Lifestyle

Moć hrane

Kako popularne dijete djeluju na mentalno zdravlje?

Kako popularne dijete djeluju na mentalno zdravlje?

Može li Atkinsonova dijeta doista biti sjajno oružje u borbi protiv depresije? Istraživanja pokazuju da prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masti može drastično poboljšati mentalno zdravlje.

Obično se kaže da smo ono što jedemo, a s vi znaju koliko dobra prehrana može pozitivno utjecati na izgled tijela i opseg struka. No kako prehrana djeluje na mentalno zdravlje?

Sve veći broj znanstvenika kaže da ketogena dijeta, vrlo slična Atkinsonovoj dijeti i Paleo dijeti, koje su bogate mastima a siromašne ugljikohidratima, pokazuje obećavajuće rezultate kod liječenja depresije i bipolarnog poremećaja, prenosi Daily Mail.

'To je sasvim novo polje, prvi radovi na tu temu izašli su tek prije nekoliko godina. Međutim, rezultati su neobično dosljedni te pokazuju vezu između mentalnog zdravlja i kvalitetne prehrane', kaže Michael Berk, profesor psihologije na Deakin University School of Medicine u Australiji.

Ketogena dijeta obično ograničava unos ugljikohidrata na ne više od 50 grama dnevno. Prema riječima stručnjaka, najbolje je slijediti 60/35/5 pravilo, prilikom kojega 60 posto kalorija dolazi iz masti, 35 posto od proteina, a pet posto od ugljikohidrata. Meso životinja koje se prehranjuju isključivo ispašom, mliječni proizvodi, orašasti plodovi i avokado su na vrhu popisa jer sadržavaju sve nabrojane kvalitete.

Doktor El-Mallakh, profesor psihijatrije na Sveučilištu u Louisvilleu, vjeruje da postoji snažna veza između ketogene dijete i mentalnog zdravlja. Na tu temu je napisao i knjigu Bipolar Depression te prošle godine objavio i dvije studije koje potvrđuju njegove teze.

'Jedna 32-godišnja žena iz San Fransisca boluje od bipolarnog poremećaja, a s Atkinsonovom dijetom je počela prije tri godine. Primijetio sam u roku dan ili dva značajne promjene', rekao je doktor El-Mallakh.

Ketogena dijeta odavno se koristi, od davne 500. godine prije Krista, i to za liječenje napadaja, a objavljeno istraživanje pokazalo je kako prakticiranje ove dijete može i za 90 posto smanjiti broj napadaja kod bolesnika s epilepsijom. Ova dijeta također pomaže kod Alzheimerove bolesti, Parkinsonove bolesti, pa čak i kod karcinoma. Znanstvenici još uvijek nisu sigurni zašto.

Ketogeni i Atiknsov način prehrane prepoznali su i brojni celebrityji, pa se tako hrane Jennifer Aniston i Demi Moore te Kim Kardashian.

No neki su poprilično skeptični po pitanju takvog načina prehrane i njezina dugoročnog utjecaja na tijelo. Ignorirajući mentalne prednosti, drugi dio znanstvenika kaže kako, na primjer, američki način prehrane već ima prevelike udjele bjelančevina i masti, a ovaj način prehrane to još dodatno povećava. 'Prehrana s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom masti može uzrokovati visoki kolesterol, glavni pokazatelj bolesti srca i rizika od raka', kaže doktor T Campbell u svojoj knjizi The Low-Carb Fraud.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.