Kultura

epicentar kulture

Grad Zadar planira osnivanje Javne ustanove Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade

Grad Zadar planira osnivanje Javne ustanove Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade
Iva Pejković

Grad Zadar planira osnivanje Javne ustanove Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade, te će taj prijedlog iznijeti i na Gradskom vijeću 9. rujna, potvrdila je Dina Bušić, pročelnica Odjela za kulturu i šport Grada Zadra.

Za osnivanje nove javne ustanove, Grad Zadar, kao osnivač, mora donijeti akt o osnivanju. Jedinica lokane samouprave ustanovu osniva odlukom.

U dokumentaciji koja će se naći pred vijećnicima istaknuta je potreba za osnivanjem Javne ustanove „Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade“.

e85bd36d1d6231510a5cbd65be8cc64f.jpg?v=3Bivša vojarna je ''baza''

Godine 2018. Grad Zadar započeo je s provedbom projekta rekonstrukcije tzv. Centra za mlade i izrade novog urbanističkog rješenja prostora bivše vojarne Stjepana Radića u Zadru. Projekt je sufinanciran iz Poziva na dostavu projektnog prijedloga u postupku izravne dodjele bespovratnih sredstava za strateški projekt u okviru Specifičnog cilja 6e2: Obnova brownfield lokacija (bivša vojna i/ili industrijska područja) unutar ITU, iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.

Arhitekt, Mladen Nižić, je 2009. godine izradio projekt prema kojemu je danas zgrada obnovljena.

Projektom se obnovio brownfield prostor bivše vojarne koji se nalazi u ulici Stjepana Radića, kao i bivši vojni kompleks, a sve u cilju stavljanja u funkciju, kako bi se postojeći, trenutno neiskorišteni prostor, ponovno upotrebljavao i služio zajednici. U odnosu na aktivnost rekonstrukcije, nadogradnje i uređenja napuštene i derutne zgrade unutar bivše vojarne te njene prenamjene u prostor javnih i društvenih sadržaja, projektom je rekonstruiran dvoetažni prostor površine 4498,24 m2, koji se nalazi pored postojeće Gradske knjižnice Zadar, a sada je, po završetku projekta, s istom povezan prolazom.

977cd162c054c9507dc89027e31b74b4.jpg?v=2Novouređeni prostori prilagođeni su potrebama civilnog društva, udrugama s područja kulture i tehničke kulture.

Uređenjem su dobiveni višefunkcionalni prostori; prostori za radionice, vježbaonice, dvorane za predavanja; velika polivalentna dvorana za koncerte, projekcije i razne druge izvedbene aktivnosti; dvorane za ples, kazalište, caffe bar; prostori za urede; prostori za tzv. coworking itd.

Također, Projektom Centar za mlade (faza II.) – Parterno uređenje okoliša Centra za mlade u sklopu bivše vojarne u ulici Stjepana Radića u Zadru, KK.06.2.2.17.0001, provodi se faza revitalizacije brownfield lokacije, bivše vojarne, u urbanom središtu grada Zadra.

Njime se parterni prostor okoliša uz bivši vojni kompleks obnavlja i ponovno stavlja u funkciju kako bi se postojeći, trenutno neiskorišteni prostor, ponovno upotrebljavao i služio zajednici.

- S obzirom na obvezu budućeg korištenja novoobnovljenog prostora u obliku sudioničkog upravljanja te, kako bi isti bio dostupan i otvoren prema lokalnoj zajednici, našim građanima, utvrđeno je da je najbolje rješenje osnivanje ustanove koja će objediniti djelovanje različitih grana na području kulture u gradu Zadru, ističe Bušić.

U skladu s time provedena je analiza stanja udruga mladih i nezavisne scene.

Održane su razne inicijative, rasprave, okrugli stolovi u kojima su sudjelovali dionici kulturnog života Zadra – institucionalni i izvaninstitucionalni.

- S obzirom na vrijeme koje je proteklo od same realizacije arhitektonskog projekta do izravne dodjele bespovratnih sredstava, za ovaj strateški projekt obnove i stavljanja u funkciju prostora Centra, Grad Zadar je kroz partnerstvo u projektu Zadrugart te kroz vlastiti proračun od 2017. do 2020., kroz različite aktivnosti, revalorizirao stanje unutar organizacija civilnog društva, nezavisne scene, mladih i potencijalnih korisnika i to kroz anketno istraživanje „Kulturne potrebe, stavovi i očekivanja mladih o budućem Centru za mlade u Zadru“ (izradili: Krešimir Krolo i Željka Tonković), kvalitativno istraživanje „Prema društvenom centru u Zadru: pogled iz perspektive organizacija civilnog društva“ (izradili: Krešimir Krolo i Željka Tonković), niz programskih aktivnosti (organizacije različitih događanja na svim umjetničkim područjima) usmjerenih prema mladima (radionice, okrugli stolovi, koncerti, predstave, rasprave, gostovanja aktera iz drugih gradova, kongresa i dr.), a sve kako bi se aktualizirala tema Centra te potaknula rasprava i razmišljanje o njemu među mladima.

