Kultura

25. Nagrade hrvatskog glumišta

Jasna Ančić dobila nagradu za najbolju glavnu žensku ulogu

Jasna Ančić dobila nagradu za najbolju glavnu žensku ulogu
Borna Filic/PIXSELL

Jubilarne 25. Nagrade hrvatskog glumišta nazivane i "hrvatskim Oscarom" svečano su dodijeljene u petak navečer u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu.

Još jedno slavlje hrvatskog glumišta uveličalo je i uručenje nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje u području drame, odnosno, opere glumici Zdenki Heršak i maestru Vladimiru Kranjčeviću.

Pijanistu, dirigentu i glazbenom pedagogu Vladimiru Kranjčeviću nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje u području opere donijela je nemjerljiva uloga u hrvatskome kulturnom životu u 56 godina dugoj i bogatoj profesionalnoj umjetničkoj karijeri tijekom koje je odgojio naraštaje hrvatskih glazbenika i promicao glazbenu umjetnost i stvaralaštvo hrvatskih autora, te bio ravnatelj, umjetnički voditelj i šef-dirigent značajnih ustanova vezanih uz operu i klasičnu glazbu u Hrvatskoj.

Primivši nagradu od ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek, maestro Kranjčević je istaknuo kako mu je dobiti tu nagradu velika čast, a posebno mu je čast primati je na pozornici HNK Zagreb, "jer ovo je sveto mjesto, ovo su svete daske".

Posebnu zahvalu uputio je publici, istaknuvši: "Bez vas, bez publike, nema ni nas". "Dao sam uvijek sve ono što sam najbolje u tome trenutku mogao i znao", rekao je Kranjčević, a budućim je generacijama poručio: "Nikada nemojte prezreti prošlost koja je iza vas, sa zanosom živite sadašnjost i mislite što će ostati od vas u budućnosti".

Nagradu za svekoliko umjetničko djelovanje u području drame Zdenki Heršak donijela je iznimna glumačka osobnost, te niz nezaboravnih uloga u kazalištu, ali i na filmu, televizijskim dramama i radiju, od kojih je "znala učiniti veliku glumačku kreaciju i tako stvoriti panoptikum ženskih likova neobične životnosti".

Nagradu je od pročelnika zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje kulturu i šport Ivice Lovrića u ime Heršak preuzela njezina dugogodišnja suradnica Antonija Kolarić, a tekst zahvale pročitala je Biserka Ipša.

"Hvala ti živote da si dopustio voditi me putevima umjetnika. Što sam publici davala, to mi je publika vraćala. Glumac je samo poslužitelj da od mrtvog slova na papiru stvori živog čovjeka. Umjetnost nema snagu mijenjati svijet, ali čini ravnotežu kroz koju se postiže plemstvo duha", poručila je Heršak u poruci.

Dodijeljena je i posebna Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti, koja je ove godine pripala Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi Arterarij za autorski projekt "Pogledaj me" koja "primarnim scenskim jezikom istražuje ne samo kazališne već i granice društvene odgovornosti".

Dodjelu tradicionalno obilježava šaroliki glazbeno-scenski performans koji je ove godine hrvatskom himnom otvorila Jasna Bilušić, vodile su ga glumice Dajana Čuljak i Mia Anočić Valentić, a u njemu su, kao i svake godine, sudjelovali svi ansambli HNK-a te njihovi brojni gosti.

U godini u kojoj se nagrada dodjeljuje jubilarni 25. put uoči proglašenja okupljeni su se kratkim pregledom prisjetili svih dosadašnjih dobitnika nagrade za svekoliko umjetničko djelovanje koji su, kako je rečeno, svoj život i umjetnički rad ugradili u povijest hrvatskog glumišta.

ZKM-u nagrade za najbolju dramsku te predstavu za djecu i mlade

Najboljom dramskom predstavom u cjelini proglašena je predstava "Črna mati zemla" Kristijana Novaka, u dramaturškoj obradi Tomislava Zajeca i režiji Dore Ruždjak Podolski te produkciji Zagrebačkog kazališta mladih (ZKM), a Ruždjak Podolski je za tu predstavu nagrađena i za najbolju režiju, dok je u kategoriji sporedne glumice nagradu dobila Urša Raukar za ulogu bake u istoj predstavi.

