Kultura

pag, 28. lipnja

Izložba Nikol Jakopic Donadić: Kako od filcane vune nastaju slike i nakit?

Izložba Nikol Jakopic Donadić: Kako od filcane vune nastaju slike i nakit?

U sklopu Paškog kulturnog ljeta 2019., u petak, 28. lipnja 2019. godine u 21 sat u Kneževom dvoru otvara se izložba slika i nakita od filcane vune, autorice Nikol Jakopic Donadić, dipl. ing. tekstilne tehnologije.

Filcanje je tehnika obrade češljane vune koja se temelji na svojstvu vlakana da se, uslijed mehaničkog i/ili toplinskog djelovanja uz dodatak sapuna, međusobno isprepliću i mrse, i to zahvaljujući ljuskavoj strukturi vunenog vlakna. Na taj način nastaje gust, neraskidiv materijal - filc.

O Izložbi:

Ne tako davno, vuna je bila izuzetno cijenjena sirovina od koje su se izrađivali mnogi uporabni predmeti poput odjeće, obuće, torbi, tepiha i slično. Nažalost, danas je vuna postala veliki ekološki problem.

Samo na otoku Pagu godišnje se baca oko 30 tona vune, uglavnom u prirodu. Izumrle tekstilne tvornice, gašenje starih zanata za preradu vune, cjenovno dostupnije sintetičke tkanine koje imitiraju svojstva prirodnih materijala - neki su od razloga zbog kojih vuna sve više postaje nepoželjan nusprodukt uzgoja ovaca.

Vuna domaće ovce Pramenke je relativno gruba ali to ne znači da nije iskoristiva, dapače - svaka vrsta vune može biti korisna sirovina za primjenu u određenim područjima.

"Kako se i sami bavimo uzgojem ovaca a po struci sam diplomirani inženjer tekstilne tehnologije osmislila sam i proizvela seriju slika i nakita od filcane vune koji, naizgled neugledno runo ovaca, predstavljaju u potpuno novom, vizualno i estetski prihvatljivom obliku.

Slike koje radim su unikatne. Zahvaljujući teško ukrotivom i prilično grubom vlaknu domaće ovce, gotovo je nemoguće napraviti dvije jednake slike. Sve slike nastale su tehnikom suhog filcanja kojim se savršeno dočarava neukrotivost vunenog vlakna, a dorađene su ručnim vezom. Motivi su lokalni - suhozid, masline, more a glavnu ulogu u cijeloj seriji slika imaju ovce, koje su same po sebi jedan od simbola otoka Paga.

U želji da proizvodi od vune budu zanimljivi i privlačni što većem dijelu populacije i raznim dobnim skupinama nastalo je i nekoliko kolekcija nakita od vune. Vuna ima izražena termoregulacijska svojstva pa je takav nakit vrlo ugodan pri nošenju tijekom hladnih i toplih vremenskih prilika. Lagan i prozračan, veselih boja i unikatnih detalja, nakit od vune je savršen modni detalj uz kojeg je nemoguće proći nezapaženo a Wooly Handmade in Pag naziv je brenda po kojem sam prepoznatljiva," kazala nam je Nikol Jakopic Donadić, dipl. ing., autorica izložbe.

Izložba je prodajnog karaktera i biti će otvorena od 28.lipnja do 5. srpnja 2019. od 19:00 do 23:00 sata. 

Pokrovitelj izložbe je Turistička zajednica grada Paga.

 


Reci što misliš!