Kultura

Na Lazaretu

Izložba „Suhozidi“ Milana Zoričića, projekt reinterpretacije suhozida i poučnih staza Ošljaka

Izložba „Suhozidi“ Milana Zoričića, projekt reinterpretacije suhozida i poučnih staza Ošljaka

U organizaciji Udruga „Kreativa“, u sklopu koje se održava i tradicionalna Međunarodna umjetnička kolonija MUK „Lazaret“ na otoku Ošljaku tijekom prosinca 2024. i siječnja 2025. godine, upriličena je izložba slikara i arhitekta, voditelja MUK-a, Milana Zoričića pod nazivom „Suhozidi Ošljaka“, kojoj se pridružio i slikar Nebojša Sinobad.

Izložbu svojih fotografija suhozida na otoku Ošljaku, za ljeto 2025. godine, najavio je i književnik, slikar i umjetnički fotograf Tomislav Marijan Bilosnić.

Milan Zoričić je u bivšoj Osnovnoj školi Ošljak, danas u funkciji Društvenog doma, izložio 17 radova, slike u kombiniranoj tehnici i fotografije, te četiri rada u kamenu, nastala u radionici s djecom u Kninu. Izložbu je otvorila gospođa Vesna Sabolić, pokretač i idejni začetnik ošljačkih manifestacija, inače v. d. ravnateljica Narodnog muzeja u Zadru.

Potom je održano savjetovanje o projektu reinterpretacije suhozida Ošljaka, kao i o bio-projektu prirodne baštine Ošljaka, najmanjem naseljenom otoku na Jadranu, pokrenutih od strane Udruge „Kreativa“.  Sudionici ovoga sastanka bili su Edita Valčić. Rikardo Valčić, Duško i Vesna Sabolić, Tomislav Marijan Bilosnić, Milan Zoričić, Nebojša Sinobad i Marina Bačić.

Iznijeti projekt podrazumijeva činjenicu da je Ošljak pod zaštitom prirode kao zaštićeni krajobraz, te se ovim projektom duž obalne staze, kao i spiralnim stazama do vrha otoka predviđa skoro postavljanje interpretacijskih ploče o biološkoj raznolikosti, prirodnoj i kulturnoj baštini otoka.

U programu stoji i to da se tema biorazličitosti isprepliće s temom ugroženosti prirode i upozorenjem o zaštiti ugroženih biljnih i životinjskih vrsta. Staza uključuje i promatračnicu za ptice (sova ušara). Prva faza projekta predviđa uređenje staza i postav poučnih info ploča s fotografijama i opisom ugroženih vrsta flore i faune na otoka, kao i podataka o drugim zanimljivostima, stablima, grmlju, jestivom i ljekovitom bilju i slično. 

Staze će biti opremljene snimljenim „vodičem“  kako bi se posjetiteljima olakšalo razumijevanje važnosti biološke ugroženosti otoka. Uz audio vodiče posjetitelje će voditi i  demonstratori i volonteri Udruge „Kreativa“ te krajnji korisnici podrazumijevaju lokalnu zajednicu koja aktivno sudjeluje u istraživanju i očuvanju otoka za potrebe izrade poučnih  tabli, istodobno promovirajući održivi turizam.

Sljedeće aktivnosti Udruge „Kreativa“ i Međunarodne umjetničke kolonije MUK „Lazaret“, izložbe, predavanja, uređenje poučnih staza na Ošljaku predviđene su za svibanj i kolovoz 2025. godine.

Isto tako, po ideji i zamisli književnika i povjesničara umjetnosti Milana Bešlića, u projektu OŠLJAK - NOSTER VOX upriličit će se i izvorna znanstvena i druga predavanja/izlaganja, koja će biti prvi put iznesena na Ošljaku, te će potom biti javno objavljena i pronosit će ime otoka u znanstvenim, stručnim časopisima i publikacijama, dnevnom tisku i elektroničnim medijima, dakle u elitnoj akademskoj zajednici i široj kulturnoj javnosti.


Reci što misliš!