Razgovor o seksu
Kako i kada o seksu razgovarati s djecom?
Bez obzira na to koliko volite pričati sa svojom djecom, razgovor o seksu može biti prilično zbunjujuće i neugodno iskustvo i za vas i za njih. No seks i istraživanje seksualnosti posve su prirodni, a kako bi razgovor o tome bio najefikasniji - morate ga "odraditi" iskreno, prisno i s pravim podacima.
Činjenica jest da današnji tinejdžeri sve mlađi stupaju u seksualne odnose (u to se ubraja i oralni seks) pa je educiranje po tom pitanju veoma važno već od rane mladosti. Zato nemojte odgađati ovaj razgovor, već se naoružajte korisnim informacijama i educirajte dijete o seksu.
Budite spremni i iskreni
Moramo ovo ponoviti. Iskrenost i spremnost su ključni bez obzira na to jeste li vi ta koja je potaknula temu ili je dijete samo počelo ispitivati o činjenicama vezanima za seks. Lakše će vam biti ako to dočekate spremni - zato nabavite stručnu literaturu o tome (već je mnogo psihologa pisalo o tome) ili se bacite na istraživanje internetom kako je najbolje komunicirati o ovome s djecom. Tako ćete puno lakše i stručnije moći objasniti djetetu ono što ga zanima.
Razgovarajte o seksu (uključujući i oralnom) rano i često
Nemojte čekati da vaše dijete započne temu ili od seksa raditi tabu temu, jer to će ih samo još više intrigirati ili pak ih potpuno odbiti od toga da razgovaraju s vama. Isto tako ako dijete ne postavlja pitanja o seksu to ne znači da ga ta tema ne zanima. Zato, stručnjaci savjetuju, trebate pronaći načina kako pokrenuti raspravu ili potaknuti postavljanje pitanja.
- Mnogi se roditelji boje, sasvim neopravdano, da bi razgovor o seksu mogao njihovu djecu potaknuti na prerani ulazak u spolni život. Vjerojatnije je, međutim, da će nakon dobivanja informacija djeca imati manju potrebu za seksualnim eksperimentiranjem. Informacije koje dobivaju primjerice od vršnjaka, ne moraju biti nužno pogrešne, ali najčešće su nepotpune. Roditeljima svakako preporučujem, ako se osjećaju nesigurno, da se prvo sami informiraju, a nakon toga počnu razgovarati sa svojom djecom - savjetovala je psihologinja Iskra Pejić za Večernji.hr
Kada započeti ovaj razgovor?
Već od dvanaeste godine je u redu, jer to je vrijeme kada djeca vrlo često jako malo znaju o svome tijelu, iako su već debelo zašla u pubertet, no počinju imati mnogo pitanja o tome što se to događa s njihovim tijelom, mislima i osjećajima. To mora biti kontinuiran proces, a u svakodnevnom životu postoji bezbroj situacija u kojima se dijete od malih nogu može podučavati osnovnim činjenicama iz anatomije. Ovo je važno jer neki mališani počinju eksperimentirati s masturbiranjem već od pete godine. Već i te godine su prilika da se bez posramljivanja upozna s ljudskom anatomijom i potrebom za užitkom. Psihologinja Pejić kaže kako je najmudrije djetetu mirno reći da je masturbacija normalna u njegovoj dobi i da to može raditi u svojoj sobi ili u kupaonici, u samoći.
Uzmite u obzir djetetovo stajalište, a razgovor neka bude opušten
Ponavljamo malo prije rečeno - nemojte u ove razgovore ulaziti s predrasudama, povišenim tonom ili osuđivanjem. Svako roditeljsko zgražanje jer je dijete još premalo ili premlado da priča o toj temi, ignoriranje ili pretvaranje da ne zna odgovor dijete bi moglo navesti na to da se osjeti posramljenim i jednostavno prestane postavljati pitanja jer je to očito tema koju mora izbjegavati. Slušajte svoje dijete, njihova pitanja te mirno i opušteno odgovorite na njihove misli. Ako taj razgovor prihvatite kao nešto najnormalnije - vjerojatno će vam se djeca i u budućnosti obraćati slobodno.
Pričajte o sigurnom seksu
U pubertetu libido je veoma izražen, a ako se dvoje mladih ljudi zaljubi, njihova veza može dovesti do seksa. Vi možete usporiti proces, no do seksa će prije ili kasnije doći. Vi to ne možete spriječiti i ne možete stražariti nad djetetom 24 sata na dan. Upravo zbog toga važno je i da ga upoznate s time kako se zaštititi tijekom seksa, o kondomima, oralnoj kontracepciji i posljedicama koje se mogu dogoditi kao rezultate nepažljivog seksa. Upoznajte ih s mogućim spolnim bolestima te kako se zaštititi od njih. A hoćete li djetetu omogućiti pristup kondomima ili oralnoj kontracepciji - to je na vama.
Naučite dijete da se cijeni
Tinejdžerske godine su veoma osjetljivo razdoblje u životu. Vi ste ti koji morate pomoći djetetu da se nauči voljeti i cijeniti sebe - svoju unutrašnjost i svoje tijelo. Tada se sigurno neće neoprezno i nepromišljeno upuštati u prolazne seksualne odnose i imat će snagu reći "ne" ako još osjećaju da nisu spremni na to. Imat će samopoštovanje i poželjet će to podijeliti tek s nekim posebnim i pritom će se zaštititi.
Vezane vijesti
-
Muškarcima definitivno nije lako, pogotovo kad je u pitanju zadovoljavanje žena u krevetu. Neki daju sve od sebe, neki se uopće ne trude, a većina ih je barem jednom napravila neku od ovih klasičnih grešaka.
-
Pitate li se ikad kako prepoznati potencijalno dobrog ljubavnika? I to se može, barem tako tvrdi poznata seksologinja Tracey Cox koja otkriva znakove koji upućuju na to da bi muškarac na kojeg ste bacile oko mogao biti itekako vješt u krevetu
-
Odgovor je vrlo jednostavan: Ne!
-
Tijekom godina razni su znanstvenici pokušavali pronaći svoje mjesto među zvijezdama proučavajući ljudsku seksualnost.
Izdvojeno
-
Učenici OŠ Voštarnica su se, kao i svake godine, posebno potrudili i izradili ukrase za božićnu jelku koju su na dan sv. Lucije došli okititi sa svojim nastavnicama.
-
Na pozornici su se izredali izvođači različitih dobnih skupina i glazbenih stilova i tako ukazali na osobitosti vlastitih kultura, ali i na doprinos glazbe u stvaranju zajedništva i poticanju što kvalitetnije integracije.
-
Stručnjaci iz KAYAK-a anketirali su ljude diljem Ujedinjenog Kraljevstva kako bi ustanovili koje poklone smatraju najgorima i ne žele ih dobiti za Božić.
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.