Kultura

u terminu od 19. do 22. kolovoza

Stream Zadar ove godine otvara radionica Kung Fu & Qi Gonga

Stream Zadar ove godine otvara radionica Kung Fu & Qi Gonga

Stream ove godine u terminu od 19. do 22. kolovoza otvara radionica Kung Fu & Qi Gonga pod vodstvom Andreja Zupančiča koja je lani privukla zavidan broj polaznika i pokazala se kao odličan izbor za netipično plesnu, a izuzetno zanimljivu i korisnu radionicu.

Edukativna platforma STREAM Zadar u organizaciji Zadarskog plesnog ansambla je osmišljena kao niz profesionalnih radionica iz područja suvremenog plesa i izvedbenih umjetnosti s primarnim fokusom na produbljivanju plesne prakse kroz studiozan rad i svjesno bavljenje tijelom.

Cilj radionica je upoznavanje polaznika s alatima i tehnikama kroz specifične istraživačke procese, u svrhu nadogradnje vlastitih plesnih, koreografskih i izvedbenih vještina. Radionice započinju 19. i traju do 25. kolovoza, a organizirane su tako da se izvode paralelno s festivalom suvremenog plesa Monoplay koji započinje 22. kolovoza i traje četiri dana. Voditelji radionica su uglavnom i izvođači na festivalu. Ovo je trinaesti po redu STREAM Zadar koji je utjecao na razvoj plesne scene ne samo u Zadru već i u Hrvatskoj. Neprestana mijena i razvoj plesne umjetnosti osvješćuju potrebu za neformalnim obrazovanjem plesača, koreografa i pedagoga. Svi brojni dosadašnji predavači na ovoj edukativnoj platformi su bili i jesu umjetnici i voditelji svjetskoga glasa. 

Stream ove godine u terminu od 19. do 22. kolovoza otvara radionica Kung Fu & Qi Gonga pod vodstvom Andreja Zupančiča koja je lani privukla zavidan broj polaznika i pokazala se kao odličan izbor za netipično plesnu, a izuzetno zanimljivu i korisnu radionicu.

Kung Fu izvorno dolazi iz samostana Shaolin u Kini i jedna je od najstarijih borilačkih i duhovnih vještina. Uključuje stjecanje kondicije, snage, fleksibilnosti, mobilnosti, vježbanje tradicionalnih Shaolin formi (kate) i tehnike ruku i nogu. Ovladavanje vještinom zahtijeva predanost, strpljenje, energiju i vrijeme. Qi Gong također nazvan i „meditacija u pokretu“, praksa je koja njeguje i balansira životnu energiju. S Qi Gongom polaznici brinu o unutarnjoj ravnoteži energija zvanih „Qi“. Vježbe se sastoji od usklađenih položaja, pokreta i tehnika disanja. Qi Gong se koristi u zdravstvene i duhovne svrhe te u treningu borilačkih vještina.

„Tijelu koristi kretanje, a umu mirovanje.“ kaže Sakyong Mipham. 

Voditelj Andrej Zupančič je Kung Fu & Qi Gong učitelj iz Ljubljane. Osnivač je Body Mind Ljubljana centra za Kung Fu i Qi gong praksu. 

 U razdoblju od 22. do 24. kolovoza odvijat će se radionica Pokret i fizička gluma s Aleksandrom Acevom, poznatim mimičarom, koreografom i profesorom fizičkog teatra na relaciji Berlin-Beč-Linz. 

Polaznici će na radionici imati priliku osvijestiti elemente vlastite izvedbenosti. Nakon rada na uvodnim elementima tjelesnog izraza: pogled, disanje, stav, napetost tijela te njegov odnos s prostorom i muzikalnošću pokreta, radionica će dotaknuti temeljna načela fizičke dijalektike: akcija i reakcija, impresija i ekspresija, osjećanje i djelovanje, realno i apstraktno, poznato i nepoznato. Kroz improvizaciju i tjelesno orijentiranu glumu ta će se fizička dijalektika prenijeti na kontradikciju ljudskog iskustva: humor i drama, rizik i sigurnost, red i kaos. Radionica je namijenjena izvođačima koji dolaze iz različitih disciplina (ples, gluma, opera, mimika), kao i onima koji i bez izvođačkog iskustva žele produbiti svoju  prisutnost na sceni. 

Edukativni dio zadarskog plesnog ljeta zatvorit će radionica The art of celebration, od 23. do 25. kolovoza pod vodstvom austrijskog koreografa, glazbenika i izvođača Simona Mayera. Radionica je usredotočena na razvijanje scenske prisutnosti, umjetničkih vještina, svijesti i virtuoznosti.

Počinje se od trenutka koji se naziva Me-Party: “Pokreće me ono što mi treba”. Simon Mayer o svojoj radionici kaže: „Prvo slavimo sebe. Počinjemo brigom o sebi kroz umjetničke prakse i bavimo se pitanjem što našem tijelu treba, što bi nas tijelo htjelo naučiti, a potom puštamo da nas ta pitanja pokrenu. Na taj način se kreira flow stanje i otkriva kako podržati umjetnički proces zajedno s vlastitim blagostanjem.

Dijeli se tradicionalni načini slavlja i stvara se vlastiti We-Care Party. Svi ti procesi služe kako bi se na kraju stvorio plesni material, vodeći se pitanjem kako naši obrasci proslave i blagostanja mogu postati koreografija?“

Platforma STREAM Zadar podržana je od Ministarstva kulture i medija RH, Zadarske županije i Zaklade kultura nova

 


Reci što misliš!