Lifestyle

Muzeji na dnu mora

Tajne hrvatskog podmorja: Ovo su najbolja mjesta za ronioce

Tajne hrvatskog podmorja: Ovo su najbolja mjesta za ronioce

Više od stotinu takvih lokacija danas prate i štite podvodni arheolozi Hrvatskog restauratorskog zavoda. S ograničenim budžetom i nadljudskim naporima svakodnevno brinu, istražuju i pokušavaju očuvati neprocjenjivu podmorsku baštinu. Jedan od zadnjih projekata bio je spuštanje spomen-ploče na potopljeni brod Re d’Italia koji je prije 150 godina potopljen u Viškoj bitki. Uz pomoć Hrvatske ratne mornarice i ronilačkog kluba Dragor sub spustili su je na 120 metara dubine. Uz to, prikupili su pet komada posuđa iz brodske blagovaonice.

Restaurirat će ih i uskoro izložiti. Inače, na taj, ali i na mnoge druge očuvane brodove, smiju samo dobro obučeni ronioci i uz posebne dozvole Ministarstva kulture. Svi arheološki lokaliteti su zaštićeni zakonom i do njih se u pravilu ne može. Neke koordinate nalazišta nikad nisu točno otkrivene kako do njih ne bi došli pljačkaši crnog tržišta. Ipak, Hrvatska je omogućila turističke zarone na pojedinim lokacijama gdje su potopljene amfore. S obzirom na to da je stotine njih u muzejima, one koje nisu vadili zaštitili su metalnim mrežama i po tome smo jedinstveni u svijetu. Te lokacije postale su podmorski muzeji. Jedna takva nalazi se kraj otoka Žirje, blizu Vodica.

"Metalni kavezi jedini su način da se te amfore zaštiti", rekao je Igor Mihajlović, podvodni arheolog i konzervator Hrvatskog restauratorskog zavoda. Dodao je da ih mijenjanju svakih 10-ak godina i da ih povremeno čiste. Neke od nalaza nisu micali jer su preveliki. Tako su kraj Sutivana na Braču pronašli, uz ostale kamene predmete, i četiri kamena sarkofaga s prijelaza iz 2. u 3. stoljeće poslije Krista. Njih su najvjerojatnije prevozili iz lokalnog kamenoloma do antičke Salone. U moru će u jednakom stanju ostati barem još 1000 godina.

Američki avion morao je hitno sletjeti, poginula su trojica    

Bombarder B-24 Tulsamerican pogodili su 1944. njemački avioni. Pilot se domogao Visa i sletio je na more. U manevru je poginuo skupa s mehaničarom i navigatorom. Sedam ih se uspjelo spasiti.    

Amfore su zaštitili metalnim mrežama    

Rimski brod s nekoliko stotina amfora potonuo je nedaleko od otoka Žirje blizu Vodica. Amfore nisu vadili, nego su oko njih postavili metalnu mrežu kako bi ih sačuvali za ronioce u budućnosti. Tako su dio podmorja pretvorili u muzej, po čemu smo jedinstveni.    

Prošlo je 150 godina od viške bitke    

Oklopnjača Re d’Italia bila je ponos talijanske mornarice. U nju se 1866. u Viškoj bitki zabio austrijski admiralski brod Erzherzog Ferdinand Max. Potonuo je za 2,5 minuta. Na njemu je poginulo 419 mornara.    

Turska je ljubomorna zbog ove kolekcije    

Na ronilačkom kampu kluba Medveščak-Sava na Mljetu pronašli su venecijanski brod iz 16. st. U njemu je bila vrijedna kolekcija keramičkog posuđa iz turskog Iznika.

U pijesku našli gusarski brod?    

Pljačkaši su kraj Mijoke na Kornatima okrali brod iz 17. st. Ipak, arheolozi su u pijesku našli vrijedne predmete. Misle da je gusarski.   

Rimljanima iz Salone nisu stigli sarkofazi    

Podmorski arheolozi su 2009. istraživali antički brodolom kraj Sutivana na Braču. Pronašli su 21 kameni predmet, od čega četiri sarkofaga. Vjeruju da su isklesani u lokalnom kamenolomu i da su išli za Salonu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.