muzikologija
Klapsko pjevanje - fenomen iznikao u 19. stoljeću
"Nematerijalna kulturna baština Hrvatske - Klapsko pjevanje“, konferencija je koja se u subotu održala u Karlovcu, u sklopu 21. Međunarodnog festivala folklora s ciljem da se dobije razlikovna slika klapskog pjevanja u odnosu na druge slične tipove grupnog folklornog pjevanja, koji su se razvili u drugoj polovici 19. stoljeća, ponajviše na području bivše Austro-ugarske monarhije.
Predavači - muzikolog, dirigent i vokalni pedagog Bojan Pogrmilović i etnologinja Ivana Vuković istaknuli su da je klapsko pjevanje opravdano na UNESCO-voj listi zaštićene nematerijalne kulturne baštine, jer je ono u odnosu na druga slična harmonizirana pjevanja najrazvijenije, najkompleksnije i najraznolikije, o čemu svjedoče uspjesi dalmatinskih klapa na najcjenjenijim festivalima folklora.
Od oko 400 klapa u Hrvatskoj, najmanje 30 muških, 25 ženskih, deset mješovitih i pet dječjih, spremno je nastupiti na bilo kojem natjecanju folklornog pjevanja u svijetu i “sigurno biti u zlatnoj kategoriji”, rekao je Pogrmilović.
To je, objasnio je, zbog visoke razine kvalitete, kojoj su u podlozi tradicija, popularnost i razvijena konkurencije među klapama, kao i klapske škole, simpoziji, ogromna izdavačka djelatnost.
Za vrijeme Austro-Ugarske došlo je do spontane harmonizacije pjevanja u svim njenim zemljama, pa iako sličnih pojava ima na Korzici i u Grčkoj, specifičnost našeg klapskog pjevanja je samo jedan tenor u klapi, taj glas određuje karakter interpretacije, a ostali slijede njegovu emociju, pojasnio je Pogrmilović sudionicima Konferencije među kojima je uz domaću publiku bio i veći broj pjevača MFF-a: Peruanaca, Filipinaca, Finaca, Indijaca i Kenijaca.
Etnologinja Ivana Vuković ističe da je fenomen klapskog pjevanja iznikao u jadranskoj kulturnoj zoni koja baštini mnogo zajedničkog s ostalim dijelom Mediterana.
„Za razliku od toga, u zaleđu Dalmacije drugi je etnografski kulturni krug, puno je više utjecaja Orijenta. Klapsko je pjevanje fenomen je iznikao u 19. stoljeću u priobalnim urbanim sredinama, i na otocima, ne i u zaleđu, pa je Dalmacija posebna po tome što na malom prostoru ima dvije etnografske kulturne zone, jadransku i dinarsku", rekla je Vuković.
Međunarodni festival folklora završava u subotu navečer svečanim mimohodom ulicama grada i koncertom svih folklornih ansambala.
Vezane vijesti
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
Izdvojeno
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
Reci što misliš!