Lifestyle

Hrvatska potpisala memorandum koji će omogućiti veću zaštitu ptica grabljivica

Hrvatska potpisala memorandum koji će omogućiti veću zaštitu ptica grabljivica

Memorandum je u ime Vlade Republike Hrvatske potpisao veleposlanik u Njemačkoj Ranko Vilović na šestom sastanku stranaka Sporazuma o zaštiti afričko-euroazijskih migratornih ptica močvarica, koji se ovaj tjedan održava u Bonnu. 

Tim se memorandum, među ostalim, državama potpisnicima omogućuje lakše financiranje projekata očuvanja ptica grabljivica i njihovih staništa. Osigurava se i bolja međunarodna suradnja među državama potpisnicama te angažiranje međunarodno priznatih stručnjaka za zaštitu ptica na realizaciji projekata.

U Ministarstvu zaštite okoliša i prirode ističu kako će to omogućiti da se u Hrvatskoj realizira još više projekata poput onih na otoku Cresu, gdje se u ornitološkom rezervatu provodi monitoring bjeloglavih supova te grade novo oporavilište za te ptice i centar za posjetitelje.

Memorandum je s pripadajućim akcijskim planom donesen u sklopu Konvencije o zaštiti migratornih vrsta divljih životinja. Glavni cilj je omogućiti da se očuvaju i održe ptice grabljivice rasprostranjene na području afričko-euroazijske regije kako bi se spriječio pad njihove populacije. Memorandumom je obuhvaćeno 76 vrsta ptica grabljivica i sova, a potpisalo ga je 55 država. 

 Inicijativa za taj memorandum pokrenuta je prije desetak godina, nakon objave rezultata studije koja je pokazala kako je više od 50 posto populacija migratornih ptica grabljivica na području Euroazije i Afrike slabo očuvano, pri čemu su mnoge vrste pokazivale trend brzoga ili dugotrajnog pada populacije.

Iako su u Hrvatskoj sve ptice grabljivice strogo zaštićene na temelju Zakona o zaštiti prirode, one su i dalje na vrhu liste ugroženih vrsta te bi provedba tog memoranduma trebala pridonijeti boljoj učinkovitosti njihove zaštite, ističe u priopćenju Ministarstvo zaštite okoliša i prirode. 

Ptice selice grabljivice prelaze goleme udaljenosti na svojim seobenim rutama, katkad i 10.000 kilometara. Mnoga mjesta o kojima ptice ovise ugrožena su ljudskim aktivnostima. Ljudske aktivnosti, osobito uništavanje močvarnih staništa te uznemiravanje ptica zbog rekreacijskih aktivnosti i krivolova ugrožavaju njihovu selidbu, ističe u priopćenju to ministarstvo.

 U povodu današnjeg potpisivanja Memoranduma o suglasnosti o očuvanju migratornih ptica grabljivica u Africi i Euroaziji, ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović rekao je kako se njime omogućuje veća zaštita ptica grabljivica.

Istaknuo je kako je Hrvatska po bioraznolikosti jedna od najbogatijih država EU te da je to "vrijedan resurs koji moramo očuvati kako bismo omogućili održivi razvoj svojih zaštićenih područja i krajeva koji ih okružuju".

Dodao je da je u Hrvatskoj, primjerice, zabilježeno čak 400 vrsta ptica među kojima su mnoge grabljivice te kako je važno da na njihovoj zaštiti radimo i na međunarodnoj razini, a potpisivanjem tog memoranduma omogućili smo im veću razinu zaštite.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.