Kultura

Izdavaštvo

Predstavljena knjiga "Preko - Glazbena baština"

Predstavljena knjiga

Uz predstavljanje Nižićeve knjige priređen je i kulturno-umjetnički program

"Preko - glazbena baština; Živa baština i glazbena praksa u 20. st." naziv je knjige skladatelja i dirigenta Ive Nižića u izdanju Sveučilišta u Zadru predstavljena je u Svečanoj dvorani zadarskog Sveučilišta.

Uz uvodnu riječ dr. Stijepe Obada, o knjizi su govorili recenzenti akademik Jerko Bezić, prof. dr. Nikola Buble i dr. fra Izak Špralja. U pet poglavlja na 250 stranica autor govori o geografsko-povijesnim obilježjima Preka, svjetovnoj glazbenoj baštini, školskim pjesmama i pjesmama za djecu, te pedagoškoj primjeni slojevitog pučkog tadicionalnog pjevanja.

Predstavljanje knjige održano je u Svečanoj dvorani zadarskog Sveučilišta

Pišući o crkvenoj glazbenoj baštini Preka, Nižić opisuje karakteristike tradicionalnog crkvenog pučkog pjevanja i to glagoljaškog, pučkog pjevanja proizašlog iz liturgijskog pjevanja na staroslavenskom jeziku, koje se postepeno oblikovalo u litrugijsko pjevanje zapadnog obreda na živom hrvatskom jeziku, a u napjevima uz elemente gregorijanskog korala ima i karakteristike svjetovnog vokalnog glazbenog folklora zemljopisnih područja u kojima se razvijalo. Nižić analizira napjeve Puče moj, uspoređujući prečki i kaljski, Smiluj mi se Bože, Gospin plač, Braćo, brata sprovedimo i Od žalosti Majko sveta.

Autor opisuje i utjecaj sestara Kćeri Milosrđa i franjevaca trećoredaca u Preku, nekad značajnoj hrvatskoj administrativnoj i gradskoj postaji s nizom zborova i ustanova. Bogatstvo knjige čini 45 notnih jednoglasnih i višeglasnih zapisa te slikovni prikazi, fotografije ljudi koji su bili nositelji tog bisera glagoljaške baštine otoka Ugljana. Dr. Špralja je rekao da su ta djela nastala u najbližoj suradnji Boga i čovjeka, a to molitveno nadahnuće rezultira prirodnim, osjećajnim pjevanjem kakvo je glagoljaško, dobrim za čovjekovu duhovnost i nije školski skladano.

"Nije teško prilagoditi glas kad se više traži pobožnost nego glazbeno umijeće od čovjeka" rekao je dr. Špralja, što potvrđuje Nižićeve riječi o vrlo potresnim i snažnim interpretacijama otočana čija glazbena izvedba komunicira sa samim životom.

  Članice Izvorne folklorne skupine Kanica iz Preka /Foto: Ines Grbić

Dr. Buble građu knjige smatra vrijednim spomenikom uljudbenih postignuća koji legitimira pravo, običaje, glazbenu vrijednost i kulturu našeg naroda, izražavajući privrežnost dalmatinskom kraju i ljubav prema domovini. U zahvalnosti onima koji su doprinijeli nastanku tog vrijednog djela, Nižić je rekao da je glagoljaško pjevanje odraz nas u povijesti, kako bismo znali što je pjevanje i što smo mi kroz to pjevanje.

Uz nastup dramske umjetnice Milene Dundov, izvedbom pučkih napjeva program su obogatili župni zbor sv. Cecilije Preko, Izvorna folklorna skupina Kanica iz Preka te Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru, pod ravnanjem Ive Nižića.


Reci što misliš!