Istraživanja pokazuju
Jutarnje mučnine kod trudnica povezane s manjim rizikom od pobačaja
Dobra vijest za trudnice koje pate od jutarnjih mučnina, a donose je američki znanstvenici - mučnina i povraćanje tijekom prvoga tromjesečja trudnoće povezani su s manjim rizikom od spontanog pobačaja.
Znanstvenici su ustanovili da je opasnost od pobačaja kod trudnica sa spomenutim simptomima bila manja za 50 do 75 posto u odnosu na rizik od pobačaja kod ostalih trudnica koje nisu patile od mučnina. Istraživanjem je obuhvaćeno 800 žena.
Kod većine žena jutarnje mučnine i povraćanja prestanu u četvrtome mjesecu trudnoće, no manji ih broj simptome ima do kraja trudnoće.
"Otprije je prošireno vjerovanje po kojemu su jutarnje mučnine pokazatelj da će trudnoća proći u najboljem redu, no danas znanstvenici raspolažu i statističkim podacima koje idu u prilog toj pretpostavci", rekla je Stefanie Hinkle, znanstvenica s američkog Instituta za zdravlje djece i humani razvoj (NICHD) i jedna od glavnih autorica studije, čiji su rezultati objavljeni u američkom stručnom časopisu JAMA Internal Medicine.
"Studijom smo pratili simptome od prvoga tjedna trudnoće, nedugo nakon začeća. Rezultati potvrđuju povezanost između jutranjih mučnina i smanjenog broja zabilježenih slučajeva spontanih pobačaja", rekla je Hinkle.
Autori studije anaizirali su informacije što su ih bilježile sve žene koje su sudjelovale u istraživanju. Vodile su svakodnevne bilješke o zdravstvenom stanju u razdoblju između drugoga i osmog tjedna trudnoće, a potom su do 36. tjedna jedanput mjesečno odgovarale na zadani upitnik.
Od 797 trudnica koje su sudjelovale u studiji 188 ih je imalo spontani pobačaj. Do osmoga mjeseca trudnoće mučnine je osjećalo 57,3 posto trudnica, a 26,6 posto ih je uz mučninu i povraćalo. Analiza podataka pokazala je da su žene koje su osjećale jutarnje mučnine imale 50 do 75 posto manje izgleda za spontani pobačaj u usporedbi s trudnicama koje nisu imale nijedan simptom.
Uzroci mučnina još nisu poznati, no znanstvenici pretpostavljaju da mučnine štite fetus od toksina i ostalih mikroorganizama koje se nalaze u hrani i napitcima što ih konzumira majka, a vjeruju i da zbog mučnina trudnice mijenjaju prehrambene navike. Po još jednoj teoriji jutarnje mučnine i povraćanje znak su da je ženina posteljica zdrava. Pošto se u potpunosti formira, od jajnika preuzima ulogu glavnoga proizvođača estrogena i progesterona, što je važno za fetus. Zbog toga razina hormona u ženinu tijelu pada, što bi moglo uzrokovati jutarnje mučnine.
S obzirom na to da je studijom obuhvaćen malen broj trudnica, bit će potrebno obaviti dodatna istraživanja, rekla je dr. Hinkle.
Vezane vijesti
-
Nakon glumica Mirne Medaković i Vande Winter, još je jedna njihova kolegica otkrila da će ove godine postati prvi put mama - 34-godišnja Petra Kurtela potvrdila je da je u 15. tjednu trudnoće
-
Bit će ovo još jedna godina za pamćenje HRT-ove urednice i voditeljice Nevene Rendeli Vejzović
-
-
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Dokumentarac „Green City Life“ istražuje rješenja poput regeneracije, urbane poljoprivrede i uporabe biološkog otpada s izgradnjom zelenijih i zdravijih gradova.
-
"Nevera" Tomislava Bralića i klape Intrade stiže s najmanjeg naseljenog otoka u Hrvatskoj! Ova pjesma predstavlja svojevrsnu uvertiru za veliku obljetnicu – klapa Intrade ove godine obilježava 40 godina postojanja
-
"Babygirl" je na rasporedu u petak 17. siječnja s početkom od 20h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Polivalentna dvorana Providurove palače) od 19.00 h.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.