Kultura

Kulturni krajolik - Kudin most na Krupi

Predavanje i izložba fotografija na temu Kudinog mosta u sklopu Dana europske baštine 2017

Predavanje i izložba fotografija na temu Kudinog mosta u sklopu Dana europske baštine 2017
Vinko Pešić

U srijedu 4. listopada, u gospodarskoj zgradi uz mlinicu ispred Manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Krupi, održat će se predavanje i izložba fotografija na temu Kudinog mosta na Krupi. Početak predavanja zakazan je za 11:00 sati

Petstotinjak metara od ušća rječice Krnjeze u Krupu, u kanjonu rijeke Krupe, podno sela Golubića tj. njegovoga zaseoka Veselinovići nalazi se pješački most, koji stanovništvo zove Kudin most. Most je sagrađen na gornjem rubu 10 metara visokog slapa, na mjestu gdje je rijeka najniža, a nizvodno od slikovitih "ogrlica" - slapova po imenu Deveterac.

Kudin most je cijeli zidan tehnikom suhozida, raščlanjen s dvanaest sedrenih svodova i tri manja propusta. Dugačak je 109 metara, a prosječna širina mu je 1,5 metar. Svodovi nisu raspoređeni u pravilnom razmaku, niti su oslonjeni na obalne stupove, nego rastu direktno iz čvrste podloge rijeke, koja služi kao temelj. Zidani su tesanom pravokutnom sedrom, slaganom u horizontalne redove u suho.

Izlet na Kudin most, foto: Darko Belančić Đir do Kudinog mosta

Čeoni zidovi međuprostora su nepravilni i bunjasti, zidani nešto krupnijim komadima neobrađenog kamena i lagano izdignuti s obje strane staze. Ispuna je također od neobrađenog krupnog kamena. Čeoni zidovi međuprostora su u istoj ravni s čeonim zidovima svodova. Krilni zidovi su zidani istom tehnikom kao i čeoni, onaj uz lijevu obalu ima jedan pravokutni propust za vodu. Hodna staza nije posebno izrađena, nego se hoda po gornjoj površini konstruktivnih elemenata mosta. Stoga je niveleta hodne staze nepravilna i uzdiže se na svodovima. Odmah do mosta na desnoj obali rijeke su sačuvani ostaci stupe i mlinice, bačvasto presvođene sedrenim blokovima.

Utjecajem erozije vode (velika voda Krupe doseže do tjemena intradosa svih svodova, a nekad prekrije i cijeli most) bila su srušena dva svoda mosta-jedanaesti i dvanaesti, koja su rekonstruirana 2003. godine, a radovi sanacije cijelog mosta izvođeni su od 2013 – 2015. godine.

Sagrađen je na prijelazu 18. u 19. stoljeće, graditelj je lokalni majstor Jovan Veselinović. Most je u povijesti bio veza između brojnih zaselaka Golubića i sela Žegar na rijeci Zrmanji, kojim je hodilo stanovništvo i stoka. Tehnika zidanja u suhozidu u kombinaciji sedrenih svodova istaknutih u vizuri i kamenih trasa među njima , njegova impozantna dužina, te potpuna stopljenost s pejzažom, govore u korist visoke kvalitete ruralne utilitarne arhitekture ovog mosta i kao takav, jedinstven je na širem području.

Organizatori: Grad Obrovac, Konzervatorski odjel Zadar, Manastir Uspenja Presvete Bogorodice u Krupi.


Reci što misliš!