Lifestyle

Stručnjaci:

Manipulativno ponašanje roditelja tijekom razvoda predstavlja emocionalno zlostavljanje djeteta

Manipulativno ponašanje roditelja tijekom razvoda predstavlja emocionalno zlostavljanje djeteta

Manipulativno ponašanje roditelja u razvodu braka zapravo predstavlja emocionalno zlostavljanje djeteta, upozoreno je u utorak na javnoj tribini Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež na kojoj se raspravljalo kako u brakorazvodnom postupku najbolje zaštititi interes djeteta.

 

Po novom Obiteljskom zakonu, roditelji su prije brakorazvodne parnice dužni pokušati sastaviti zajednički plan o skrbi za djecu, a ako to ne uspiju dijete postaje stranka u postupku koja dobiva skrbnika koji štiti njegova prava i interese.

S obzirom da dijete ostaje s jednim od roditelja, praksa pokazuje da je u mnogim slučajevima teško izbjeći situaciju da roditelji njime manipuliraju, a najčešći razlog je što u slučaju razvoda ne mogu odvojiti roditeljski od partnerskog odnosa.

Manipulacija roditelja, pogotovo onoga s kojim je dijete ostalo živjeti, može se manifestirati kroz spriječavanje susreta s drugim roditeljem i njegovom obitelji, iznošenje samo negativnih svari o drugom roditelju, prešućivanje njegove pozitivne uloge i sl., rekla je ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba Gordana Buljan Flander.

Na nama je da prepoznamo takva manipulativna ponašanja, no s obzirom da takvi roditelji pronalaze razne mogućnosti koji im sustav dozvoljava, to mogu raditi unedogled i tako štetiti rođenom djetetu koje manipulaciju počinje doživljavati kao nešto normalno. To nije dobro za njegov razvoj i to se mora spriječiti, poručila je Buljan Flander.

 

Odvjetnik Hrvoje Jukić upozorio je kako još nije vidio ni jednu presudu za manipulativno ponašanje roditelja. Državno odvjetništvo zaprimilo je deset kaznenih prijava za manipulativno ponašanje, no niti po jednoj prijavi se još nije postupalo, kaže Jukić dodajući kako se nekažnjavanjem šalje poruka da je manipulativno ponašanje dozvoljeno.

Predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu Lana Peto Kujundžić istaknula je kako suci trebaju dobiti što više podataka o ponašanju roditelja, odnosno slušati što djeca misle o svemu. Za to je potrebna suradnja svih - socijalnih radnika, psihologa, odvjetnika i skrbnika djece u sudskim postupcima, koji moraju biti što kraći i u najboljem interesu djeteta.

Trebamo kao stručnjaci što više znati o položaju djece u visokokonfliktnim razvodima, te mogućnostima rješavanja njihovih sudbina i ostvarivanja prava, kaže Peto Kujundžić.

Kako bi osigurala takva efikasnost, potrebna je dobra ekipiranost svih institucija. To, primjerice, nije slučaj kod imenovanja posebnih skrbnika kojih u Zagrebu ima samo dvoje, rečeno je na tribini.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.