Kultura

nigdjezemska

Iz Srbije i Crne gore stižu nam umjetnici okupljeni oko AKC Matrijaršija, Varikina studija

Iz Srbije i Crne gore stižu nam umjetnici okupljeni oko AKC Matrijaršija, Varikina studija

U Nigdjezemskoj će se otvoriti izložba Ane Aleksić, Alekse Vitorovića i Andreja Julhera okupljenih oko AKC Matrijaršija, Varikina studija

Oni su poznati po izradi kolaža, slika, šuma, fanzina, manipulacije, dematerijalizacije, raznoraznih štampača, crteža, dezintegracije, aproprijacije, apstrakcije, linijature, pritisaka i otisaka.

Različite polazne točke, tehnike i motivi, a jasno preklapanje senzibiliteta u samom izrazu.

Neopterećeni su klasičnim metodama, skloni eksprimentiranju, kolektivnom radu i međusobnoj kolaboraciji. 

- Neki bi rekli grafički radnici, ali mi izbjegavamo bilo kakvu definiciju. Ne zato što nisu tačne, već zato što je nemoguće upotrebiti samo jednu. U Nigdjezemsku donosimo printove, plakate, testove, platna, eksperimente, male i velike formate i pokušati ispitati komunikaciju između već postojećih radova, novog prostora i radova koji će nastati na licu mesta.

Od utorka do petka u sklopu izložbe se održava radionica sitotiska u podrumu Nigdjezemske, radit će se prišivke koje cemo na kraju radionice pretvarati u sita za štampu i printati ih na komadima tkanine i papiru.

Ana Aleksić (1992, Crna Gora) obrazovanje u umjetnosti započinje sa slikarstvom, ali u međuvremenu stiče iskustvo u grafici, skulpturi i instalaciji. To je udaljava od tradicionalnog slikarstva ka trodimenzionalnoj formi, umnožavanju slike i eksperimentima sa preplitanjem tehnika.

Kroz intervencije u prostoru u kojima objedinjuje razne grafičke tehnike, crtež, sliku, skulpturu ispituje fenomene poput transformacije, ambigviteta, liminalnosti, granica; prostor - digitalni i fizički, sliku i njenu vrijednost i reproduktivnost, materijale, teksture, svjetlost, i njihove odnose. Završila je master studije slikarstva na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Tokom studija boravila je jedan semester na École Supérieure d’Art de Lorraine u Mecu, Francuska (2016), i zahvaljujući stipendiji Vlade Francuske, na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts u Parizu (2020/21). Od 2014. godine aktivno učestvuje na izložbama, radionicama i rezidencijama u Crnoj Gori i inostranstvu. Iza sebe ima umjetničku knjigu u izdanju Varikina studija (2023).

Samostalno je izlagala u Centru savremene umjetnosti Crne Gore u Podgorici (2019), Novoj galeriji vizuelnih umetnosti u Beogradu (2021, 2022), kao i u Uličnoj galeriji (2022). Bila je rezidentkinja NGVU galerije 2022. godine. Dobitnica BAG nagrade na Osten Bijenalu crteža za 2022. i finalistkinja Milčik nagrade za 2021. godinu.

Aleksa Vitorović‌ je vizuelni umetnik iz Aranđelovca. Ž‌ivi i radi (trenutno pod pseudonimom Witty Wow) u Beogradu. Kao fotograf, profilisao se u dokumentarnom ž‌anru oslanjajuć‌i se na tradiciju snepšot fotografije.

Njegov rad pored statič‌nih podrazumeva i pokretne slike, kolaže, fanzine i eksperimente sa štampom. Kao umetnik, interesuje se za stanje između snađenosti i nesnađenosti. Samostalno izlagao 2019. godine u Domu omladine Beograda na izložbi "All Pros No Cons".

Doprinosio kolektivnim akcijama Noćne More, Hali Gali, Samit Nesvrstanih. Član AKC Matrijaršija sa kojima radi, putuje, izlaže, vodi radionice i ostale akcije. Deluje kroz eksperimentalni mikroizdavački projekat Varikina koji je fokusiran na štampu i ručnu proizvodnju, ali ne isključivo. Fanzini, knjige, plakati, stikeri, odeća, događaji, usponi i padovi. Osnovan 2020. godine, projekat odmah kreće da se razvija zahvaljujući saradnjama sa mladim umetnicima/cama i kolektivima. Varikina organizuje svoj godišnji događaj “HEAVY MENTAL” u AKC Matrijaršija koji obuhvata izložbu, pop up prodavnicu, radionicu kolaža, uživo sito štampu, muzičke nastupe i projekcije. Pristup i estetika zasnovani su na uradi sam principima, sa korenima u pank i skejt kulturi.

Andrej Julher je rođen 1995. godine u Zrenjaninu, umetničko utočište nalazi u preklopu dizajna i umetnosti. Crtež i štampa predstavljaju srž njegovog izraza, služeći kao mediji putem kojih istražuje, beleži, komunicira, eksperimentiše, pripoveda i koristi ih u različitim formama - od animacije do publikacija. Vizuelni zapleti koje stvara odražavaju ličnu poetiku. Dotiče se tema poput psihogeografije, liminalnosti, fantazmagorije, dekonstrukcije, odnosa originala i reprodukcije, kao i uloge mita u savremenom društvu.

Tokom studija grafičkog dizajna na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, pohađao je Letnju akademiju u Salzburgu 2019. godine, a 2020. godine odlazi na razmenu na Fakultet likovnih umetnosti u Sevilji, pre nego sto diplomira 2021. godine. Dva puta je nagrađivan – jednom od strane Novosadske akademije i jednom od strane Ilustrofesta.

Napravio je šest izložbi i učestvovao na mnogima. Bavi se ilustracijom i dizajnom, radioničkim i kolektivnim radom, zainteresovan je za izdavaštvo i jedan je od saveznika među šumovima.

22-25.8. Sudjelovanje je besplatno.
 

Reci što misliš!