Kultura

Povijesni događaj

U Providurovoj palači otvorena izložba "Jedan svijet"

U Providurovoj palači otvorena izložba
II Palače

Ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek rekla je da je izložba "Jedan svijet", koja je u četvrtak otvorena u obnovljenim prostorima Providurove palače u Zadru, i donosi dvjestotinjak ikoničkih umjetnina iz Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, za muzejsku struku povijesni događaj.

"To je prvi put da se jedna cjelovita zbirka nacionalnog muzeja izmješta iz svog muzeja i odlazi u drugu muzejsku instituciju", istaknula je ministrica koja je, na otvorenju izložbe, ujedno bila i izaslanica premijera.

"Izlaganje u prostorima drugačijih recepcijskih i doživljajnih potencijala udahnut će dobro poznatim djelima neki novi život", rekla je i dodala da će, s druge strane, taj jedinstveni prostor u središtu Zadra "udomiti" ekskluzivan umjetnički sadržaj, koji uključuje najvrijednija djela nacionalne baštine hrvatske moderne umjetnosti.

Govoreći o obnovljenim, atraktivnim prostorima, Dvije palače, preciznije Providurove u Zadru, koja je u posljednjih godinu dana nagrađena svim najvažnijim nacionalnim nagradama za arhitekturu, rekla je ne postoji ljepši način da počne puni život kao vrhunski prostor kulture nego da ugosti zbirku Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu.

"Ovaj put smo nesretnu situaciju potresa ovaj put iskoristili za nešto dobro i pozitivno. Umjesto da zbirka bude smještena u nekom depou, ona će biti izložena na radost i muzealaca i publike i građana i posjetitelja Zadra", rekla je Obuljen Koržinek te čestitala i zahvalila svim djelatnicima NMMU i predstavnicima Grada Zadra, koji su osmislili i ostvarili tu vrijednu suradnju.

Izrazila je uvjerenje da će taj donedavno nezamisliv poduhvat potaknuti daljnju raspravu, ne samo o većoj mobilnosti zbirki unutar Hrvatske, nego i u kontekstu razmjena između europskih država.

Autor kustoskog koncepta izložbe ravnatelj je NMMU Branko Franceschi rekao je da je naziv izložbe "Jedan svijet" preuzet od slike Željka Kipkea, koja je u postavu, a njime su željeli reći nešto specifičnije o tome s obzirom na likovnu umjetnost i vizualnu kulturu, a gradonačelnik Zadra Branko Dukić istaknuo je da je ponosan što upravo Zadar dobio priliku uspješno odgovoriti na ovako izazovan projekt.

Izložena reprezentativna djela velikana hrvatske umjetnosti

Izložba "Jedan svijet", otvorena u četvrtak u Providurovoj palači u Zadru, donosi dvjestotinjak ikoničkih umjetnina iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti (NMMU) koje će naredne dvije godine biti izmještene izvan svog zagrebačkog sjedišta.

Cjelokupni vremenski i disciplinski raspon zbirke Muzeja, s djelima nastalima od 1850. do danas, predstavljen je u obnovljenom i nagrađivanom prostoru Providurove palače, koja s Kneževom čini kompleks II Palače. Odabranih 199 slika, skulptura, fotografija i novih medija predstavljeno je po tematskim cjelinama.

Izložena su reprezentativna djela koja potpisuju velikani hrvatske umjetnosti, među ostalima, Vlaho Bukovac, Jagoda Buić, Boris Demur, Edo Murtić, Đuro Seder, Ivan Kožarić, Dušan Džamonja, Ivan Meštrović, Frano Kršinić, Dalibor Martinis, Sanja Iveković.

Tijekom dvogodišnjeg gostovanja u Zadru koncepcija izložbe će se djelomično mijenjati, a prvi je pod nazivom "Jedan svijet", osmislio ravnatelj NMMU Branko Franceschi, kao projekt koji bi mogao u domaćoj muzejskoj praksi postaviti nova mjerila.

Nastala u suradnji zagrebačkog muzeja, Grada Zadra, Ministarstva kulture i medija te Narodnog muzeja Zadar, ta je izložba prvi primjer dugoročnijeg izmještanja nacionalne građe iz matičnog prostora.

Postav obuhvaća cijeli prostor Providurove palače, od samog ulaza  preko monumentalnog Velikog atrija do prvog i drugog kata. Kako kronološki postav nije bio moguć u zadanom prostoru, postavljen je po rodno, društveno, duhovno orijentiranim temama.

U prizemlju se suočavaju tradicionalna disciplina skulpture i medijskoj umjetnosti, atrij je posvećen kozmičkim temama, radosti i tjeskobi ljudske egzistencije.

Prvi kat donosi figurativnu umjetnost kroz teme roda, ljudske zajednice, obitelji i urbaniteta, erosa i tanatosa, vizionarska, programska i simbolička uprizorenja,  a drugi je posvećen apstraktnoj umjetnosti, njezinim korijenima, vrhuncima i suvremenom statusu u sklopu hrvatske likovne umjetnosti te proto i postkonceptualnoj umjetničkoj praksi.


Reci što misliš!