Kultura

bit ljubavi, dobrote i velikodušnosti božićnog vremena

Izdavačka kuća Znanje objavila je uoči blagdana poznati klasik, "Božićnu priču" Charlesa Dickensa

Izdavačka kuća Znanje objavila je uoči blagdana poznati klasik,
pixabay.com

Izdavačka kuća Znanje objavila je uoči blagdana poznati klasik, "Božićnu priču" Charlesa Dickensa, koja, kako ističu, iz godine u godinu oduševljava nove generacije čitatelja i nastavlja širiti ideje milosrđa i dobre volje

Kada je Charles Dickens 1843. napisao "Božićnu priču", ostavio je trajan dar svijetu, uhvativši bit ljubavi, dobrote i velikodušnosti božićnog vremena. Čarolija njegove optimistične pripovijesti jednako je moćna, živa i nepogrešivo dirljiva danas kao i onda kad je prvi put objavljena, ističu iz Znanja.

"Božićna priča" (A Christmas Carol), koju Znanje objavljuje u novom prijevodu Mate Marasa, maštovita je pripovijest o jezivim susretima Ebenezera Scroogea s duhovima Božića. Dok putuje s njima kroz prošle, sadašnji i buduće Božiće, Ebenezer će se preobraziti iz oholog, jogunastog i bezobzirnog škrca u velikodušno, toplo i brižno ljudsko biće.

Dickensova pripovijest postala je jedna od omiljenih pripovijesti na engleskom jeziku uopće, pa i dio božićne tradicije, poput božikovine, imele ili vijenaca. "Uz proplamsaje humora i topline bez kojih nema užitka u blagdanima, Božićna priča doista uspijeva prizvati pravo ozračje i smisao Božića", dodaje nakladnik.

Engleski književnik Charles Dickens (1812.-1870.) prije nego što se posvetio pisanju, u životu je stekao raznovrsno iskustvo. Radio je u tvornici, bio pisar te sudski i parlamentarni izvjestitelj. Prve pripovijetke objavljuje 1833., a iz svojih novinskih tekstova sastavlja prvi roman "Pickwickovci". U "Oliveru Twistu" prvi put oštro kritizira suvremeno društvo, kriminal i odnos prema djeci. Slične teme zaokupljaju ga i u romanima "Nicholas Nickleby" i "Stari dućan rijetkosti". "Davidom Copperfieldom", autobiografskim djelom optimistična duha zatvara prvu fazu svojega opusa.

Nakon povijesnog romana "Priča o dva grada", Dickens piše svoje najzaokruženije djelo, "Velika očekivanja". A "Christmas Carol" roman je koji je stekao veliku popularnost kako u Engleskoj, tako i diljem svijeta, pa je tako upravo ta pripovijest prvi prijevod Dickensa na hrvatski (izvornik 1843., prijevod 1868.). Dickens je svakako najproslavljeniji engleski pisac viktorijanskog doba, koji je društvenu kritiku i značajke realizma kojemu pripada obogatio komičnim likovima i situacijama, ali i iznimnim dočaravanjem strašnog i jezivog. Obje te vrline ogledaju se savršeno upravo u "Božićnoj priči", ističu iz Znanja.


Reci što misliš!