Lifestyle

Tradicija na izmaku

"Prijatelj s povlasticama" - novi seksualni trend među mladima

Srednjoškolci sve ranije stupaju u spolne odnose, a i njihov je stav prema vezama i seksu uvelike promijenjen u odnosu na prošlu generaciju. Informacije o intimi dijele se sa svima na internetu, a zabrinjavajuć je i trend stupanja u neobavezne veze temeljene isključivo na seksualnosti, što, upozoravaju psiholozi, često ostavlja emotivne posljedice.

"Ima još dosta mladih koji, kao i ja, smatraju da tu treba biti ljubavi, no ima i dosta onih kojima je seks za jednu noć normalna stvar. Ne znam u kojoj mjeri mogu to odvojiti, ali čini se kao da mogu", rekla je 18-godišnja Ivana.

"Danas je sve češće i popularnije imati 'prijatelja s povlasticama'. Oni ustvari nisu u vezi, ali stupaju u seksualne odnose", kaže srednjoškolka Evelin.

Na pitanje što je to seksualnost, mladi će danas odgovoriti drugačije nego prije desetak godina. S njima radi psihologinja Tanja Stanić. Mladi sve ranije imaju spolne odnose, često iz pogrešnih razloga..

"Skloni su mijenjanju partnera, imati i više partnera istovremeno, postoje nekakvi novi nazivi za seksualna ponašanja poput 'prijatelj s povlasticom'", kaže psihologinja.

Na taj način pokušavaju se emocionalno zaštititi stupanjem u odnose bez emocija, no to često završi drugačije.

"Tako da se seks više doživljava kao zabava, rekreacija, smanjivanje napetosti, možda čak i kao mamac za zavođenje partnera nakon čega uslijede velika razočaranja i tuge kod djevojaka", rekla je.

Ono što se nekada čuvalo u intimi, danas je javna stvar. Tzv. selfiji, fotografiranje ili snimanje seksualno eksplicitnih autoportreta i filmova i objavljivanje na društvenim mrežama ili slanje drugima putem mobitela, opasan je trend koji može uzrokovati duboke posljedice, kaže psihologinja Tanja Stanić.

"Nisu dovoljno svjesni koliki broj ljudi to vidi i koliko će ih to komentirati, kao da je stvorena lažna sigurnost ako to radimo u svojoj sobi, tako da djevojke tek kasnije mogu doživjeti posljedice tih svojih akcija, a s druge strane tu je ta potreba da se nekome svidimo- koliko lajkova skupim, toliko vrijedim", kaže Stanić.

Samopoštovanje mladima treba pomoći izgraditi odgojem i roditeljskim primjerom te pokojim savjetom. Evo i kako:

"Da svakako budu uključeni, zabrane ne funkcioniraju, ali da budu uključeni u taj svijet na nekakav način, da puno razgovaraju s djecom, da propituju što dobivaju s time, koje su to potrebe koje su u podlozi nezadovoljene, a koje mogu zadovoljiti na neki drugi prihvatljiviji način. Potrebe da su voljeni i sviđaju se nekome i nekome pripadaju, potrebe za samopoštovanjem i samopoštovanjem drugih, na koje zdravije načine to mogu dobiti", savjetuje psihologinja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.