promocija
"Horror Vacui" Staše Aras na petom Mediteranskom festivalu knjige
Na petom Mediteranskom festivalu knjige sudjeluje 50-ak nakladnika. Najavljene su brojne promocije, pa tako i promocija romana Dragana Juraka "Peleov dnevnik", "Moja dota" Nore Verde, te "Horror Vacui" Staše Aras.
Na petom Mediteranskom festivalu knjige, koji se otvara u srijedu, 28. rujna u dvorani Sportskog centra Gripe u Splitu, sudjelovat će pedesetak nakladnika, a organizatori očekuju oko 15 tisuća posjetitelja, najavljeno je u četvrtak na konferenciji za novinare.
Predsjednik organizatora Festivala, Zajednice nakladnika i knjižara HGK Slavko Kozina rekao je da će očekuju sudjelovanje više od 50 nakladnika, što znači da će biti gotovo svi iz Hrvatske, koji će publici ponuditi raznovrsne žanrove, beletristiku, publicistiku, dječje naslove, strip i religijsku literaturu.
Napomenuvši da se očekuje oko 15 tisuća posjetitelja, Kozina je istaknuo i sajmovni dio festivala koji je važan nakladnicima, s obzirom na to da je riječ o drugom po veličini sajmu u Hrvatskoj, nakon Interlibera.
Član vijeća Zajednice Mišo Nejašmić rekao je kako je sajam usmjeren prema najmlađima zbog čega bogat program biti namijenjen upravo djeci i mladima, uz puno radionica, igraonica i pripovijedanja priča, istaknuvši da je ove godine u fokusu Crna Gora, što pokazuje da se Festival ide prema regionalnoj i mediteranskoj dimenziji.
Na dan otvorenja Festivala bit će predstavljena zbirka kolumni Dragana Bursaća "Čekajući Dylan Doga u Srebrenici", potom novi roman Andreja Nikolaidisa" Anomalija", kao i novi triler Jurice Pavičića "Mater Dolorosa". U sklopu programa Mediteranski brevijar održat će se tribina o 500. obljetnici izdavanja "Judite" Marka Marulića, na kojoj će sudjelovati Andro Krstulović Opara, Stjepko Rošin, Darka Perko i Bruna Bebić, uz predstavljanje obljetničkog izdanja s biblijskim izvornikom, Marulićevim epom i romanom "Judita" Mira Gavrana.
Drugog dana slijedi na rasporedu je program Zemlja u fokusu posvećen Crnoj Gori u kojemu će Jasen Boko predstaviti tri drame Aleksandra Radunovića "Leptir", "Istraga" i "Noć". Na tribini Crna Gora, danas i sutra uz moderatora Damira Pilića govorit će Andrej Nikolaidis, Ognjen Spahić, Aleksandar Radunović Popaj i Vladimir Vojinović. Održat će se i dvije promocije iz programa Mudri libri, u sklopu programa posvećenog poeziji bit će predstavljene zbirke Andree Debak i Milija Đukića, a održat će se i promocija stripa "Rexy" Ivana Marušića.
U programu Bellatristika bit će predstavljeni romani "Novi kraj" Đurđice Čilić i "Okretište" Damira Karakaša, a kraj dana obilježit će sociolog Dražen Lalić sa zbirkom tekstova iz Večernjeg lista "Usiljena zajednica", o kojoj će uz autora govoriti Damir Pilić i Inga Tomić Koludrović.
Subota je rezervirana za promociju rada Melite Peharde Uljević, Rina Stanića i Pere Ugarkovića Biologija, ekologija i raznolikost jadranskih školjkaša. Slijedi gostovanje nedavno završenog Pričigina, o temi I svi su me pogledali, a svoje će priče pričati Ana Duša, Ivana Đilas i Boštjan Narat, uz moderiranje slovenske novinarke Jedrte Jež Furlan. Na kraju je predviđena promocija romana Dragana Juraka "Peleov dnevnik", "Moja dota" Nore Verde, te "Horror Vacui" Staše Aras.
Tijekom Festivala održavat će se i više programa za djecu i mlade, a među ostalim u suradnji s izdavačkom kućom Profil Klett bit će proveden projekt namijenjen učenicima srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.
Pokrovitelji Festivala su grad Split, Splitsko-dalmatinska županija i Ministarstvo kulture i medija.
Vezane vijesti
-
On je zadarski policajac, ali izvan službe - odličan je pjevač. I baš zato Arijan Đemajli stigao je u RTL-ov Superstar. Oduševio je žiri i prošao dalje u idući krug natjecanja.
-
Odjel za povijest i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru u suradnji s poslijediplomskim doktorskim studijem Jadran – poveznica među kontinentima, danas su na Sveučilištu u Zadru organizirali znanstveni skup na temu „Stanovništvo između granica i teritorija: izazovi, krize i trendovi“.
-
U 1. kolu FAVBET Premijer lige košarkaši Zadra upisali su pobjedu na gostovanju u Zagrebu gdje su u Draženovom domu uvjerljivo slavili protiv desetkovane Cibone rezultatom 81-99.
-
Komičari Splicke scene započinju novu sezonu gostovanja u Zadru, a led probija Ante Travizi, koji izvodi svoj stand-up show za sve one koji ga još nisu imali prilike pogledati... ili za one željne reprize!
Izdvojeno
-
Odjel za povijest i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru u suradnji s poslijediplomskim doktorskim studijem Jadran – poveznica među kontinentima, danas su na Sveučilištu u Zadru organizirali znanstveni skup na temu „Stanovništvo između granica i teritorija: izazovi, krize i trendovi“.
-
Donosimo kompletan program obilježavanja 32. obljetnice obrane Grada Zadra.
-
U Hrvatskoj je u kolovozu potrošnja u maloprodaji porasla peti mjesec zaredom na godišnjoj razini, i to nešto brže nego mjesec dana prije, što ukazuje na stabilan rast gospodarstva i u trećem tromjesečju.
-
U srijedu, 4. listopada, slavi se svetkovina Svetog Frane Asiškog kojem je posvećena zadarska franjevačka crkva, a koja još od 1280. nosi naslov bazilike.
Reci što misliš!