Kultura

Osvrt na koncert Mary May & band

Što Zadar može, a Šibenik radi bolje

Što Zadar može, a Šibenik radi bolje
Valerio Baranović

Šibenčani uspijevaju popratiti trendove i novitete na području kulture, dovoljno je samo pogledati koncerte u najavi ovog ljeta, u lipnju Lorde, srpnju Jack Savoretti i u kolovozu King Gizzard & The Lizard Wizard.

U petak su u Šibeniku ponovno nastupili Mary May & band. Kako i piše u najavi, sastav djeluje kao kvintet koji voli pjevati i svirati u vodama americane, folka i bluesa. Da se Mary May afimirala kao jedna od najznačajnijih kantautorica na domaćoj nezavisnoj scena potvrđuje i činjenica da joj je mjesto u emisiji ususret koncertu ustupila i ekipa Blues Bara – neprikosnoveni autoritet na području bluesa i srodnih žanrova u lijepoj našoj. Ako pak postoji još netko da nije čuo za ovaj dvojac, ponovit ću, emisiju uređuju i vode Mišel Kalajžić i Andrija Prović.

Blues Bar najavio je koncert, a Mary May nije razočarala. Sastav čine još i redom vrhunski glazbenici - Luka Čapeta (gitara), Marin Živković (saksofon), Borko Rupena (bubnjevi) i Jakša Perković (bas). Kažu da se pravu glazbu sluša, a slušati se uči.

Onima koji su prošlog petka poslušali ovaj nastup to učenje je svakako olakšano. Nostalgični tekstovi americana stila u izvedbi Mary nikoga nisu ostavili ravnodušnim, što dokazuje i činjenica da je publika zahtijevala ponovnu izvedbu premijerne nove pjesme The dress that my mother wore to war. Poezija iz bilježnice koja počinje kao recital, a probija se u vrhunsku vokalnu izvedbu. Tako to zvuči kad netko radi ono što voli, uživa u svakoj sekundi na pozornici i svojim glasovnim mogućnostima. To je ono što publiku privlači kod Mary May, a da publiku ima potvrđuje i činjenica da je prostor Kuće umjetnosti Arsen bio dobro popunjen.

Da se razumijemo, ne radi se ovdje o velikoj koncertnoj hali, ali prostor je to upravo za ovakve koncerte koje se pažljivo sluša i uživa u svakom trenutku nastupa koji je bend korektno odradio u trajanju od sat i pol. Posebno im moram priznati da su izostavili isforsirani bis, te odradili samo još jednu pjesmu na zahtjev publike. Idila.

Treba pohvaliti i Kuću umjetnosti Arsen kojom gospodari ustanova Tvrđava kulture. Znate za sve one vanserijske koncerte na koje ljeti kidnete u Šibenik? E pa velika je vjerojatnost da je za taj vaš doživljaj odgovorna upravo ova ustanova. O njima neću duljiti jer je još prošle godine Telegram napravio veliku i (opravdano) laskavu reportažu o ekipi koja stoji iza tog projekta. 

Tada je Gorana Barišić Bačelić, ravnateljica Kuće, tvrdila da je „to prva dvorana u gradu za raznolike kulturne programe, mi volimo reći mixed art venue – koncertna dvorana, art kino, dvorana za predavanja i radionice, izložbe, predstave… i definitivno je jedna nasušna potreba za grad”. Nema ravnatelja kulturne institucije da nije izjavio ovako nešto, ali da se ovaj put ne radi samo o još jednoj floskuli - svjedoči i program.

U ovom mjesecu tu su redovite Art kino projekcije, plesne predstave, predstave za djecu i interdisciplinarni projekti, ukratko, sve najbolje od filma, kazalište, glazbe i književnosti.

Šibenčani uspijevaju popratiti trendove i novitete na području kulture, dovoljno je samo pogledati koncerte u najavi ovog ljeta, u lipnju Lorde, srpnju Jack Savoretti i u kolovozu King Gizzard & The Lizard Wizard. Svaki do tih koncerata zaslužuje svoj poseban osvrt i najavu. Radi se redom o kvalitetnim i nimalo izlizanim izvođačima i neukusno bi ih bilo predstavljati u ovim zbijenim redcima.  

Za kraj treba napomenuti da su Mary May & band nastupali i u Zadru, zaslužuje naš Koncertni ured priznanje jer se popravljamo. Lijepe su Glazbene večeri u Sv. Donatu, no postoji i cijela jedna alternativna scena za koju u Zadru do nedavno nije bilo mjesta osim u zapuštenim kotlovnicama bivših vojarni. Šibenčani su to prepoznali prije nas i iskoristili alternativnu scenu do maksimuma pretvorivši je u svoj mainstream.

 


Reci što misliš!