Kultura

15. i 16. studenog

"Nezavisni prostori" i razgovori o zadarskoj nezavisnoj kulturnoj sceni u Knjigozemskoj

Knjigozemska

U suradnji s udrugama Kurziv i Kulturtreger te Savezom udruga Clubture, knjižni klub Knjigozemska (Rikarda Katalinića Jeretova 5) u svojim prostorijama 15. i 16. studenog organizira program fokusiran na razvoj, povijest i probleme održivosti hrvatske i zadarske nezavisne kulturne scene.

Centar za dokumentiranje nezavisne kulture i kolektiv Knjigozemska pozivaju vas na otvorenje izložbe „Nezavisni prostori – prostori nezavisnih“ u petak, 15.11. (20:30h) u knjižnom klubu Knjigozemska (Rikarda Katalinića Jeretova 5).

Izložba „Nezavisni prostori – prostori nezavisnih“ hod je kroz društvene centre, klubove i prostore u kojima od sredine devedesetih godina do danas djeluju organizacije nezavisne kulture i u kojima se nezavisna kulturna scena stvara i reproducira. 

Korištenjem tih prostora, kao i samom borbom za njihovo korištenje, kroz posljednjih se dvadeset godina u lokalnim sredinama diljem Hrvatske realiziraju vrijedni kulturno-umjetnički sadržaji, generiraju nova znanja, a sama zajednica se okuplja i osnažuje. Povijest prostora nezavisne kulture stoga je istovremeno i povijest participativnosti, eksperimenta, društvene kritike, pregovora i inovacije. Izložba dokumentira jedan dio te povijesti, s naglaskom na njen otvoreni kraj i aktualne probleme nedostatka adekvatnih prostora s kojima su organizacije nezavisne kulture u pojedinim sredinama suočene. 

Autori izložbe su Dejan Dragosavac Ruta i Dunja Kučinac.

Izložba je nastala u suradnji Saveza udruga Klubtura te udruga Kulturtreger i Kurziv – Platforme za pitanja kulture, medija i društva, koje vode Centar za dokumentiranje nezavisne kulture. Izložba je dosad predstavljena u Karlovcu, Splitu, Čakovcu, Osijeku, Rijeci, Križevcima i Zagrebu.

Centar za dokumentiranje nezavisne kulture otvoren je u prosincu 2011. i otada djeluje kao mjesto prikupljanja, obrade, katalogizacije, očuvanja, digitalizacije i prezentacije raznolike građe proizvedene na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj. Cilj mu je funkcionirati kao arhiv zajednice i svi su pozvani donijeti svoje materijale u Centar i sudjelovati u njegovoj izgradnji i oblikovanju.

Izložbu pogledajte do 30. studenog, do kad možete donijeti i vaše materijale za arhiv Centra za dokumentiranje nezavisne kulture.

5325f982ca6d26971189cb53eaab9cfb.jpg?v=2

Kolektiv Knjigozemska i Kulturpunkt.hr pozivaju vas na otvoreni razgovor o zadarskoj nezavisnoj kulturnoj sceni. Cilj je razgovora okupiti što veći broj protagonista koji svjedoče razvoju nezavisne kulture i u njoj sudjeluju, zajednički rekonstruirati prošla događanja te mapirati aktualne tendencije i probleme s kojima se suočavaju. Razgovor će biti održan u subotu, 16.11. (20h) u knjižnom klubu Knjigozemska.

U razgovoru će sudjelovati predstavnici zadarskih organizacija u polju nezavisne kulture, pojedinci koji su dugi niz godina uključeni u njen razvoj, kao i svi zainteresirani za teme i fenomene koji se u tom polju otvaraju i problematiziraju. Razgovor je javan i dio je projekta Abeceda nezavisne kulture koji zajednički provode udruge Kurziv i Kulturtreger iz Zagreba.

