Kultura

nmz

Velebit Josipa Zankija prezentira lokalnu kulturnu baštinu kroz prizmu suvremene umjetnosti

Velebit Josipa Zankija prezentira lokalnu kulturnu baštinu kroz prizmu suvremene umjetnosti

Najavljujemo otvorenje izložbe „Velebit“, autora Josipa Zankija, koje će se održati u srijedu, 11. prosinca 2024. godine u 18 sati u izložbenim dvoranama Kneževe palače.

Josip Zanki rođen je 14. ožujka 1969. godine u Zadru. Za svoj rad više je puta nagrađivan. Objavio je više grafičkih mapa. Njegove grafike i crteži nalaze se u muzejima i privatnim zbirkama u Hrvatskoj SAD, Francuskoj, Italiji, Poljskoj i Ukrajini.

Izložba je dio manifestacije „Niti života“, koja obuhvaća bogate aktivnosti s ciljem otkrivanja kako se kultura, umjetnost, baština, priroda, prošlost i sadašnjost isprepliću kroz ljudsko stvaralaštvo, oblikujući nove oblike znanja o svijetu u kojem živimo.

Manifestacija „Niti života“ prezentira lokalnu kulturnu baštinu kroz prizmu suvremene umjetnosti, potičući i razvijajući umjetničke programe koji, osim predstavljanja kulturne baštine, imaju zadatak povezivanja socijalnog i kulturnog djelovanja u suvremenom kontekstu.

Prva manifestacija „Niti života“ pod nazivom „Velebit“, fokusirat će se na područje Velebita i podvelebitskog kraja, s ciljem prezentacije značaja ovog kraja na stvaranje zajedničkog identiteta Sjeverne Dalmacije i Zadra kao središta mreže koju su istkale „niti života“, kroz raznoliko povijesno i kulturno naslijeđe.

O izložbi Velebit:

„Umjetnički uvidi Josipa Zankija u inspirativne krajolike Velebita ostvaruju se na susretištima umjetnosti i antropologije te se kao takvi u maniri etnografskog eksperimentiranja zapetljavaju u spomenute i postojeće odnose stvorene od priča, afekata, mitova i života. No Zankijeve refleksije Velebita ne ostaju samo na tome. Linija kao dominantan motiv u mnogim Zankijevim radovima premrežuje sve te slojeve i niti istovremeno ih neutralizira i otvara prema novim imaginacijama budućnosti.

Njihova naizgledna dvodimenzionalnost otvara višedimenzionalne svjetove fantastičnog koji se poigravaju našim imaginacijama Velebita i njegovih prostranstava.

Bilo da je riječ o jelama čija igličasta koprena evocira osjećaje i mirise Velebita, bukvama ili gorskim javorima koji prožimaju perspektivu 'nevinog' promatrača, igri geometrijskih motiva na mirilima ili pak velebitskim motivima izmještenima u transnacionalne kontekste kao na primjeru učenja thangke, Zankijevi radovi nas podsjećaju da naša pažnja, na momente digitalnim pogledom eutanazirana, u sebi krije potencijal subverzivnog čitanja krajolika koji je više od otrcanog narativa o netaknutoj velebitskoj ljepoti.“

(Dr. sc. Sanja Đurin, Izv. prof. dr. sc. Tomislav Oroz)


Reci što misliš!