pubmet 2018.
Stručnjaci u Zadru raspravljat će o znanstvenom izdavaštvu
Peta po redu konferencija o znanstvenom izdavaštvu u kontekstu otvorene znanosti PUBMET2018 održat će se 20. i 21. rujna 2018. s predkonferencijskim danom 19. rujna na Sveučilištu u Zadru.
Peta po redu konferencija o znanstvenom izdavaštvu u kontekstu otvorene znanosti PUBMET2018 održat će se 20. i 21. rujna 2018. s predkonferencijskim danom 19. rujna na Sveučilištu u Zadru.
Konferenciju organiziraju Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković. Pokrovitelji konferencije su Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, OpenAIRE Advance (u sklopu Obzora 2020), European Association of Science Editors (EASE) i organizacija SPARC Europe.
Ovogodišnja PUBMET2018 konferencija okupit će oko 120 znanstvenika i stručnjaka koji zagovaraju otvaranje svih faza znanstvene komunikacije, od objavljivanja ne samo radova već i istraživačkih podataka, recenzijskog postupka, laboratorijskih dnevnika i dr. Na konferenciji će se raspravljati i o modelima potpore istraživanjima i objavljivanju radova u otvorenom pristupu, potpori mladim znanstvenicima, prosudbi znanstvenih rezultata, zaštiti podataka i znanstvenoj čestitosti
PUBMET2018 će također okupiti nastavnike, studente, urednike znanstvenih i stručnih časopisa, izdavače, knjižničare, financijere, donositelje politika i sve ostale zainteresirane za otvorenu komunikaciju i evaluaciju rezultata, otvoreni pristup znanstvenim informacijama te trasparentnu politiku financiranja projekata. Sustavna potpora, naročito mladim istraživačima i manjim institucijama, uredništvima ili izdavačkim kućama, nužna je za uspjeh ostvarivanja otvorenog pristupa znanstvenim rezultatima u Hrvatskoj i EU, kao i otvaranja ostalih segmenata znanstveno-istraživačkog rada. Europska komisija snažno podupire otvorenu znanost, a različiti aspekti te otvorenosti razmatrat će se tijekom PUBMET2018 konferencije.
U sklopu konferencije održat će se radionica europskog ogranka organizacije SPARC (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition), na kojoj će se raspravljati o autorskim i srodnim pravima u Hrvatskoj i EU te predstaviti novi alati za dodjeljivanje Creative Commons autorskopravnih licencija. Tijekom predkonferencijskog dana 19. rujna 2018. održat će se radionice o uporabi alata za otkrivanje plagiranja te o određivanju autorstva i koautorstva te prepoznavanju lažnog autorstva. Prije samog otvaranja konferencije predstavnici velikih izdavačkih kuća, EBSCO i Clarivate Analytics, održat će radionicu o alatima za pretraživanje i procjenu rezultata znanstvenih istraživanja.
U dva dana konferencije obradit će se niz zanimljivih tema, počevši od važnosti otvorenog pristupa znanstvenim informacijama i nastavnim materijalima, mogućnosti razmjene rezultata istraživanja, citatnoj prednosti radova u otvorenom pristupu, razvoju sustava za povezivanje digitalnih arhiva i alata za citatnu analizu, samoarhiviranju radova znanstvenika, transparentnom recenzijskom postupku, ulozi knjižnica i agencija u prikupljanju podataka i prosudbi uspješnosti znanstvenika, znanstvenoistraživačkih i visokoškolskih ustanova, zaštiti podataka u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR), te aktualnim etičkim pitanjima u znanstvenom izdavaštvu i dr.
Pozvana izlaganja održat će niz inozemnih stručnjaka iz različitih područja znanosti. Katarzyna Szkuta će u koautorstvu s povjerenikom Europske komisiije Jean-Claude Burgelmanom predstaviti politiku otvorene znanosti i otvorenih istraživačkih podataka koju zagovara Europska komisija, s posebnim osvrtom na dosege europskog znanstvenog i istraživačkog oblaka.
Vanessa Proudman iz organizacije SPARC Europe govorit će o najnovijoj inicijativi otvorenosti (tzv. plan S) s aspekta financijske održivosti. Ignasi Labastida i Juan sa Sveučilišta u Barceloni govorit će o ulozi institucija u potpori otvorene znanosti. Gareth O'Neill sa Sveučilišta u Leidenu predstavit će rezultate istraživanja o percepciji znanstvenika o pojedinim segmentima otvorene znanosti, a posebno će istaknuti važnost otvorene znanosti za mlade istraživače. Silvio Peroni sa Sveučilišta u Bologni govorit će o pokretu otvorene citiranosti, a Jon Tennant, osnivač obrazovne platforme Open Science MOOC, predstavit će izazove današnje znanstvene komunikacije te izložiti prijedlog njezine transformacije.
Vezane vijesti
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!