tajne brodoloma
Zadrani nastavljaju arheološka istraživanja u podmorju Istre
Tokom dva tjedna su zadarski arheolozi zajedno sa njemačkim arheolozima iz Bavarskog društva za podvodnu arheologiju, uz podršku ronilačkog kluba Old Diver iz kampa Mon Perin, proveli podvodna snimanja, dokumentiranja i iskopavanja devastiranog brodoloma
U sklopu projekta „Rovinjski brodolomi“ i ove godine djelatnici Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru nastavljaju arheološka istraživanja u podmorju rovinjštine. Radi se o projektu koji se odvija već petu godinu za redom. Nakon četiri sezone istraživanja brodoloma na Velikom Piruzu, ove godine započelo je istraživanje antičkog brodoloma na području otoka Velika Sestrica. Istraživanja se odvijaju uz financijsku potporu Turističke zajednice grada Rovinja i Ministarstva kulture.
Tokom dva tjedna su zadarski arheolozi zajedno sa njemačkim arheolozima iz Bavarskog društva za podvodnu arheologiju (BGfU) uz podršku ronilačkog kluba Old Diver iz kampa Mon Perin proveli podvodna snimanja, dokumentiranja i iskopavanja devastiranog brodoloma koja su dala zanimljive rezultate. Radi se o brodolomu koji je prenosio teret nekoliko vrsta amfora poznatih pod nazivima Forlimpopoli i Dressel 2-4.
Danas su njihovi ostatci vidljivi u manjih i većim škrapama u podmorju Velike Sestrice. Te amfore se datiraju u period 1. - 2. stoljeće nakon Krista, a proizvodile su se na prostoru sjeverne Italije i služile su za prijevoz vina. Osim amfora, nađena je i manja količina keramičkih posuda porijeklom iz Egejskog proizvodnog kruga, te više ulomaka staklenih posuda.
Na prostoru gdje se nalaze ostaci brodoloma, vidljivi su i veliki kameni blokovi pravilnih oblika. Iako su za sada istraživanja tek u začetcima, pretpostavka je da su ti blokovi također bili dio tereta koje je brod prenosio.
Budući da na samom otočiću nalazimo slične blokove, postoji mogućnost da su se u rimskom periodu tamo vadili i iskorištavali. Daljnje analize vrste kamena i njihova međusobna usporedba pokazati će da li su ove pretpostavke točne.
''Paralelno uz arheološka istraživanja djelatnici MCPA održali su nekoliko tečajeva vezanih uz podvodnu arheologiju. Tokom pet dana održani su Uvodni tečaj, te Prvi dio tečajeva podvodne i priobalne arheologije po programu Nautical Archaeological Society, te tečaj podvodne fotogrametrije. Tečajeve su završili sudionici iz Hrvatske, Belgije, Nizozemske, Mađarske i Malte.
Nastavak istraživanja planiran je za sljedeću godinu, a do tada će se nalazi koji su ove godine istraženi konzervirati i restaurirati u konzervatorskim radionicama MCPA u Zadru, a nakon završetka istraživanja i prezentirati široj javnosti'', kazao nam je predsjednik MCPA Luka Bekić.
Vezane vijesti
-
Projekcija će se održati u Kino Zoni u Polivalentnoj dvorani Providurove palače u petak 13. prosinca s početkom od 20h.
-
S utorka na srijedu, 10./11. prosinca u Sv. Filip i Jakovu nepoznati počinitelj je provalio u građevinski kontejner odakle je otuđio više komada raznog električnog i drugog alata, u vlasništvu dva trgovačka društva. Ukupna materijalna šteta je nekoliko tisuća eura.
-
Pročelnik Službe za kirurgiju Opće bolnice Zadar, izv.prof.dr.sc.Ivan Bačić, dr.med., boravio je proteklog tjedna u Rijeci. Ondje je, zajedno s torakalnim kirurzima iz KBC-a Rijeka, izvodio operacije u prsnom košu minimalno invazivnom tehnikom.
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Reci što misliš!