Kultura

na hollywoodskoj razini

Po autobiografskom romanu Marijana Gubine '260 dana' Sedlar će snimiti film

Po autobiografskom romanu Marijana Gubine '260 dana' Sedlar će snimiti film
Grad Biograd na Moru

Osječanin Marijan Gubina (43), osvjedočeni je prijatelj Biograda. Njegov autobiografski roman "260 dana", koji mnogobrojni svjetski i domaći kritičari opisuju kao šok današnjice, je predložak za međunarodni film hrvatskog redatelja Jakova Sedlara.


Proživio 18 mjeseci pakla
- Ovaj roman nikoga nije ostavio ravnodušnim. Konačno je došlo vrijeme da se ovaj roman ekranizira i u produkciji na najvišoj svjetskoj, hollywoodskoj razini, kazao je Sedlar, dodajući da bi se film trebao početi snimati krajem svibnja i početkom lipnja.

Marijan Gubina kao desetogodišnje dijete na početku Domovinskog rata proživio je 18 mjeseci pakla. Zajedno sa tri sestre i roditeljima biva zarobljen 260 dugih dana, proživljava svakodnevne nezamislive strahote - skuplja leševa, svjedoči lažnim strjeljanjimaa oca, silovanjima sestre.

Hollywoodska razina, glumci Oskarovci
- Ovo je prvi tako veliki film koji se financira privatnim novcima te je dosad prikupljeno 2,35 milijuna eura. Vodi se dijalog s glumcima poput Martina Sheena, Johna Malkovicha, Nicholasa Cagea, Tima Rotha, Kevina Spacea.

 I bit će na engleskom jeziku, navodi Sedlar.
Scenarij filma radit će Barry Maroww, koji je potpisao Oskarov nagrađeni film "Kišni čovjek" s Dustinom Hofmanom, Tomom Cruiseom i dr.


- Preko sudbine obitelji Gubina može se vidjeti kako je sve počelo jer je to univerzalna priča i metafora o onome što se 1990-ih, navodi Sedlar.
Desetogodišnje nevino dijete Marijan nalazio se na krivom mjestu, u krivo vrijeme, zajedno sa svojom šesteročlanom obitelji. Bilo je to s prvim vjetrovima rata na hrvatskom istoku koji je krvario, s njime i cijela obitelj Marijana Gubine čija patnja duga 260 dana nije prestala nakon izlaska iz logora 16. travnja 1992.
- Ja, desetogodišnji dječak, proživio sam pakao i živim s posljedicama istog, zbog toga što sam povijesno pripadao narodu koji se zove Hrvati, naglasio je Gubina.


Potresna priča ispričana u Biogradu
Potresnu priču pričao je Marijan prije nekoliko godina tijekom boravka u Biogradu kod Zorana Gulana u kultnom Carpymore, prezentacijama knjige u crkvi sv. Stošije i Srednjoj školi te tijekom prijama kod gradonačelnika Ivana Kneza.
- Toliko puta su moju sestru silovali da nisam shvaćao kako je još živa. Sve to su gledali moji roditelji, te moje druge dvije sestre, s vidnim bolom prisjeća se Gubina.
Iživljavali su se na njoj, sve dok nije zatrudnjela, a onda su je često vezivali za vrata i "trenirali" bacanje noževa,
- Nakon što smo pušteni iz logara, svi osim najstarije sestre, na hrvatsku stranu, kroz minsko polje, s Božjim čudom smo preživjeli i smjestili su se u Osijeku, navodi Gubina, rođen u Vinkovcima.


Otac mu se odmah prijavio u vojsku, poginuo je na bojišnici 1992.
- Godinu dana potom, u prometnoj nesreći, pred mojim očima je poginula moja osmogodišnja sestra koju su kao šestogodišnjakinju u logoru tukli, s vidnom tugom će Marijan Gubina čije se potresna priča čita u jednom dahu.


Reci što misliš!