Kultura

andreja kulunčić

U Rijeci otvorena izložba Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete

U Rijeci otvorena izložba Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete

Izložba jedne od najznačajnijih hrvatskih umjetnica Andreje Kulunčić Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete otvorena je danas u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci gdje će se moći pogledati do 20. ožujka 2022.

Istoimeni istraživačko-aktivistički umjetnički projekt, Andreja Kulunčić započela je 2019. godine s fokusom na propitivanje pozicije žena, koje niti danas nisu ravnopravno prisutne u javnom diskursu o totalitarnom nasilju i otporima istom, u Jugoslaviji početkom hladnog rata.

Tematizira žensko stradanje u političkim logorima na Golom otoku i Svetom Grguru u kojima je od 1950. do 1956. boravilo više od 850 žena osuđenih zbog povezivanja s Informbiroom.

U posljednje tri godine, Andreja Kulunčić stvorila je most između užasnog događaja iz prošlosti i ponovnog ispisivanja naše nedavne povijesti reagirajući na opće stanje zaborava. Čini to kroz prostornu umjetničku intervenciju na otočkim lokalitetima, intervjue sa ženskim potomcima nekih kažnjenica, izložbe, web-stranicu, publikacije te niz radionica i razgovora, što je sveobuhvatno prikazano postavom u riječkom MMSU. 

Središnji događaj otvorenja izložbe bio je okrugli stol “Ženska strana Golog otoka” kojim se potaknula rasprava o specifičnim aspektima ovih ženskih političkih logora i  otvorila pitanja: zašto trebamo govoriti o ženskom iskustvu logora i općenito ženskoj povijesti te kako komemorirati žrtve neželjene povijesti i je li logor i danas moguć. Uz autoricu, Andreju Kulunčić sudjelovale su sve suradnice uključene u projekt: antropologinja Renata Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinja Dubravka Stijačić te kustosice izložbe Anca Verona Mihulet i Irena Bekić. Na otvorenju izložbe okupljenima se obratila i ravnateljica Muzeja, Branka Benčić te pročelnik Odjela za kulturu Grada Rijeke, Ivan Šarar.   

Prethodno su Dubravka Stijačić i Andreja Kulunčić održale i prvu, ženama namijenjenu radionicu „850 žena za 850 žena“. Izrađujući skulpturicu od gline, one simbolično posvećuju po jednu skulpturicu za svaku od kažnjenica političkih logora. Više od  850 žena optuženih za povezanost s Informbiroom prošlo je iznimno okrutnu logorsku torturu. Zatvorenice su bile prisiljavane da kažnjavaju, nadziru i isljeđuju jedna drugu, što je, uz težak rad, rezultiralo njihovom dubokom traumom i dugogodišnjom šutnjom. Predviđenom akcijom „850 žena za 850 žena“ među sudionicama radionica gradi se novo sjećanje na uznemirujuću epizodu iz povijesti i u isto vrijeme konstruira pokretni spomenik od 850 terakota skulpturica koje će se izlagati kao cjeloviti rad na izložbama koje će uslijediti. 

Izložbom u MMSU Rijeka obuhvaćene su i prezentirane dosadašnje faze projekta, koji je prošao više razina umjetničke i društvene prakse.

Koncept postava dijeli se na tri postaje:

prostor za promišljanje i komplementarno razmišljanje koji sadrži vizualne materijale – crteže, fotografije i objekte – nastale kroz umjetničko istraživanje; 

mjesto za gestualnu interpretaciju svakodnevne torture nad ženama na Golom otoku i Svetom Grguru u formi četverokanalne video instalacije (izvedbe na lokalitetima Annette Giesriegl, Jasna Jovićević, Zrinka Užbinec); 

te zonu sudjelovanja, koju svakodnevno izvodi umjetnica kroz različite akcije, razvijane u suradnji s publikom i suradnicama: od čitateljskih večeri, ritualnog ispisivanja imena zatvorenica do održavanja spomenutih radionica izrade glinenih figurica 850 žena za 850 žena.

Tako će tijekom trajanja izložbe, Muzej biti i prostor stvaranja novog rada. Prolaskom kroz izložbu i sudjelovanjem u radionicama s umjetnicom, posjetitelji i posjetiteljice Muzeja postaju kreatori/kreatorice umjetničkog rada, čuvari/čuvarice memorije i svjedoci/svjedokinje povijesti. Radionice izrade glinenih figurica 850 žena za 850 žena vodit će Andreja Kulunčić srijedom i petkom u 16 sati, te četvrtkom, subotom i nedjeljom u 12 sati, a namijenjene su ženama. 

Čitateljske večeri odvijat će se prema sljedećem rasporedu:
- srijeda, 23. veljače u 18 sati,  „Što je logor?“ moderatorica Renata Jambrešić Kirin
- petak, 4. ožujka u 18 sati, „Moći užasa i granice solidarnosti“ moderatorica  Sarah Czerny
- petak, 11. ožujka u 18 sati, „Granice tijela: tragom nevolja s rodom“ moderatorica Brigita Miloš. 

Zbog ograničenog broja sudionika/ca na čitateljskim večerima potrebna je prethodna prijava na mail 850zena@gmail.com. Za radionicu 850 žena za 850 žena nije potrebna prethodna prijava. Sudionice radionica i čitateljskih večeri ne plaćaju ulaznicu na izložbu. 

Vodstva kroz izložbu kustosice Irene Bekić održat će se u subotu 12. i 19. 3. te nedjelju 13. i 20. 3. od 12 sati.

Projekt „Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete“ podržali su Neda Young, Zaklada Kultura nova, EPK Rijeka 2020, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Grad Rijeka, Friedrich Ebert fondacija ured za jugoistočnu Europu i Rumunjski kulturni institut.


Reci što misliš!