#recolor
Perivoj u kojem se nalazi Sfinga postat će nova turistička atrakcija
Danas je detaljno predstavljen zanimljiv projekt u čijem su fokusu restauracija i turističko brendiranje perivoja na zadarskoj Brodarici.
Brodarica kao turistička atrakcija? Moguće je, a sve zahvaljujući obnovi divne skulpture Sfinge.
Kroz projekt Recolor Grad Zadar uspio je napraviti mnogo, ne samo u revitalizaciji skulpture, već i cijelog parka, kazala je pročelnica kulture i sporta Dina Bušić danas u Kneževoj palači.
Jeste li znali da je sfinga imala mač koji je nestao? Dobila ga je sada opet, a obnovljen je i oštećen rep. Obnovljena je i sfingina školjka.
Ostavština Giovannija Smiricha koji je svojoj supruzi Atiliji podigao takav spomenik u vrtu vile fascinantna je priča. Projekt će tako povezati i vile na Brodarici, pa ćete se ukrcati na brod s barkajolom, doći do Đige i uputiti se prema perivoju i vilama.
Grad Zadar brendirao je sfingu i ovo je tek početak, istaknula je Bušić. Perivoj će se u narednim mjesecima temeljito uređivati.
Antonija Mlikota spomenula je i mit da Sfinga ispunjava ljubavne želje, kao i da se ispod nje nalazi tajna prostorija...Mario Padelin kao potomak G. Smiricha kazao je kako ovo puno znači za obitelj i zahvalio se svima koji su radili na projektu i dali novi sjaj ovom zanemarenom dijelu grada.
Mirna Petricioli kazala je kako je park nastao već 1901.godine. Sam teren je nepravilan, moguće da je tu bila velika stijena. Smirich je inače bio romantičar i predsjednik Društva za uljepšavanje grada. Po njegovom nacrtu se uredio ulaz u perivoj kraljice Jelene kakvog danas poznajemo. Sreća je što je u parku ambulanta, pa je zadržao svoju jedinstvenost i izvorno mediteransko bilje, kaže Petricioli.
Konzervatori su napravili elaborat po kojem su sve informacije o zatečenom stanju analizirane za daljnje korake!
Često je ponavljana ideja je kako je skulpturu sfinge Smirich podignuo kao uspomenu svojoj supruzi, ali ona nije povijesno potvrđena. Naime, iako znamo da je njegova supruga Attilia preminula 1917. godine, a kao godina izgradnje skulpture najčešće se navodi 1918. godina, točna godina zasad je nepoznata. Izraz lica same skulpture dugo se držao za Attilijin portret, ali je ta teza odbačena.
Sfinga je građena od cementa. Uzorci baš tog cementa su definirani pa je i obnova koristila cement najbliži tome izvornome.
Otkrivanje nove – stare betonske skulpture obilježit će se javnim događanjem Sfinga, priroda & društvo u parku Sfinga ovu nedjelju, 12. lipnja, s početkom u 18 sati. Program započinje radionicama, izložbom fotografija i sajmom rukotvorina, a nastavlja se koncertom i degustacijom novog turističkog proizvoda – koktela Sfinga.
Ulaz na sva događanja je slobodan!
ZADARSKA SFINGA ima i svoju web stranicu
Vezane vijesti
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!