pubmet 2018
Stručnjaci u Zadru raspravljat će o znanstvenom izdavaštvu
Peta po redu konferencija o znanstvenom izdavaštvu u kontekstu otvorene znanosti PUBMET2018 održat će se 20. i 21. rujna 2018. s predkonferencijskim danom 19. rujna na Sveučilištu u Zadru.
Peta po redu konferencija o znanstvenom izdavaštvu u kontekstu otvorene znanosti PUBMET2018 održat će se 20. i 21. rujna 2018. s predkonferencijskim danom 19. rujna na Sveučilištu u Zadru.
Konferenciju organiziraju Odjel za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Prehrambeno-biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Institut Ruđer Bošković. Pokrovitelji konferencije su Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, OpenAIRE Advance (u sklopu Obzora 2020), European Association of Science Editors (EASE) i organizacija SPARC Europe.
Ovogodišnja PUBMET2018 konferencija okupit će oko 120 znanstvenika i stručnjaka koji zagovaraju otvaranje svih faza znanstvene komunikacije, od objavljivanja ne samo radova već i istraživačkih podataka, recenzijskog postupka, laboratorijskih dnevnika i dr. Na konferenciji će se raspravljati i o modelima potpore istraživanjima i objavljivanju radova u otvorenom pristupu, potpori mladim znanstvenicima, prosudbi znanstvenih rezultata, zaštiti podataka i znanstvenoj čestitosti
PUBMET2018 će također okupiti nastavnike, studente, urednike znanstvenih i stručnih časopisa, izdavače, knjižničare, financijere, donositelje politika i sve ostale zainteresirane za otvorenu komunikaciju i evaluaciju rezultata, otvoreni pristup znanstvenim informacijama te trasparentnu politiku financiranja projekata. Sustavna potpora, naročito mladim istraživačima i manjim institucijama, uredništvima ili izdavačkim kućama, nužna je za uspjeh ostvarivanja otvorenog pristupa znanstvenim rezultatima u Hrvatskoj i EU, kao i otvaranja ostalih segmenata znanstveno-istraživačkog rada. Europska komisija snažno podupire otvorenu znanost, a različiti aspekti te otvorenosti razmatrat će se tijekom PUBMET2018 konferencije.
U sklopu konferencije održat će se radionica europskog ogranka organizacije SPARC (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition), na kojoj će se raspravljati o autorskim i srodnim pravima u Hrvatskoj i EU te predstaviti novi alati za dodjeljivanje Creative Commons autorskopravnih licencija. Tijekom predkonferencijskog dana 19. rujna 2018. održat će se radionice o uporabi alata za otkrivanje plagiranja te o određivanju autorstva i koautorstva te prepoznavanju lažnog autorstva. Prije samog otvaranja konferencije predstavnici velikih izdavačkih kuća, EBSCO i Clarivate Analytics, održat će radionicu o alatima za pretraživanje i procjenu rezultata znanstvenih istraživanja.
U dva dana konferencije obradit će se niz zanimljivih tema, počevši od važnosti otvorenog pristupa znanstvenim informacijama i nastavnim materijalima, mogućnosti razmjene rezultata istraživanja, citatnoj prednosti radova u otvorenom pristupu, razvoju sustava za povezivanje digitalnih arhiva i alata za citatnu analizu, samoarhiviranju radova znanstvenika, transparentnom recenzijskom postupku, ulozi knjižnica i agencija u prikupljanju podataka i prosudbi uspješnosti znanstvenika, znanstvenoistraživačkih i visokoškolskih ustanova, zaštiti podataka u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka (GDPR), te aktualnim etičkim pitanjima u znanstvenom izdavaštvu i dr.
Pozvana izlaganja održat će niz inozemnih stručnjaka iz različitih područja znanosti. Katarzyna Szkuta će u koautorstvu s povjerenikom Europske komisiije Jean-Claude Burgelmanom predstaviti politiku otvorene znanosti i otvorenih istraživačkih podataka koju zagovara Europska komisija, s posebnim osvrtom na dosege europskog znanstvenog i istraživačkog oblaka.
Vanessa Proudman iz organizacije SPARC Europe govorit će o najnovijoj inicijativi otvorenosti (tzv. plan S) s aspekta financijske održivosti. Ignasi Labastida i Juan sa Sveučilišta u Barceloni govorit će o ulozi institucija u potpori otvorene znanosti. Gareth O'Neill sa Sveučilišta u Leidenu predstavit će rezultate istraživanja o percepciji znanstvenika o pojedinim segmentima otvorene znanosti, a posebno će istaknuti važnost otvorene znanosti za mlade istraživače. Silvio Peroni sa Sveučilišta u Bologni govorit će o pokretu otvorene citiranosti, a Jon Tennant, osnivač obrazovne platforme Open Science MOOC, predstavit će izazove današnje znanstvene komunikacije te izložiti prijedlog njezine transformacije.
Vezane vijesti
-
Dvorana HNK Zadar je čak dva puta bila rasprodana s predstavom koja je poučna za sve, posebno za mlade.
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
-
U sklopu programa Bebinim koracima primalja Ivana Mencinger, bacc.med.tech., savjetnica za dojenje i postpartum doula upoznala je roditelje sa sve popularnijom metodom dohrane beba.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!