Kultura

Tomislav marjan bilosnić

Svestrani zadarski umjetnik proslavio 50. obljetnicu rada

Svestrani zadarski umjetnik proslavio 50. obljetnicu rada

U sklopu Zbirke inozemne Croatice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u srijedu 1. veljače 2017. godine na osamnaestoj tribini, koju uspješno vodi dr. sc. Željka Lovrenčić, gostovao je ugledni književnik, slikar i publicista Tomislav Marijan Bilosnić iz Zadra

Na tribini je govorio o svojoj književnoj, slikarskoj i novinarskoj djelatnosti, te bavljenju fotografijom, kao i uopće o hrvatskoj i zadarskoj kulturnoj i književnoj sceni.

Tribina u Nacionalnoj  i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu organizirana je o 70. obljetnici života i 50. godišnjici umjetničkog rada Tomislava Marijana Bilosnića.

Posebno je bilo riječi o prijevodima Bilosnićevih djela na strane jezike, njegovoj kultnoj knjizi Tigar, putovanjima u Albaniju, Španjolsku i Rumunjsku, uspjesima njegove književnosti u Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu, ali se razgovaralo  i o temama vezanima uz hrvatsko iseljeništvo i manjine. Bilosnićeve knjige ili njihovi izbori prevedeni su na talijanski, engleski, francuski, makedonski, turski, albanski, bugarski, romski, japanski, njemački, španjolski, irski, nizozemski, portugalski, mađarski, poljski, ruski, rumunjski i slovenski. Uvršten je u više međunarodnih haiku antologija. Pjesnička zbirka Tigar međunarodno je poznata Bilosnićeva knjiga, koja je prevedena u cijelosti ili izborima na četrnaest svjetskih jezika.

Na svjetskim jezicima dosad je tiskano četrnaest njegovih knjiga. Književni radovi uvršteni su mu u književne preglede, leksikone, školske programe, panorame i antologije.

Kao novinar Bilosnić je napisao tisuće članaka, komentara, reportaža, zapisa i putopisa. Surađuje na radiju i televiziji. Uređivao je biblioteke, listove i časopise te novinske rubrike. Jedan je od začetnika ekološke tematike u Hrvatskoj. Kao slikar Tomislav Marijan Bilosnić priredio je osamdesetak samostalnih izložaba slika te je objavio sedam slikarskih monografija.

Bilosnić je kao aktivni sudionik Hrvatskoga proljeća 1971. godine bio zatvaran, proganjan i zabranjivan. Za vrijeme Domovinskoga rata bio je zapovjednik Samostalnoga voda umjetnika (1991. – 1992.). Član je književnih i umjetničkih udruženja, kao što su Društvo hrvatskih književnika, HDLU Zadar, Udruga hrvatskih veterana Domovinskoga rata i Klub hrvatskih likovnih umjetnika veterana Domovinskoga rata. Počasni je član Društva albanskih umjetnika i književnika u Elbasanu i Kluba pisaca Kostandin Kristoforidhi u Albaniji te je predsjednik Ogranka DHK Zadar. Za umjetničku i društvenu djelatnost dobio je niz nagrada.

 Ovaj svestrani umjetnik koji ima gotovo filmsku biografiju na tribini u Zagrebu najviše je govorio o svojem spisateljskom radu. U pedeset godina dugome radu uspio je objaviti više od 120 knjiga proze, poezije, poezije za djecu, kritika, feljtona, putopisa, povjesnica i slikarskih monografija. Dobitnik je brojnih hrvatskih i međunarodnih nagrada.


Reci što misliš!