Kultura

Zadarski književni krug

Obilježene značajne zadarske književne obljetnice

Obilježene značajne zadarske književne obljetnice

U Gradskoj loži Narodnog muzeja Zadar održan je 6. međunarodni književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug

U reprezentativnom prostoru Gradske lože Narodnog muzeja Zadar, u srijedu 3. svibnja 2017. godine održan je 6. međunarodni književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug.

Ova se značajna manifestacija od početka odvija u organizaciji Udruge 3000 godina Za dar i Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, uvijek i u suradnji s drugim srodnim zadarskim institucijama i udrugama. Stalni pokrovitelj Zadarskog književnog kruga je Zadarska županija, pa je u tome smislu skup i pozdravio gosp. Ivan Šimunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije, koji je vrlo visoko ocijenio rad ovoga skupa zaželivši da se on pretvori u višednevna događanja po školama u Gradu Zadru i Zadarskoj županiji.

Međunarodni književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug po šesti je put otvorio njegov utemeljitelj i idejni začetnik književnik Tomislav Marijan Bilosnić, pri tome predstavivši  i izdanje vrlo obimnoga Zbornika br. 4. Zadarskog književnog kruga, koji se bavio temom „Zadarsko-Arbanaški književni krug u vremenu od 1945. do 2015. godine“.

Uzvanike, sudionike i goste u ime Narodnog muzeja Zadar pozdravila je ravnateljica gđa. Renata Peroš, pri tome toplo čestitavši 50. obljetnicu izuzetno uspješnog umjetničkog rada  književniku i slikaru Tomislavu Marijanu Bilosniću, koju ovaj svestrani umjetnik slavi ove godine.

U ime Društva hrvatskih književnika čestitkama na jubileju Bilosniću se obratio i izv. prof. dr. sc. Robert Bacalja, odnedavni predsjednik Ogranka DHK Zadar, kazavši pritom kako ovaj skup već „šest godina stavlja pečat na književnost koja se stvarala u Zadru“.

Skupu se u ime Drušzva zadarskih Arbanasa obratio gosp. Dario Tikulin.

Teme ovogodišnjega znanstveno-književnog kolokvija Zadarski književni krug bile su posvećene bitnim obljetnicama književnika vezanih životom, radom i djelom za Zadar i njegovo okružje, Zadarsku županiju. Prije svega ovim je kolokvijem obilježena  velika godišnjica Krune Quina (Zadar, 1917. – Split, 1990.) i početaka hrvatskog ludizma, jer govoriti o Quinu pretpostavlja govoriti o svom bogatstvu značenja ovoga književnoga pojma.

Istom se prigodom obilježila i deseta obljetnica smrti pjesnika i prof. Zlatana Jakšića, kao i sto godina od rođenja akademika Franje Šveleca. Također, kao što je već kazano, istaknuto je kako je ove godine i godišnjica Tomislava Marijana Bilosnića, 70. godišnjica života i 50. godišnjica umjetničkog djelovanja.

Uz navedene teme, ovogodišnji znanstveno-književni kolokvij  bila je velika i važna prilika za  prisjećanje i onih književnih imena koja su vezana za Zadar a napustili su nas posljednjih godina, kao i u najnovije vrijeme, kao što su Ante Stamać, Pavle Despot, Vladimir Pavić, Slavko Mikolčević, Romano Mrkić, Nikola Ivanišin i Julije Derossi.

Konačno, na 6. kolokviju Zadarski književni krug obilježena je i 50. obljetnica glasovite “Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika”, kao i 400. obljetnica smrti Fausta Vrančića.

 


Reci što misliš!