Kultura

Kula Janković, 28. i 30. srpanj

U petak i nedjelju održava se ljetna kulturna manifestacija Dani kule u Islamu Grčkom

U petak i nedjelju održava se ljetna kulturna manifestacija Dani kule u Islamu Grčkom
Željko Mršić/PIXSELL

Tradicionalna ljetna kulturna manifestacija Dani Kule u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom ove godine se održava 28. i 30. srpnja, a nudi nekoliko vrlo raznovrsnih sadržaja međunarodnog, a istovremeno i lokalnog obilježja.

Dani Kule 2023. započinju (petak, 28. srpnja u 18) predstavljanjem rezultata arheoloških sondiranja u Islamu Grčkom, na lokalitetu Graduša-Lokve, koje je provela docentica dr. sc. Kristina Horvat Oštrić s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru.

Kroz predavanje i izložbu naslovljenu Prvo naselje u Islamu Grčkom: priča s Graduša-Lokava autorica nas upoznaje s činjenicom da je u srednjem i kasnom neolitiku na tom mjestu postojalo relativno veliko sjedilačko naselje. Neolitička naselja smještena su na pomno odabranim mikrolokacijama, koje su udovoljavale potrebama tadašnjeg načina života, ponajprije razvoju privrednih aktivnosti.

Osim neposredne blizine kvalitetnih glinenih ležišta i vodenih resursa, neolitičke su zajednice svoja naselja pozicionirale na plodnim i agrarno iskoristivim površinama povoljnim za uzgoj poljoprivrednih kultura i domaćih životinja. Nalazište je otkrio 1962. godine Kazimir Tomić iz Smilčića. Izložba ostaje otvorena do 28. kolovoza 2023.

Večernji sati (28. srpnja u 21) posvećeni su piscu Vladanu Desnici koji je dio života stvarao u Kuli Jankovića, porodičnom posjedu Desnica. Njegovom djelu velika je pozornost posljednjih godina posvećena u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, osobito otkad je na čelu te ustanove književnik i znanstvenik dr. Vladimir Pištalo, koji će osobno predstaviti aktivnosti koje se provode. Naime, već dvije godine zaredom Narodna biblioteka Srbije dodjeljuje nagradu s imenom Vladan Desnica za roman godine.

Nagrada se u tako kratkom roku etablirala kao jedno od najprestižnijih književnih priznanja u Srbiji. Dodjeljuju je pisci piscima, a svečano uručenje je 21. lipnja, na dan s najviše svjetla u godini, kao hommage piscu kojem je fenomen svjetlosti bio jedna od trajnih literarnih preokupacija. Istovremeno s nagradom Narodna biblioteka je pokrenula projekt izrade Desničinih sabranih djela.

Riječ je o do sada najpotpunijem izdanju piščevog opusa, koji će biti objavljen u devet tomova u tri kola, svake godine po jedno do 120. godišnjice Desničinog rođenja (2025.). Prvo kolo sadrži Zimsko ljetovanje, Pripovijetke i Proljeća Ivana Galeba, a predstavit će ga urednik izdanja dr Vladan Bajčeta.

U nedjelju (30. srpnja u 20) svoj rad predstavlja pjevačka grupa Łada iz Poljske. Łada izvodi izvorne pjesme s područja Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine. Članovi grupe od 2018. godine provode etnomuzikološka terenska istraživanja (između ostalog u Bukovici i Ravnim Kotarima u Hrvatskoj, u Janju u BiH-u, u Užičkom kraju u Srbiji).

Izvode i tradicionalnu tehniku poznatu pod nazivima ojkanje, groktalica i dr. koja se od 2010. godine nalazi pod zaštitom UNESCO-a (Lista nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita: Hrvatska; Lista elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije).

Bave se također dokumentiranjem terenskog materijala u okviru projekta Balkan Polyphony i stipendija Ministarstva Kulture i Nacionalnog Nasljeđa Republike Poljske. Godine 2022. dobili su prvu nagradu na prestižnom takmičenju Turniej Muzyków Prawdziwych. Aktivno nastupaju i vode radionice u Poljskoj i u inostranstvu. Članovi grupe su Zosia Zaborowska, Kacper Siejkowski i Aleksandra Mrozowska.

Balkan Polyphony je projekt čiji je glavni cilj dokumentiranje, proučavanje i širenje znanja o živoj izvornoj muzičkoj kulturi na Balkanu. U potrazi za majstorima izvornog pjevanja i KUD-ovima, članovi provode terenska istraživanja tokom kojih skupljaju snimke i zvučne zapise.

Audiovizualni materijal visoke kvalitete, obrađen i opisan, namijenjen je široj publici i uskoro će biti dostupan u arhivu. U okviru programa Dana Kule bit će prikazani klipovi snimljeni 2021. godine u Žegaru – rodnom mjestu Stojana Jankovića. Među snimcima naći će se i groktalica u izvođenju Dragomira Vukanca, Obrada Milića i Miljke Radmilović.

Uz navedeni program, na trinaestim Danima Kule omogućena je posjeta povijesnom dijelu kompleksa, uključujući atraktivne prostore Kule, „Tamnice”, stare kuhinje s etnografskom zbirkom, kao i obilazak crkvice svetog Đurđa te parka s ribnjakom i izvorima vode.

Organizatori Dana Kule 2023 su Društvo za obnovu i revitalizaciju Kule Stojana Jankovića – Mostovi (www.kulajankovica.hr) i Srpsko narodno vijeće, a program sufinanciraju Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, Zadarska županija i Grad Benkovac.

Program

Petak, 28. 7.

18:00 Prvo naselje u Islamu Grčkom: priča s Graduša-Lokava. Otvorenje izložbe i predavanje, autorica: doc. dr. sc. Kristina Horvat Oštrić

21:00 Desnica u Narodnoj biblioteci Srbije: nagrada „Vladan Desnica“ i sabrana djela Vladana Desnice, predstavljaju: dr. Vladimir Pištalo i dr. Vladan Bajčeta

Nedjelja, 30. 7.

20:00 Łada i prijatelji iz Žegara: izvedba narodnih napjeva Bukovice i Ravnih kotara na „Gumnu“ uz crkvicu Svetog Đurđa

21:00 Društvo Łada: Balkanska polifonija. Rad muzikološkog društva Łada iz Poljske na istraživanju i dokumentiranju tradicijske glazbe predstavljaju kroz videosnimke Zofia Zaborowska, Kacper Siejkowski i Aleksandra Mrozowska.

Reci što misliš!