Istraživanja pokazuju
Radno okruženje i pažljiv šef mogu ublažiti jade menopauze
Žene u menopauzi koje imaju simptome tipične za to životno razdoblje, poput valunga ili problema sa spavanjem, lakše će se s njima nositi ukoliko svakodnevno dolaze u ugodno radno okruženje, a ondje ih dočekuje šef pun razumijevanja, pokazalo je istraživanje australskih znanstvenika.
Produktivnost žena u menopauzi značajno će se povećati ukoliko na poslu surađuju s educiranim i susretljivim nadređenima, ali i kolegama koji, primjerice, vode računa o temperaturi u radnoj prostoriji, piše časopis "Menopause".
"Žene u srednjim godinama i u zrelijoj životnoj dobi u današnje vrijeme čine velik dio radne snage, a mnoge među njima kroz menopauzu prolaze dok su još u radnom odnosu", podsjeća voditeljica studije Emily Bariola, znanstvenica na sveučilištu La Trobe u Melbourneu. "Unatoč tome, provedeno je malo istraživanja o korelaciji organizacije posla i radnog okruženja i simptoma menopauze", kaže Bariola.
Da bi otkrili na koji način radni uvjeti utječu na produktivnost žena koje prolaze kroz menopauzu, znanstvenici su iskoristili podatke online ankete portala "Žene na poslu" provedene u Australiji 2013. i 2014.
Gotovo 500 žena u četrdesetim i pedesetim godinama odgovaralo je na pitanja o svojem zdravstvenom stanju, simptomima menopauze, kvaliteti sna, glavoboljama, poremećaju koncentracije... U drugoj su skupini bila pitanja o radnim uvjetima na poslu, poput onog o fleksibilnosti radnog vremena, mogućnosti da utječu na temperaturu u prostoriji u kojoj borave, o radnoj autonomiji i o tome u kolikoj ih mjeri njihovi nadređeni cijene kao radnice.
Više od dvije trećine ispitanica radilo je puno radno vrijeme i većina ih je imala fleksibilno radno vrijeme. No manje od trećine sudionica istraživanja odgovorilo je da može regulirati temperaturu u radnoj prostoriji.
Ispitanice koje su imale pažljivije šefove i žene s punim radnim vremenom u upitniku su odgovorile da su imale puno manje izražene simptome menopauze od onih koje su na oba pitanja odgovorile negativno. Jednak je odgovor bio i u grupi žena koje su mogle kontrolirati temperaturu u radnoj prostoriji, za razliku od grupe koja je na to pitanje odgovorila negativno.
Studija je pokazala da veća autonomija na poslu, kao ni fleksibilno radno vrijeme žena nisu utjecali na simptome menopauze.
"Ti simptomi mogu utjecati na produktivnost radnice, ali i na kvalitetu života žene, no simptome može pojačati i stres na poslu", kaže Bariola. Ističe da poslodavci svojim zaposlenicama koje prolaze kroz menopauzu mogu omogućiti ugodnije radno okruženje tako da educiraju njihove nadređene. Među ostalim bi ih trebali podučiti na koji način započeti razgovor s kolegicama o, za mnoge od njih, neugodnom pitanju.
"Praktične mjere, poput mogućnosti regulacije klima uređaja ili termostata, bit će korisne. Žene moraju shvatiti da menopauza nije nikakva stigma koju trebaju skrivati. To je jednostavno normalno razdoblje u njihovu životu tijekom kojega se od nadređenih očekuje razumijevanje. Organizacija posla i pažnja u svakom slučaju imaju važnu ulogu", kazala je Bariola.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.