kazališna kritika
Pizza s Krešom: Krize naše krasne
Krešimira Mišaka svi manje više poznaju kao pokretača projekta Na rubu znanosti. Ni sama ne znam koliko sam u posljednje dvije, tri godine pogledala podcasta s ovim čudesnim čovjekom, ali prvi put gledala sam ga na sceni.
U sklopu Zadarskog kazališnog ljeta na programu se našla hvaljena predstava Pizza s Krešom, a sam Mišak u ulozi je Robija, dok je "Krešo" njegov prijatelj glumac Robert Kurbaša.
Po motivima iz nezavisnog američkog filma s početka 80-ih godina prošlog stoljeća “Moja večera s Andreom” ova kazališna predstava ponire u tematiku smisla života i naših težnji u potrazi za individualnom srećom.
Zamjena uloga i pomalo Dylan Dogovski prolog, kada nam se Krešo (kao Robi) obraća da nam pojasni kako se nalazi s prijateljem nakon dugo vremena, dala je naslutiti da će to biti jedno elokventno i blago psihodelično putovanje.
Zapravo, mnoge sam fragmente dijaloga prepoznala iz podcasta u kojima je Mišak gostovao, a riječ je naravno o sve popularnijoj formi u vremenu digitalizacije, za nas koji tražimo nešto više od nekoliko zabavnih sekundi contenta!
Daleko od zapadne civilizacije, Kurbaša (Krešo) je imao zanimljivo iskustvo. Upao je u grupu koja je na neki način imala terapijsko djelovanje, kolektivni trans donio mu je neke spoznaje o tome koliko je važno ponovo se vratiti ''djetetu u sebi''.
Predstava je to koja uz dijalog Kreše i Robija, iako se više čini kao intervju - više teksta je na Kurbaši, otvara niz slojeva - poput svijeće kada sporo izgara pa dođe do kraja, niz je "velikih tema". Čovjek je u smrti potpuno sam, kaže Krešo, i zato je važno da se ovaj svijet učini boljim mjestom dok smo u njemu prisutni.
Bilo je tu i kritike teatra i suvremene opsesije estetikom šoka, potom opservacije o realityjima, trivijalnosti medija, vladajućim elitama.
- Svi su puni bijesa i nezadovoljstva, pucaju. Svi su opsjednuti samo sobom, a vrhunski smo glumci, kazat će Krešo.
Sama stvarnost više nema jednako značenje kao nekad. Svi se dosađujemo.
Živimo li u Orwellovoj noćnoj mori..?
Dotaknuli su se prijatelji i muško ženskih odnosa; posebno činjenice da se nakon nekog vremena zaljubljenost pretvara u kolotečinu uz mnoštvo svakodnevnih problema koje treba rješavati.
Kada smo se pretvorili u osobe koje samo dišu i "žive" jedna uz drugu?
Je li dovoljno da nas ispunjava miris prve jutarnje kave i cigarete, znamo li uživati u jednostavnosti, prisutnosti u sadašnjem trenutku?
Na ta i mnoga druga pitanja svatko od nas u publici najbolje zna "Svoj " odgovor!
__________________________
Autor, redatelj i dramaturg: Robert Kurbaša
Igraju: Nika Levak, Krešimir Mišak, Robert Kurbaša
Glazba: Black Coffee
Majstor tona i rasvjete: Bruno Dragoje
Vezane vijesti
-
Gradski vijećnik Daniel Radeta pozvao je građane da se odazovu na prosvjed u subotu 1. veljače s početkom u 10 sati u parku Vruljica.
-
Udruženje obrtnika Zadar, u srijedu, 29. siječnja, u suradnji s tvrtkom Dražena Consulting j.d.o.o., organizira besplatnu radionicu na temu "Zapošljavanje i briga o zaposlenicima"
Izdvojeno
-
Ovo je priča o životnom putovanju jedne žene i njezine srodne duše koja je duboko utkana u urbano tkanje našeg grada Zadra.
-
Hrana ima veliku ulogu u dugom i zdravom životu, a mnogi od nas hrane se namirnicama koje štete cjelokupnom zdravlju.
-
U Kneževoj palači u Zadru jučer je otvorena izložba Mirila – počivala duša / Tragovi u kamenu. Izložba je organizirana u sklopu projekta Niti života u suradnji s Turističkom zajednicom općine Starigrad i Narodnim muzejom Zadar, a cilj joj je prikazati priču kulturnoj baštini Velebita.
-
U Kolanu kreativnom radionicom “Mašta u boji” počinje karnevalski program, koji donosi raznovrsne događaje za sve generacije.
Reci što misliš!