Lifestyle

Usporedbe

Fleksibilnost i izdržljivost: Žene vs. muškarci

Fleksibilnost i izdržljivost: Žene vs. muškarci

Usporedbe između spolova vrlo su česte u bilo kojem području djelovanja, pa tako i u području sporta. Mi smo napravili kratku usporedbu između spolova na osnovi fleksibilnosti te izdržljivosti. 

 

FLEKSIBILNOST

Žene su u pravilu fleksibilnije od muškaraca.   

Građa zdjelice prisutna kod žena jedna je od anatomskih prednosti za fleksibilnost. Nadalje, zbog širih i plićih kukova žene imaju veći raspon pokreta u zdjeličnom području.   Činjenica je kako sve žene nemaju u potpunosti jednaku građu, pa samim time oblik zdjelice kod svih žena nije jednak. Fleksibilnost žena u području trupa općenito je pojačana nakon puberteta te za vrijeme trudnoće. Kod žena je također vrlo često naglašena ekstenzija lakta.

Kosti zdjelice kod muškaraca su teže i grublje, rubovi nisu zaobljeni, a unutrašnjost je manje prostorna.  

IZDRŽLJIVOST

Izdržljivost je sposobnost odgađanja pojave umora prilikom aktivnosti, a određena je aerobnim te anaerobnim kapacitetom sportaša. Maksimalni primitak kisika, ekonomičnost kretanja i laktatni prag  fiziološki su elementi koji determiniraju izdržljivost.   

Veličina srca te veća količina masti u tijelu kod žena uzrok je manjeg aerobnog kapaciteta. U postotku izražene laktatne vrijednosti jednake su kod jednako istreniranih muškaraca i žena. Ekonomičnost kretanja također ne utječe na različitu izdržljivost između spolova

Danas postoje saznanja kako jednako trenirane žene i muškarci prilikom trčanja na duge staze na udaljenostima većim od otprilike 42 km ostvaruje podjednake rezultate, odnosno da im je izdržljivost podjednaka. Pretpostavlja se kako bi na udaljenostima većim od 70 km žene mogle postizati bolje rezultate od muškaraca iz razloga što tijekom aktivnosti koje zahtijevaju dugotrajnu izdržljivost žene oksidiraju više lipida, odnosno masnih kiselina, a istovremeno manje ugljikohidrata.

Shakhlina 1999. godine tvrdi kako različita razina hemoglobina u različitim fazama menstrualnog ciklusa utječe na razliku u kapacitetu kisika u krvi te da je u fazi poslije menstruacije i fazi nakon ovulacije sposobnost dišnog sustava veća nego u fazi prije menstruacije te menstrualnoj fazi. Važno je naglasiti kako žene općenito posjeduju veću frekvenciju disanja. 

  Male razlike u korist muškaraca prilikom treninga s maksimalnim opterećenjem proizlaze iz veće brzine oporavka nakon treninga.    Naš osobni zaključak je kako fleksibilnost i iznimna izdržljivost žena neminovno utječu na činjenicu kako su muškarci morali razviti sposobnost brzog oporavka nakon fizičke aktivnosti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.