Isto tako, održane su radionice na temu sudioničkog upravljanja s mentoricom Anom Žuvela, a isti su bili podloga za izradu Smjernica za uspostavu sudioničkog upravljanja na primjeru Centra za suvremenu kulturu, umjetnost i mlade (Ana Žuvela, Krešimir Krolo, Željka Tonković), što ujedno predstavlja novi naziv Centra, donesen participativno u suradnji civilnog društva, nezavisne scene i Grada.

Koja će biti djelatnost ustanove?

S obzirom na zakonske mogućnosti i obveze te potrebe korisnika i programa koje su se ispostavile kao nužne te su ujedno planirane i unutar Plana razvoja kulture Grada Zadra 2019. – 2026., novoosnovana ustanova trebala bi obavljati niz djelatnosti.

Bit će to organizacija rada Centra na pravnoj, financijskoj, operativnoj i programskoj razini, koordinacija rada Centra s korisnicima; koordinacija termina sukladno kriterijima, koordinacija programa i produkcija s korisnicima, suradnja Centra s korisnicima na organizacijskoj i programskoj razini, izrada projektnih prijedloga na nacionalnoj i europskoj razini, ispomoć u pripremi zajedničkih projekata Centra i vanjskih korisnika, organizacija radionica na području kulture i kulture mladih, radionica za osposobljavanje korisnika na razini pripreme projekata, kreiranja programa, rada u produkciji, rada s publikom, stručnog usavršavanja i slično, potom organizacija podrške i potpore mladima i udrugama mladih na razini psihološke podrške, organizacija događanja od kulturnog interesa za život mladih i događanja s područja svih umjetnosti (glazbena, glazbeno-scenska, dramska i plesna te izvedbene umjetnosti, knjižna, vizualna, umjetnost, inovativne kulturne i umjetničke prakse) kroz različite tipove aktivnosti kao što su koncerti, predstave radionice, predavanja, gostovanja, okrugli stolovi, konferencije i slično od interesa za mlade u samostalnoj organizaciji i/ili u suradnji s drugim organizatorima, organizacija i provedba umjetničkih rezidencija u samostalnoj organizaciji i/ili suradnji s drugim organizatorima, organizacija gostujućih izložbi, umjetničkih i kulturnih događanja te drugih sličnih kulturnih manifestacija od interesa za mlade u vlastitoj produkciji i/ili u suradnji s drugim organizatorima,  omogućavanje korištenja prostora i opreme za produkciju i provedbu programa organizacija kulture te ostalih programa (kongresi, konferencije i sl.), koordinacija i organizacija gostovanja domaćih i stranih umjetnika i programa, posredovanje u kulturi...

Javna ustanova obavljat će i prikupljanje publikacija i izdanja s područja svoje djelatnosti, imati izdavačku djelatnost i ostale prateće djelatnosti, iznajmljivati prostor i opremu.

- Novu ustanovu vidimo kao epicentar kulture mladih te centar podrške mladima koja ima zadatak povezati javni i civilni sektor te služiti kao podrška u djelatnostima povezanima s mladima, udrugama i kulturom mladih kroz umjetnost i kulturu s posebnim naglaskom na suvremenu umjetnost i kulturu, ali i društveni razvoj i kulturu općenito, razvoj tolerancije, interkulturalizma, multikulturalizma, kulture mladih, uključivosti, socijalne jednakosti, obrazovanja i zdravlja, ističe Bušić.

Ključni razlog za osnivanje ustanove jest ojačati kapacitete na području kulture mladih i za mlade te ojačati suradnju javnog i civilnog sektora koji se bave kulturom za mlade te pružiti prostornu, projektnu i programsku „platformu“ za razvoj.

Uz navedeno, ustanova će biti programski i tehnički koordinator korisnika te će osnažiti tehničku, logističku, projektnu i programsku potporu programima koji se odvijaju u Centru.

88f3b67be02ce521cafb782cd0d24c11.jpg?v=2Ustanova će preuzeti ulogu koordinatora korištenja prostora, kroz suradnju s civilnim društvom sudjelovati u kreiranju programa te kreirati vlastite programe i upravljati zgradom. Kao samostalna pravna osoba, ustanova će prijavljivati programe na različite natječaje na nacionalnoj i europskoj razini.

Grad Zadar će, kao osnivač, sufinancirati Javnu ustanovu „Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade“ dok će ustanova vlastitim angažmanom omogućiti sufinanciranje dijela programa, projekata opreme i sl. i kroz sredstva iz drugih izvora.

Dio priljeva sredstava očekuje se iz vlastitih sredstava ustanove jer ustanove imaju veće mogućnosti samofinanciranja (sklapanje ugovora s korisnicima prostora, naplata korištenja prostora, prihod od prodanih ulaznica, proizvodnja i prodaja vlastitih proizvoda i sl.).

Javna ustanova „Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade“ bit će u mogućnosti ulaziti u međunarodne projekte financirane iz različitih međunarodnih fondova, povezivati se s drugim ustanovama i organizacijama na razvoju programa i realizirati programe putem suradničkih projekata, platformi i mreža te tako dodatno doprinijeti programskoj i financijskoj stabilnosti.


Reci što misliš!