Lifestyle

Predavanje

Dejana Matković o pozitivnim učincima Bowen terapije

Dejana Matković o pozitivnim učincima Bowen terapije

Dejana Matković (fizioterapeutkinja, Bowenerapeutkinja/instruktorica) održala je u utorak predavanje o Bowen terapiji, u Gradskoj knjižnici Zadar.

Predavanje se je održalo povodom Tjedna Bowena, koji se obilježava u cijelom svijetu od 12. do 18. travnja 2014.

Cilj predavanja je bio zainteresirane građane upoznati s blagotvornim utjecajem pokreta Bowen terapije.

Bowen terapija je komplementarni način liječenja; blaga, dinamična i vrlo učinkovita metoda manipulacije mekim tkivom. Terapija ne djeluje samo na mišiće i kosti nego i na autonomni živčani sustav (dio sustava kojim ne upravljamo vlastitom voljom), što stvara homeostazu na staničnoj razini, poboljšava cirkulaciju i limfni protok, kao i asimilaciju hranjivih tvari, a također uklanja i toksine. Terapija je nenasilna i nježna i može se primjenjivati kod svih ljudi, od novorođenčadi i trudnica, do osoba narušenog zdravlja, te starijih osoba. 

U toku predavanja prikazani su pokreti Bowen tehnike na tijelu dvoje zainteresiranih građana koji su osjetili pozitivne učinke. Na kraju predavanja čitala su se i iskustva vezana za utjecaj Bowen terapije.

Bowen terapija također se koristi pri olakšavanju simptoma Parkinsove bolesti, multiple skleroze, sindroma kroničnog umora i drugih sustavnih oboljenja.

Reakcije koje se obično javljaju za vrijeme i poslije terapije su osjećaj duboke opuštenosti, djelomično ili potpuno smanjenje boli, povećana mobilnost, trnci, toplina, protok energije u dijelove tijela, žeđ, povećano uriniranje, dok neki ne osjećaju ništa iako je njihova reakcija na terapiju pozitivna.

Temeljni dio terapije predstavlja tzv. Bowen potez, što uključuje potez na koži i površinske fascije (mišićne ovojnice) preko mišićnih vlakana, tetiva i živčanih ovojnica.

Nježnim i dovoljno jakim pritiskom na točno određenom mjestu stimuliramo receptore u mišićno-vezivnom tkivu i na taj način potičemo proces samoravnoteže i bolju komunikaciju svih dijelova tijela. Tijekom tretmana prisutne su i pauze između poteza; trajanje terapije je 30 do 60 min., a izvodi se jednom tjedno.

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.