Kultura

na druženju s autoricom

Triba znati: Tanja Mravak s malo riječi postiže puno

Ona s tako malo riječi postiže puno. Njezina nova knjiga intrigantnog naslova nudi sjajno čitateljsko iskustvo, a djelić svog stvaranja podijelila je sa Zadranima u knjižari Znanje na Poluotoku. Njezino ime je Tanja Mravak i jedna je od onih suvremenih autorica koja svoje kratke priče ne štanca, već pomno prikuplja i onda dobijete odličnu zbirku koju čitate dok vas ne zabole oči.

"Od prošle zbirke priča prošlo je sedam godina, ali najveći dio priča uvrštenih u novu zbirku ''Naša žena'' nastalo je kroz proteklih godinu dana. Nisam tako planirala, jednostavno se dogodilo,'' kaže nam Tanja Mravak.

Sve pohvale ima i za svojeg urednika Krunu Lokotara, koji je, kaže, jako dobro razumije kao spisateljicu pa je raditi s njim pravi užitak. Ili, kako bi to sažela Tanja - on odma zna što sam ja tila reć'! 

Tanja Mravak rođena je u Sinju 1974. Živi u Splitu gdje radi u Centru za autizam. Kratkim pričama osvojila je nagradu Ekran priče i Prozak, a priče su joj dva puta uvrštene u izbor najboljih hrvatskih priča. Prvom zbirkom priča Moramo razgovarati, Algoritam, Zagreb, 2010., osvojila je nagradu Jutarnjeg lista za najbolje prozno djelo 2010., nagradu Slavić za autorski prvijenac Društva hrvatskih književnika i posebno priznanje „Slobodne Dalmacije“ za kulturu.

Dugogodišnja je sudionica festivala usmenog pripovijedanja Pričigin u Splitu. Kolumnistica je Jutarnjeg lista.

Nakon uspjeha sa zbirkom ''Moramo razgovarati'', Tanja Mravak priznaje da je ipak promijenila način pisanja.

Neke stvari drugačije slaže, iskusnija je i samouvjerenija.

"Pisala sam bez plana, odnosno, priče u prvoj knjizi nisam planirala objavljivati, ali u drugoj knjizi zaista ne podilazim publici, podilazim samo i jedino priči. Tako da moja prvotna ideja u pisanju nerijetko zna biti napuštena i skroz odem u nekom drugom smjeru'', kaže Tanja. 

Gostovala je na Sajmu knjiga u Puli i tamo je promovirala storytelling, a otkrila nam je i da je naslov zbirke "Naša žena" pomalo poput click-baita jer asocira na nešto što i nema previše veze s istoimenom pričom. Lik u toj priči jedna je junakinja - posebna žena, i Tanja kaže da je uživala stvarajući je.

Tanjine priče govore o sitnicama i njihovim strašnim posljedicama, tvrdi urednik. Više o knjizi pronađite na web stranici Hene, a možete je pronaći i u knjižari Znanje. U knjižnici ne...jednostavno je razgrabljena!

 


Reci što misliš!