Lifestyle

Novi pogled

Nasilje u fokusu ovogodišnjeg Festivala o pravima djece

Nasilje u fokusu ovogodišnjeg Festivala o pravima djece

Nasilje nad djecom i među djecom u fokusu je ovogodišnjeg Festivala o pravima djece, koji će se održati od 17. do 22. studenog u Zagrebu i Splitu, s tridestak igranih, dokumentarnih i animiranih filmova o tom gorućem problemu - u Hrvatskoj je svaki peti osnovnoškolac doživio vršnjačko zlostavljanje, a u obitelji se svako treće trogodišnje dijete tjelesno kažnjava.

 Tema nasilja stara je koliko i ljudski rod, a festival će donijeti novi pogled o tome, pogled djece koja nam kroz medij filma poručuju što misle o nasilju među djecom i u društvu, rekla je Gorana Dojčinović, voditeljica komunikacija UNICEF-a Hrvatska na konferenciji za novinare.

Kroz pripreme aktivnosti prije festivala pozvali smo na suradnju sedam filmskih družina i razgovarali s njima o tome gdje, kako i zašto se nasilje događa, jer vjerujemo da uz stručnjake koji govore o nasilju nedostaje glas djece, istaknula je.

Maja Flego, savjetnica Ureda pravobraniteljice za djecu ocijenila je iznimno važnim da djeca govore o toj temi jer su ona i dio rješenja, a taj festival nije samo mjesto gdje će se govoriti o djeci, gdje će odrasli interpretirati ponašanje djece nego će i djeca dobiti priliku izreći svoja mišljenja.

Dio od tridesetak filmova na festivalu odnosi se na nasilje, a mnogi i na različite aspetke dječjih prava, toleranciju, pravo na različitost, mogućnost miroljubivog rješenja u vršnjačkoj grupi, pravu na igru, rodne različitosti, dodala je.

Festival organiziraju UNICEF, Hrvatski filmski savez, Ured pravobraniteljice za djecu, udruga Alternator u suradnji s Blitz Cinestarom.

Njegovo šesto izdanje održava se u vrijeme obilježavanja 25. godišnjice Konvencije o pravima djeteta, a uz Zagreb i Split, filmovi će se prikazivati u Dubrovniku, Varaždinu, Osijeku, Slavonskom Brodu, Rijeci, Šibeniku, Zadru i Vukovaru.

Osim što se prvi put održava u dva grada, prvi put ima i zemlju partnera - Bosnu i Hercegovinu.

Tijekom festivala održat će se niz programa, matineje u kinima Cinestar, filmske radionice, u Zagrebu i Splitu projekcije kratkih filmova djece iz BiH.

U ta dva grada prikazivat će se i večernji program s festivalski nagrađivanim filmovima "Natjecanje: Uspon do zvijezda" Martina Miehea Renarda, "Violet" Basa Devosa, te "Crna ptica" Jasona Buxtona.

Ponosni smo da je festival i dalje inkluzivan, svi su filmovi prilagođeni osobama s oštećenim vidom i sluhom, imaju naraciju i titlove, rekla je Tatjana Aćimović, umjetnička direktorica festivala.

 

Želja nam je ukazati na nedostupnost kulturnih, osobito audiovizualnih sadržaja za te skupine gledatelja, ali i pokazati da je u digitalno doba vrlo jednostavno staviti titlove kako bi osobe oštećenog sluha mogle pratiti i filmove na materinjem jeziku, ustvrdila je.

Glumac i narator u video-deskripcijama filmova za slijepe i slabovidne osobe filmova na festivalu bit će Goran Grgić.

Vera Robić - Škarica, tajnica Hrvatskog filmskog saveza, najvećom vrijednošću dosadašnjih pet godina festivala smatra što je on dodatno senzibilizirao voditelje filmskih družina u školama, ali i djecu da postanu medijski pismeni kako bi kroz svoje radove progovorili o dječjim pravima.

Nakon konferencije za novinare prikazana je nizozemska srednjoškolska drama "Jel' ti žao", koja je ove godine osvojila nagradu "Young audience award" Europske filmske akademije, a potom je uslijedila panel rasprava na temu vršnjačkog zlostavljanja na koju su pozvani zagrebački srednjoškolci i savjetnici iz Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu.

U popratnom programu otvorit će se izložba fotografija "Djetinjstvo u Hrvatskoj: tri priče i poplave", koja koja kroz četiri različite priče govori o odrastanju u različitim životnim uvjetima i sredinama pokazujući da nemaju sva djeca u Hrvatskoj jednake prilike ostvariti svoj puni potencijal.

Festival će se održati u zagrebačkom kinu Tuškanac te u Splitu, u dvorani Lora, Gradskoj knjižnici Marko Marulić, Kinu Karaman, Centru Joker i dvoranama Cinestara.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.