Kultura

zgodna ideja!

Digitalna platforma Film u bolnici najavljuje dječje filmove i goste

Digitalna platforma Film u bolnici najavljuje dječje filmove i goste

Film u bolnici, besplatna digitalna platforma kojoj je cilj razvedriti dane djeci koja borave u bolnicama i potaknuti im interes za filmsku umjetnost i samostalno kreativno stvaralaštvo, najavljuje kvalitetne i edukativne dječje filmove te posebne goste filmaše.

Osim u Hrvatskoj, gdje su uključene 22 bolnice, taj europski projekt provodi se u Švedskoj, Belgiji, Sloveniji, Italiji i Španjolskoj. Na filmubolnici.org nalazi se više od 80 filmskih djela recentne europske produkcije za djecu i mlade, kao i festivalske naslove.

Uz besplatan pristup i lozinku koja se dobiva od medicinskog osoblja, omogućen  je pristup filmskoj bazi, edukativnom i interaktivnom sadržaju, sudjelovanje na zoom radionicama te susreti s filmskim profesionalcima, učenje i kreativne razgovore.

Naslovi iz filmskog programa Sedmi kontinent, s osobitim naglaskom na klasicima hrvatske kinematografije i djelima mladih autora, čine ponudu domaćeg filma.

Među filmova je njih 12 dugometražnih i 60 kratkometražnih, za dobne skupine  od 3 do 15 +, uz video preporuke filmaša, 70 kratkih kvizova, zabavne forme, zoom susrete, metodičke prijedloge obrade filmova za učitelje Škole iz bolnice i mogućnost komentiranja i ocjenjivanju filmova. 

I ove će se godine moći pratiti festivalski program nekih od partnera projekta, kao što je selekcija kratkih animiranih filmova s Animafesta.

Organizatori kažu kako program ima suvremeni pristup u nastavi i digitalne radionice koje podrazumijevaju odmak od tradicionalnih metoda i tehnika poučavanju.

Metodičke sustave podučavanja stručni voditelji Boško Picula, Hrvoje Pukšec, Višnja Vukašinović i Silvestar Mileta, koji motiviraju djecu na izražavanje mišljenja i doživljaja

Po riječima Boška Picule, velika je privilegija i zadovoljstvo biti uz djecu kojima filmske priče pružaju podršku, hrabre maštu i donose nadu, dok filmska kritičarka Višnja Vukašinović smatra da je smisao projekta "toliko opipljiv da ju pri svakom susretu s djecom obuzmu emocije zbog kojih je ljudski kontakt neprocjenjiv i nenadoknadi".

Zbog epidemoloških razloga program se održava online, za što Hrvoje Pukšec kaće da ne omogućava izravnije, neposrednije povezivanje i komunikaciju, ali omogućava veću razinu opuštenosti i neposrednosti – podjednako kod djece kao i kod odraslih.

Projekt je nastao uz podršku Grada Zagreba, HAVC-a, od 2018. i uz podršku MEDIA programa, a ima preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta te Agencije za obrazovanje i odgoj. 


Reci što misliš!