Kultura

Arhaičan govor, specifični običaji i slikovita nošnja

Proslava 32. tradicionalnog Dana iseljenika na otoku Susku

Proslava 32. tradicionalnog Dana iseljenika na otoku Susku
Facebook

Pješčani otok Susak proslavit će u nedjelju, 30. srpnja, 32. tradicionalni Dan iseljenika bogatim cjelodnevnim kulturno-zabavnim programom u čast i spomen na sve iseljene otočane s toga lošinjskog otoka jedinstvena po nastanku i izgledu

Dan iseljenika obilježava se posljednje nedjelje mjeseca srpnja još od 1985. a i ove će godine Susak s radošću dočekati brojne posjetitelje i iseljene otočane od kojih su neki već davno napustili svoj otok.

Povodom posebne svečanosti obilježavanja Dana iseljenika, otok pijeska posjetit će i izaslanik Vlade Republike Hrvatske, ministar turizma Gari Cappelli, u pratnji gradonačelnice Maloga Lošinja Ane Kučić i gradskih predstavnika, priopćila je u subotu Turistička zajednica grada Malog Lošinja. 

Sveta misa, izložba rukotvorina, sportski i zabavni program

Program će početi u nedjelju rano ujutro Svetom misom koja će se održati u crkvi Sv. Nikole smještenoj u Gornjem selu, a nastavit će se izložbom rukotvorina "Nek lumin ne zgori" u Klubu iseljenika, te prezentacijom autohtonih proizvoda otoka Suska. Za najmlađe mještane i posjetitelje organizirane su sportsko zabavne igre među kojima je i Mini olimpijada na platou ispred Osnovne škole i na plaži Spjaža.

Zabavni program nastavit će se u 20 sati nastupom folkloraša, modnom revijom s elementima narodne nošnje otoka Suska i nastupom dječjega zbora. Prava fešta počet će pak u 21 sat koncertom Đanija Stipaničeva i banda Macaklini i trajat će do kasno u noć.

Arhaičan govor, specifični običaji i slikovita nošnja

Susak je najviše stanovnika imao nakon završetka II. svjetskog rata, međutim šezdesetih godina prošloga stoljeća iselilo se brojno stanovništvo u Ameriku gdje danas živi više od 2500 Suščana. Na Susku je danas oko 150 stalno naseljenih stanovnika. Zbog izoliranosti, Susak je sačuvao svoj arhaičan govor (zaštićen kao pokretno kulturno dobro), specifične običaje i slikovitu nošnju. S radošću, Susak će i ove godine svim zainteresiranima predstaviti posebnosti svoje kulturno povijesne baštine.

Organizatori kulturno-zabavnoga programa obilježavanja Dana iseljenika su grad Mali Lošinj, Hrvatska matica iseljenika- podružnica Rijeka, Mjesni odbor Susak te Turistička zajednica grada Malog Lošinja.

 


Reci što misliš!