i slanja signala za sljedeće radnje, piše Daily Mail. Tako primjerice nakon što pojedemo hranu, ona će biti u želucu tri sekunde nakon gutanja, no ona će se probavljati još naredna 24 sata u tijelu.
- Veći obrok s visokim udjelom masnoća teže se probavlja, no jedna večera s pečenim namirnicama će u prosjeku biti u želucu oko dva do tri sata - objašnjava dr. Anton Emmanuel iz Sveučilišne bolnice u Londonu.
Čim hrana dođe u želudac, raspada se u manje čestice uz pomoć želučane kiseline, a nakon toga nekoliko sati putuje kroz tanko crijevo gdje se dodatno probavlja, a hranjive tvari se apsorbiraju u krvotok. Tamo ostaje još dva do tri sata prije ulaska u debelo crijevo, gdje se iz hrane izvlači voda i sol.
- U idućih 20-ak sati hrana putuje kroz debelo crijevo, pa probava u prosjeku traje od 16 do 30 sati - dodaje dr. Emmanuel.
Vrijeme probave pojedinačnih namirnica varira pa se tako ostaci kompleksne hrane poput hamburgera u crijevima mogu naći i do tri dana nakon jela dok se primjerice voće kompletno probavi kroz sat vremena.
Dok muškarci u pravilu brže probavljaju hranu, kod žena su probavni enzimi slabiji pa i probava dulje traje. Također, vrijeme probave se produljuje kako starimo, a na samu brzinu utječe i raspoloženje.
Rane zarastaju i do dvije godine
Potrebno je oko dvije godine kako bi se tkivo potpuno oporavilo nakon duboke rane, primjerice nakon operacije. Međutim, proces zacjeljivanja počinje već u sekundama nakon ranjavanja jer se krvne žile sužavaju kako bi smanjile dotok krvi i spriječile iskrvarenje. Na jednak način formiraju se i krvni ugrušci. Različite supstance poput minerala kalcija, vitamina K i proteina fibrinogena formiraju "mrežicu" trombocita koja sprečava krvarenje.
Tri tjedna nakon ozljede na zatvorenoj rani se formira ožiljak, a sljedeće dvije godine ožiljkasto tkivo zacjeljuje. Postaje sve tvrđe iako njegova boja blijedi, a naposljetku će imati oko 80 posto snage normalne kože. Različita stanja poput dijabetesa, nedostatka vitamina C i lijekova mogu usporiti zarastanje. Rane također sporije zarastaju starijim ljudima i onima s apnejom jer imaju manje razine kisika u organizmu, objašnjavaju stručnjaci.
Udebljati se može u roku od tri sata
Oko tri sata je potrebno da bi masnoća doprla do struka nakon bogatog obroka, pokazalo je istraživanje Sveučilišta Oxford. Ako obrok sadrži ukupno oko 30 grama masnoća, nakon tri sata na struk će se odložiti oko dvije do tri male žličice masnoće. To je privremena zaliha koju tijelo stvara, a koje će potrošiti kao izvor energije. Naravno, ono se neće trošiti ako čovjek konstantno jede više nego što njegovo tijelo zahtijeva, zbog čega će se kilogrami akumulirati.
Pola litre krvi se zamijeni u roku od šest tjedana
Nakon gubitka ili doniranja pola litre krvi, potrebno je oko 24 sata kako bi se zamijenila plazma, no potrebno je puno duže da bi se stvorila crvena krvna zrnca. Proces započinje u bubrezima, gdje peritubularne stanice dobivaju signal manjka kisika u krvi koje prenose eritrociti. Tada počinju lučiti eritropoetin, protein koji putuje do koštane srži da bi se pokrenula proizvodnja matičnih stanica. Muškarci koji doniraju krv trebaju pričekati minimalno 12 tjedana, a žene 16 tjedana prije nego je mogu ponovno darovati.
Začeće je gotovo za 30 minuta
Potrebno je oko pola sata kako bi sperma doputovala od vrata maternice do jajovoda u kojemu se odvija ovulacija. Jajašce oslobađa hormon koji privlači spermu te reagira u sekundi, pokazalo je istraživanje sa Sveučilišta Kalifornija. Problemi s plodnošću mogu nastati ako jajašce ne otpusti dovoljno tog hormona ili ga spermiji ne prepoznaju. Nakon što je jajašce oplođeno, vrijeme trudnoće može varirati od 37 do 42 tjedana.
Nokti rastu od dva do četiri mm na mjesec
Ljudski nokti u prosjeku rastu oko 3,55 mm na mjesec, pokazala je studija Sveučilišta Sjeverne Karoline. Danas nokti rastu puno brže nego nekoć. Tako su 1938.g. nokti rasli u prosjeku oko 3 mm na mjesec, a "krivac" za brži rast noktiju je moderna prehrana bogata proteinima i hranjivim tvarima.
Nokti na srednjem prstu najbrže rastu jer su dulji od ostalih prstiju, pa imaju i veću cirkulaciju tj. dotok hranjivih tvari. Iz istog razloga nokti na nožnim prstima rastu sporije.
Od vode do urina u roku od sat vremena
U prosjeku je potrebno oko sat vremena kako bi se tekućina koju popijemo izbacila iz tijela, objašnjavaju stručnjaci. Tekućina poput soka ili vode u organizam se upija kroz želudac do krvi, filtrira kroz bubrege i šalje u mokraćni mjehur. Situacija je drugačija kod alkohola koji djeluje kao diuretik, i tada se proizvodi više urina. Mjehur u prosjeku može držati oko 300 ml tekućine, pa većina ljudi na toalet trebaju ići svaka tri do četiri sata, a zdravim muškarcima i ženama potrebno je oko 20 do 30 sekundi kako bi ispraznili mjehur.
Vezane vijesti
-
Donosimo vam 20 nevjerojatnih činjenica o ljudskom tijelu koje vjerojatno niste znali, a koje svaki dan funkcioniraju i ponavljaju se, a da mi toga nismo ni svjesni.
-
Znanstvenici su i službeno imenovali novi organ u našem organizmu koji se nalazi u probavnom sustavu
-
-
Izdvojeno
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
-
U velikom finalu projekta Najiznajmljivač 2024. izabrani su najbolji hrvatski apartmani, kuće i vile za odmor, pa je tako ove godine najbolji apartman Iris Croatica Marine Skušić iz Oroslavja, najbolja kuća za odmor Bakina divljaka Ane Crljen iz mjesta Oriovčić, a najbolja vila je Villa Panorama del Tartufo Daniele Puh iz Žugani
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.