Portal Kulturpunkt.hr od 2005. godine intenzivno prati događanja na nezavisnoj kulturnoj sceni koja je tijekom 1990-ih u javnosti najčešće percipirana kao alternativna kultura, te pokušava kritički promotriti tokove i probleme s kojima se susreću njeni akteri. Rad na portalu ukazao je na probleme bitne kako za shvaćanje njenog djelovanja tako i za njezin daljnji razvoj, a jedan od njih je nedostatak sustavnog dokumentiranja produkcije i razvoja ovog polja. Kako znanja, iskustva i informacije ne bi ostali samo u nestalnom sjećanju organizacija, pojedinaca, grupa i kolektiva, kako ih nove i nadolazeće generacije ne bi upoznavale samo kroz usmenu predaju, urbane legende i anegdote koje bi vrijeme možda prepustilo zaboravu, portal od 2009. kroz tekstove i intervjue s protagonistima nezavisne kulturne scene te kroz javne otvorene razgovore s njenim sudionicama i svjedocima gradi arhiv ovog bitnog i dinamičnog polja.

Abeceda nezavisne kulture želi kroz dubinsko dokumentiranje razvoja nezavisne kulturne scene potaknuti shvaćanje i razumijevanje njene važnosti za kulturno-društvenu povijest Hrvatske, a kao živi arhiv omogućava upoznavanje s događajima, procesima i kontekstom djelovanja njenih aktera od 1990-ih do danas u cijeloj Hrvatskoj. 

Abeceda nezavisne kulture zamišljena je 2009. godine kao arhiv usmene povijesti na portalu Kulturpunkt.hr i on danas sadrži preko stotinu dubinskih pisanih i video intervjua. Od stotinu tekstova, tek jedan je posvećen zadarskoj kulturnoj sceni. 

Prilikom prikupljanja usmene povijesti, kao jedan od ključnih problema ispostavila se slaba dostupnost ili čak potpuna nedostupnost materijala i fizičkih dokaza te povijesti, njihovo neadekvatno čuvanje te opasnost od trajnog propadanja i nestanka. U prosincu 2011. godine udruga Kurziv, nakladnik portala Kulturpunkt.hr, i udruga Kulturtreger, koja vodi klub Booksa u Zagrebu, u istom prostoru otvaraju Centar za dokumentiranje nezavisne kulture. Centar otada djeluje kao mjesto prikupljanja, obrade, katalogizacije, očuvanja, digitalizacije i prezentacije raznolike građe proizvedene na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj. Cilj mu je funkcionirati kao arhiv zajednice i svi su pozvani donijeti svoje materijale u Centar i sudjelovati u njegovoj izgradnji i oblikovanju.

Na Otvorenom razgovoru u Zadru pokušat ćemo obuhvatiti lokalnu nezavisnu kulturnu scenu iz nekoliko kutova: razgovarat ćemo o kulturno-umjetničkoj proizvodnji uvijek novih narativa, pitanja i potreba, suradnjama i umrežavanjima, prostorima za rad i prezentaciju rada, željenom društveno-kulturnom centru, uvjetima rada na nezavisnoj sceni te društvenom kontekstu koji scena oblikuje toliko koliko on oblikuje nju.

Dvodnevni program zaokružit ćemo glazbenim dijelom u kojem ćete moći poslušati jam-session dugogodišnjih aktera zadarske alternativne glazbene scene.

U istom će prostoru dan ranije biti otvorena izložba „Nezavisni prostori – prostori nezavisnih“ koja je svojevrstan hod kroz društvene centre, klubove i prostore u kojima od sredine devedesetih godina do danas djeluju organizacije nezavisne kulture i u kojima se nezavisna kulturna scena stvara i reproducira, a zajednica okuplja i osnažuje. Izložba dokumentira jedan dio te povijesti, s naglaskom na njen otvoreni kraj. Autori izložbe su Dejan Dragosavac Ruta i Dunja Kučinac. Izložbu pogledajte do 30. studenog, do kad možete donijeti i vaše materijale za arhiv Centra za dokumentiranje nezavisne kulture.

Izložba i otvoreni razgovor održavaju se uz potporu Ministarstva kulture RH i Zaklade Kultura nova.


Reci što misliš!