Titulu najbolje glavne muške uloge osvojio je Borko Perić za ulogu Frane u predstavi "Jedan sluga, dva gospodara" Vite Taufera (Satiričko kazalište Kerempuh, Zagreb), dok je za glavnu žensku ulogu nagrađena Jasna Ančić za ulogu Žene u predstavi "Ostavljam te" u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskog narodnog  kazališta Zadar.

Za najbolju sporednu mušku ulogu nagradu je dobio Siniša Popović za ulogu Nikole u predstavi "Ljudi od voska" Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji  Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu.

Ocjenjujući lutkarske predstave i predstave za djecu i mladež, žiri je najboljom proglasio predstavu za mlade "Sherlock Holmes" u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih (ZKM).

Anja Đurinović je za ulogu u predstavi "Igra se nastavlja" (Kazalište Prijatelj, Zagreb) dobila nagradu za najbolje žensko glumačko ostvarenje u kategoriji lutkarskih i predstava za djecu i mlade, dok je za najbolju mušku ulogu u toj kategoriji nagrađen Siniša Novković za ulogu u predstavi "Od atoma do stanice" (Gradsko kazalište mladih Split).

Hrvoje Ivanković i Ivica Boban dobili su nagradu za dramaturški koncept i oblikovanje teksta, odnosno, za dramaturšku obradu teksta u kategoriji najboljeg praizvedenog suvremenog dramskog teksta "Marin Držić – Viktorija od neprijatelja" (68. Dubrovačke ljetne igre).

Za najbolju kazališnu scenografiju nagrađena je Dinka Jeričević, za operu "Tosca" (HNK Osijek), a za kostimografiju Manuela Paladin Šabanović za balet "Gospoda Glembayevi" (HNK Zagreb).

Ove godine dodijeljene su i bijenalne nagrade za najbolja glumačka, odnosno, redateljska ostvarenja u radio drami, a nagrađeni su Ozren Grabarić (najbolje glumačko ostvarenje u radio drami), te Goran Kulenović (najbolje redateljsko ostvarenje za režiju tv serije "Crno-bijeli svijet").

"Gospoda Glembayevi" najbolje ostvarenje u baletu, a "Othello" u operi

Najboljom predstavom u cjelini u području baleta ove je godine proglašena predstava "Gospoda Glembajevi" prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji HNK-a Zagreb, a Mujić je dobio i nagradu za koreografiju i režiju tog baleta u kategoriji najboljeg koreografskog ili dirigentskog ostvarenja.

Najbolju žensku baletnu ulogu ostvarila je Iva Vitić Gameiro ("Romeo i Julija", HNK Zagreb), dok je za najbolje muško umjetničko ostvarenje u području baleta nagrađen Tomislav Petranović ("Derviš i smrt", HNK Split).

U području opere najboljom predstavom u cjelini proglašena je opera "Otello" Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka, dok je najbolju žensku ulogu u operi ostvarila Lana Kos za ulogu Elvire u operi "Ernani" (HNK Split), a mušku Ljubomir Puškarić za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi "Don Carlo" (HNK Zagreb).

U istoj kategoriji, nagradu za najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje dobio je Filip Pavišić za dirigiranje opere "Tosca" Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku.

Dodijeljene su i nagrade za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina u području baleta, odnosno, do 30 godina u području opere, a dobili su ih Marta Kanazir za balet ("San Ivanjske noći", HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci), te Matija Meić za operu ("Figarov pir", HNK Zagreb). Za izuzetno ostvarenje mladih umjetnika do 28 godina u području drame nagrađeni su Ana Marija Veselčić ("Zbunjoza", Playdrama/Gradsko kazalište mladih Split) i Robert Budak ("Taksimetar", Teatar Exit, Zagreb).

U prigodi dodjele 25. Nagrada Hrvatskog glumišta, direktoru Nagrada Dušku Ljuštini uručeno je priznanje za izniman doprinos hrvatskom glumištu, kazališnoj umjetnosti te jedinstveno scensko umijeće i predanost organizaciji Nagrada hrvatskog glumišta.

Nagradu hrvatskog glumišta su 1992. utemeljili Hrvatsko društvo dramskih umjetnika (HDDU), Hrvatska radio televizija i Večernji list, sa suutemeljiteljima Ministarstvom kulture, Odsjekom za povijest hrvatskog kazališta HAZU-a, HNK-a u Zagrebu, Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu i Hrvatskog društva kazališnih kritičara i teatrologa.

Pokrovitelji nagrade su hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, Ministarstvo kulture i Hrvatska gospodarska komora.


Reci što misliš!