Kultura

Intervju

Coelho: Internet je sve prisilio čitati i pisati

Coelho: Internet je sve prisilio čitati i pisati

"Vještica iz Portobela" od konca lipnja i u hrvatskim knjižarama

U hrvatskim knjižarama se od 29. lipnja može kupiti hrvatsko izdanje novog romana Paula Coelha "Vještica iz Portobela", priča o tajanstvenoj ženi po imenu Athena, koja je zbog navodno proročkih moći nazvana "vješticom iz Portobella".

Istovremeno, Paulo Coelho je odlučio objaviti prvih sedam poglavlja romana na svojemu blogu te je tako svima na svijetu omogućio slobodan pristup svojim djelima, uključujući čitatelje u zemljama u kojima su njegove knjige zabranjene. Na blogu Coelho je otvorio i forum na kojemu se čitatelji mogu sastajati kako bi raspravljali o njegovim knjigama i idejama, slijediti njegova književna i stvarna putovanja te pogledati fotografije iz Coelhova života.

Prenosimo vam djelove intervjua koji je za svog hrvatskog izdavača V.B.Z. iz Zagreba, nedavno dao književnik Paulo Coelho.

Jesmo li svjesni potencijala interneta?

Mnogi vaši kolege zabrinuti su zbog objavljivanja književnosti na internetu. Dijelite li mišljenje da se valja pridružiti neprijatelju kojega ne možete poraziti? Kakav je vaš odnos prema svijetu informatike i kako taj svijet može koristiti piscu?

Iskustvo s blogom, u kojemu čitatelji mogu pročitati odlomke vaših djela ili mišljenja drugih čitatelja - smatrate li da bi moglo uroditi srodnim pojavama kao što su specijalizirani časopisi ili članci književnih kritičara?

Odakle vam zamisao otvaranja bloga? Kako biste opisali to iskustvo?

Zabrana vaših knjiga u Iranu bila je vijest prošle godine. Kako internet može pomoći širenju vaših zamisli u zemljama u kojima cenzura dovodi do takvih situacija?

Ne strahujete li za autorska prava, koja su na internetu mnogo podložnija kršenju?

Želio bih razgovarati o vašoj novoj knjizi, a osobito o pojavi vještičarstva. Koje mjesto u suvremenom društvu pridaje vješticama?

Nažalost, riječ "vještica" u ljudskim umovima još uvijek ima negativnu konotaciju. No, za mene je vještica nešto posve drugo. Posrijedi je žena koja je sposobna dopustiti da njezina intuicija upravlja njezinim postupcima, koja je povezana sa svojim okružjem i ne strahuje od suočavanja s izazovima. Takva žena - kao što je glavni lik mojega romana: Athena - i dalje se suočava s mnogim predrasudama u našemu suvremenom društvu. No, vjerujem i da se u ljudskim umovima razvija nov oblik tankoćutnosti. Svjedočimo početku razdoblja u kojemu ženske vrijednosti, kao što su velikodušnost i snošljivost, dolaze do izražaja.

Vi ste rimokatolik. Kako razmišljate o drugim svjetskim religijama? Sve jači utjecaj islama mnogi u Nizozemskoj doživljavaju kao prijetnju. Što mislite o tome?

Prijetnja u današnje vrijeme nije sve jači utjecaj islama, već radikalizma - islamskog, kršćanskog, hinduističkog ili židovskog. Ne bismo se smjeli zavaravati i vjerovati da radikalizam proizlazi samo iz religije: doima se kao vjerski, ali je u osnovi politički. No, važno je razlučiti vjeru i duhovnost. Ja sam katolik pa je vjera za mene oblik discipline i zajedničko bogoštovlje s osobama koje dijele istu tajnu. Međutim, sve religije naposljetku upućuju prema istoj svjetlosti. Katkad nam se na putu do te svjetlosti ispriječi previše pravila.

Mnogo ste pisali o ljubavi. Biste li nam mogli navest tri najvažnije pouke za ljubavnu uspješnu vezu?

Zanimaju me prednosti i nedostaci života u ulozi slavnoga pisca. Nije li slava proturječna potrazi za mirom i skladom?

Da li ste ikada razmišljali o bavljenju politikom?


Reci što misliš!