Kultura

petak, 6. svibnja

Performans na Novom kampusu: Sutra je novi rat

Performans na Novom kampusu: Sutra je novi rat

Performans "Sutra je novi rat" izvest će se u sklopu ovogodišnjeg Festivala znanosti s temom "Život" na Sveučilištu u Zadru. Izvedba je podržana od strane Odjela za etnologiju i antropologiju sveučilišta u Zadru.

Izvedba će se održati u atriju Novog kampusa (dvorište unutar zgrade), ili ako će padati kiša u učionici 125 Odjela za etnologiju i antropologiju.

Performans je nastao kao refleksija na studentski eksperiment inspiriran pitanjem "Može li se, i kako performans tretirati kao znanstveni rad?". Riječ je tek o pokušaju povezivanja znanstvenog, antropološkog, diskursa i umjetničko - izvedbene forme.
Kartica izvedbe:

Strah od života druga je strana medalje straha od smrti, a čovjek je biće koje egzistira na tankom konopu razapetom iznad provalije te radikalne oprečnosti. Vegetirati na žici znači bivati, dok plesati na žici znači ŽIVJETI. Da bismo plesali potreban nam je prostor u kojem se možemo slobodno i sigurno kretati. U strahu se, još uvijek, na žici ne može plesati. Čini se da trenutno punim plućima živi i pleše samo ratni diskurs produciran kroz koreografiju medijskih narativa - u samo posljednjih godinu dana: Pojas Gaze, Afganistan, Jemen, Bosna i Hercegovina, Ukrajina... Je li Harari u pravu dok piše da je čovjek nadišao "Zakon džungle" i "Čehovljev zakon"? U kojem se smjeru danas kreće Giacomettijev "Čovjek koji hoda"? Performans "Sutra je novi rat" propitkuje atmosferu rascjepa nad kojim jesmo te nastoji sagledati konop po kojem danas plešemo, ili po kojem smo prestali plesati, jer su nam ga besmisao, otuđenost i nepovjerenje učinili nevidljivim.

Ovaj tekst napisan je 22. veljače 2022., a 24. veljače 2022. počeo je rat na prostoru Ukrajine. Izgleda da je tadašnji imaginarij moguće sutrašnjice, umjesto metafore za zastrašujuću budućnost, postao prebliska nam kategorija koja se katalizirala u oružanu destrukciju prolongiranog sada.

Napomena: Svaka, moguća, pristranost u odabranim medijskim izvještajima slučajna je posljedica pounutrene normalizacije.

Koncept i izvedba: Juraj Šantorić
Dizajn zvuka: Aleksandar Arsovski
Ilustracija: Pavle Mijuca

Hvala Odjelu za etnologiju i antropologiju na pomoći i podršci.
Juraj Šantorić student je treće godine filozofije te etnologije i antropologije na sveučilištu u Zadru. Sudjelovao je u međunarodnim projektima EDERED (Velika Britanija), LET'S NET (Srbija), TELLING FUTURE (Slovenija).

U radu na profesionalnim predstavama asistirao je Bobi Jelčiću (Kerempuh), Edvinu Liveriću (ZKM) i Marini Petković Liker (Četveroruka). U sklopu Ceepus studentske mobilnosti semestar je proveo na Filozofskom Fakultetu u Beogradu, a istovremeno je odlazio i na studentsku praksu u Centar za kulturnu dekontaminaciju.

Autor je performansa "Horizont mora i mlijeka - PERSPEKTIVA AUTOPOZDRAVA" te izložbe fotografija "Dinamika dvogleda", nastale u sklopu projekta MUZEJSKI PRAKTIKUM u organizaciji Udruge praktikum i Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu. Dobitnik je nagrade rektorice u akademskoj godini
2021/2022.
 


Reci što misliš!