Vitamin C, orašasti plodovi i šetnja pobjeđuju zimski blues
Manjak sunčeve svjetlosti i niske temperature mogu uzrokovati zimskim blues koji pogađa 10 do 20 posto ljudi.
Karakteriziraju ga umor, razdražljivost i depresija, a spriječiti ga može promjena navika. Budući da je sunčeva svjetlost rijeđa u zimskim mjesecima, dobro bi se bilo buditi ranije. Nedostatak sunca glavni je uzrok sezonskog afektivnog poremećaja, koji uvelike može smanjiti raspoloženje i sniziti razinu vitamina D.
Smanjite unos šećera
Tijekom zimskih mjeseci preporučuje se smanjiti unos šećera jer utječe na mentalno zdravlje. Studije su potvrdile da države koje konzumiraju najviše šećera imaju više oboljelih od depresije. Znanstvenici smatraju da šećer smanjuje mogućnost tijela da se bori sa stresom i s tjeskobom. Ljudi zimi češće posežu za slatkim jer žele na brzinu podići energiju, ali činjenica jest da ona i jednako brzo pada.
Vitamin C je borac protiv stresa
Zimi se preporučuje povećati unos vitamina C koji osim što štiti od prehlade podiže raspoloženje. Vitamin snizuje hormon stresa kortizol i ublažava napetost. Najbolje ga je uzimati u prirodnom obliku - narančama, limunu, šipku, kiselom zelju.
Vježbanjem protiv zimskog bluesa
Osim vitaminom C i izbjegavanjem šećera, zimskoj depresiji najbolje je doskočiti vježbanjem. Fizička aktivnost, bilo da je riječ o laganoj šetnji ili razgibavanju potiče otpuštanje hormona sreće, endorfina. To podiže raspoloženje i smanjuje rizik od tjeskobe.
Grickajte za bolje raspoloženje
U hladnijim se mjesecima preporučuje jesti više orašastih plodova, sjemenki lana i lososa. Te su namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama koje baš kao i vitamin C uravnotežuju razinu hormona stresa, kortizola i adrenalina.
Šetnja razbuđuje i smanjuje rizik od zimskog bluesa
Nedostatak sunčevog svjetla glavni je razlog zašto zimi raspoloženje pada. Povećavaju se razine melatonina, hormona sna, a pada tjelesna temperatura i slabi osjećaj budnosti. Tu pomažu lagane jutarnje šetnje koje omogućuju tijelu da upije prirodne zrake.
Vezane vijesti
-
Hladnoća i kraći dani s manje svjetlosti nerijetko utječu na naše raspoloženje, pa nije čudno da smo zimi lošije raspoloženi te da patimo od zimske depresije
-
Sezonska depresija je četiri puta učestalija u žena nego u muškaraca
-
osobe kod kojih je prije otkrivena depresija imaju slabije rezultate na testovima ako su tijekom prethodna dva tjedna bili manje izloženi sunčevoj svjetlosti
-
Istraživači su zabilježili najhladniju temperaturu na Zemljinoj površini koja je iznosila -98,6 stupnjeva Celzijusa na Antarktici.
Izdvojeno
-
Suho, uz promjenjivu naoblaku, ujutro i mjestimičnu sumaglicu, u unutrašnjosti i maglu, te najnižu temperaturu zraka od 5 do 8 °C, dok će uz more biti uglavnom 11, 12 °C. Poslijepodne također iznadprosječno toplo - između 14 i 18 °C.
-
Otkriće antibiotika jedan je od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Prije antibiotika, porođaj, infekcija mokraćnog sustava ili obična posjekotina mogli su dovesti do smrti od infekcije.
-
U tijeku je javna rasprava o Prijedlogu Izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja naselja Potočnica na otoku Pagu (grad Novalja).
-
Policija je i proteklog vikenda na zadarskim prometnicama provodila pojačani nadzor prometa, a u akciju je bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.