Kultura

predavanje

Kako STEM znanosti pridonose novim spoznajama u arheologiji?

Kako STEM znanosti pridonose novim spoznajama u arheologiji?

Dođite na predavanje "Kako STEM znanosti pridonose novim spoznajama u arheologiji?" u četvrtak, u 12 sati u Arheološkom muzeju Zadar

O predavanju:

Autori: Dino Taras, Alba Ferreira Dominguez i Jadranka Barešić

Ksilologija je grana dendrologije koja proučava anatomiju drva. Ksilološka identifikacija vrste drva provodi se na malim uzorcima, a za promatranje koristi se klasičnim optičkim prijenosnim mikroskopom. Identifikacija se obavlja upotrebom europskih atlasa anatomije drva. Ksilološka studija arheoloških ostataka pomaže nam identificirati vrstu drva od kojeg je analizirani artefakt izrađen.

Radiokarbonsko datiranje ili datiranje izotopom ugljika (14C) znanstvena je metoda kojom se može odrediti starost organskih materijala do otprilike 60 000 godina prije sadašnjosti.

Temelji se na činjenici da živi organizmi poput drveća, biljaka, ljudi i životinja apsorbiraju izotop ugljika 14C u svoje tkivo, a kada umru, više ga ne apsorbiraju iz okoline, nego se s vremenom on počinje raspadati na druge atome. Znanstvenici mogu saznati koliko je dugo organizam bio mrtav iz odnosa preostalih izotopa atoma ugljika 14C i 12C u proučavanom organskom uzorku.

U arheologiji se tim metodama, uz mnogo drugih, koristimo da bismo dobili podatke koje ne možemo dobiti koristeći se arheološkim metodama. U istraživanju brodoloma na Južnom grebenu kraj Silbe koristimo se objema metodama da bismo saznali kada je srušeno drvo iz kojeg su izrađeni analizirani dijelovi brodske konstrukcije te od kakvog su se drva izrađivali razni dijelovi broda.
 


Reci što misliš!